Papież: rodzina nie może być zakładnikiem pracy

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

O tym, że praca powinna służyć dobru życia rodzinnego mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Jego słów w auli Pawła VI wysłuchało około 9 tys. osób.

 

Franciszek zaznaczył, że praca podobnie jak święto należą do Bożego planu zbawczego. Wskazał na znaczenie rodziny, jako szkoły w której uczymy się pracowitości oraz na ścisłe powiązanie pracy i życia duchowego.

 

Podkreślił, że praca jest właściwa osobie ludzkiej, wyraża jej godność bycia stworzoną na obraz Boga i dlatego jest święta. Dlatego też spowodowanie utraty miejsc pracy oznacza spowodowanie poważnych szkód społecznych.

 

Następnie Ojciec Święty podkreślił powiązanie piękna ziemi i godności ludzkiej pracy. - Kiedy odrywa się pracę od przymierza między Bogiem a mężczyzną i kobietą, kiedy się ją oddziela od ich cech duchowych, kiedy staje się ona zakładnikiem logiki czystego zysku i pogardza się ludzkimi uczuciami, to poniżenie duszy zatruwa wszystko, także powietrze, wodę, rośliny, pożywienie ... Dochodzi do upadku życia obywatelskiego oraz szkód środowiskowych. A konsekwencje dotykają przede wszystkim najuboższych i rodzin - stwierdził Franciszek.

 

Papież przestrzegł przed tendencją do traktowania rodziny jako przeszkody, ciężaru, osłabienia wydajności pracy. - Kiedy organizacja pracy traktuje ją jako zakładnika, albo wręcz utrudnia jej życie, wtedy mamy pewność, że społeczeństwo zaczęło działać przeciwko sobie! - powiedział. Wskazał, że rodziny chrześcijańskie wnoszą do wspólnego dobra tożsamość oraz więź mężczyzny i kobiety, zrodzenie dzieci, pracę, która czyni ziemię domem a świat możliwym do zamieszkania.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?