Prezydent Kolumbii u papieża Franciszka

Na specjalnej audiencji papież Franciszek przyjął prezydenta Kolumbii Juana Manuela Santosa. Latynoamerykański polityk przyjechał do Rzymu na wczorajsze uroczystości kanonizacyjne, podczas których w poczet świętych została wpisana pierwsza Kolumbijka - Laura Montoya.

 

Intencją prezydenta było także podzielenie się z Papieżem uwagami na temat procesu pokojowego, w tym udziału w nim Kościoła. Juan Manuel Santos wyraził ufność, że wstawiennictwo nowej świętej przyczyni się do pojednania wśród Kolumbijczyków.


Jak wiadomo, w Hawanie toczą się negocjacje między rządem Kolumbii a największym ugrupowaniem rebelianckim FARC, by położyć kres trwającemu od 50 lat konfliktowi. W rozmowach tych nie bierze udziału strona kościelna, uznając je za sprawę stricte polityczną. Biskupi wyrażali jednak gotowość praktycznego włączenia się w proces pokojowy, obejmujący m.in. resocjalizację byłych rebeliantów, zwłaszcza młodocianych, oraz pomoc i zadośćuczynienie dla wewnętrznych uchodźców, których liczbę ocenia się nawet na 5 mln.

 

Echa tej sytuacji znalazły się w watykańskim komunikacie wydanym po wizycie prezydenta Santosa. Kolumbijski polityk po audiencji u Papieża odwiedził również Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Jak poinformowano, rozmawiano m.in. "o wkładzie Kościoła w krzewienie «kultury spotkania» i o jego dziełach na rzecz ludzkiego i duchowego postępu w kraju, w szczególności wśród potrzebujących i młodzieży. Wzięto pod uwagę wyzwania, przed jakimi staje Kolumbia, zwłaszcza nierówności społeczne. Nie zabrakło odniesienia do trwającego procesu pokojowego i do ofiar konfliktu. Wyrażono nadzieję, że zaangażowane weń strony będą kontynuować rozmowy w duchu szczerego dążenia do dobra wspólnego i pojednania - czytamy w komunikacie. - Podkreślono ponadto zaangażowanie Kościoła na rzecz życia i rodziny".

 

 

 

Więcej »

Prezydent Kolumbii u papieża Franciszka

KAI / CTV / Radio Watykańskie / slo
(fot. Grzegorz...
(fot. Grzegorz...
(fot. Grzegorz...
(fot. Grzegorz...
(fot. Grzegorz...
(fot. Grzegorz...
(fot. Grzegorz...
(fot. Grzegorz...
(fot. Grzegorz...
(fot. Grzegorz...
(fot. Grzegorz...
(fot. Grzegorz...

ZOBACZ TAKŻE

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook