Watykan: o globalizacji w świecie finansowym

Radio Watykańskie
(fot. peteranddorota / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

Co zrobić, aby system bankowy i finansowy rzeczywiście służył dobru wspólnemu? Na to pytanie próbują odpowiedzieć w Rzymie znawcy tematu: bankierzy, przedsiębiorcy i ekonomiści z całego świata. Uczestniczą oni w trzydniowym seminarium, zorganizowanym przez Papieską Radę "Iustitia et Pax".


Jej przewodniczący kard. Peter Turkson już przed paru laty wniósł istotny głos w dyskusję na ten temat, twierdząc, że globalna gospodarka potrzebuje też globalnej władzy. Do tego postulatu powrócił w wystąpieniu na otwarcie obrad.

 

- Zwróciłem uwagę na brak równowagi - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Turkson. - Mamy bowiem globalizację, która w bardzo szybkim tempie wchłania nasz system finansowy i gospodarczy, a nie mamy natomiast władzy politycznej, która mogłaby monitorować to ogólnoświatowe zjawisko. A zatem globalizacja jest ogólnoświatowa, a władza "parafialna", czyli ograniczona. Być może nadszedł czas, by coś z tym zrobić mając na względzie wspólne dobro. Kiedy po raz pierwszy o tym wspomniałem, niektórzy myśleli, że mam na myśli światowy rząd. My tymczasem nigdy nie użyliśmy tego słowa. Mówiliśmy o władzy. Niektórzy uważają, że mogłaby się tym zająć ONZ. Zgadzam się, ale pod warunkiem, że zreformuje się ONZ - powiedział kard. Turkson.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 07:30:30 | 2013-05-14
Rząd śiatowy lekarstwem na wszystko. Gdyby głuota umiała latać...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?