Tajlandia: jezuici wspierają ofiary przemocy

Radio Watykańskie
(fot. PAP/EPA/PATRICK PLEUL)

Jezuicka Służba Uchodźcom (JRS) rozpoczęła w Tajlandii realizację nowego projektu pomocy psychologicznej i materialnej dla kobiet i dziewcząt, które zmuszone zostały do ucieczki ze swoich krajów.

 

Są to głównie Azjatki i Afrykanki, przede wszystkim z Somalii i Pakistanu. Wojny i przemoc nie pozostawiają im wyboru. Muszą opuścić swoje domy. Większość z nich płaci przemytnikom za przerzucenie do Tajlandii bardzo wysokie opłaty. W drodze są często gwałcone i okradane.

 

- Uciekające kobiety są najczęściej ofiarami przemocy seksualnej i doznają różnych upokorzeń. Staramy się im pomóc, by nie czuły się opuszczone - mówi Jennifer Martin, konsultantka psychospołeczna Jezuickiej Służby Uchodźcom z Bangkoku.

 

- Po straszliwych doświadczeniach kobiety mogą tutaj podzielić się tym, co odczuwają, a także pogłębić poczucie solidarności i wspólnoty. Szok znalezienia się w innej kulturze może być przytłaczający i powodować napięcia, zwłaszcza wśród kobiet starszych. Wszystkie one stają bowiem w obliczu poważnych życiowych wyzwań, takich jak na przykład sposób zarobienia na życie.

 

Jednym z celów projektu jest budowanie spójności takich grup, by w przyszłości były one miejscem wsparcia dla kobiet, które stały się na przykład ofiarami handlu ludźmi.

 

W obliczu bardzo skomplikowanych problemów prawnych dotyczących takich dziewcząt i kobiet, Jezuicka Służba Uchodźcom chce im przede wszystkim pomóc odnaleźć się w nowym społeczeństwie, by mogły rozpocząć proces integracyjny i socjalizacyjny. Ważne jest także przywrócenie im utraconej godności i pewności siebie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook