Odpoczynek "nie jest leniwym siedzeniem w fotelu"

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Na znaczenie świętowania w życiu rodzinnym, zwłaszcza niedzieli, zwrócił uwagę Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Jego słów w auli Pawła VI wysłuchało około 9 tys. wiernych.

 

 

Franciszek zauważył, że sam Bóg po sześciu dniach stworzenia odpoczął. Uczy On nas w ten sposób, jak ważne jest poświęcenie czasu na kontemplację i cieszenie się tym, co zostało dobrze wykonane, współpracując w stwórczym dziele Boga.

 

- Zatem święto nie jest leniwym siedzeniem w fotelu, lub upojeniem głupią ucieczką od obowiązków. Święto to nade wszystko życzliwe i wdzięczne spojrzenie na dobrze wykonaną pracę. To czas, aby spojrzeć na dzieci lub wnuki, które dorastają, i pomyśleć - jakie to wspaniałe! To czas, aby spojrzeć na nasz dom, przyjaciół, których gościmy, otaczającą nas wspólnotę i pomyśleć: jakie to dobre! Bóg tak uczynił. I nieustannie tak czyni, bo Bóg stwarza zawsze, nawet teraz! - powiedział Ojciec Święty.

 

Papież zauważył, że choć potrafimy świętować pracując, czy nawet przeżywając bolesne doświadczenia, to prawdziwy czas świętowania wstrzymuje pracę zawodową i jest święty. Przypomina mężczyźnie i kobiecie, że są stworzeni na obraz Boga, który nie jest niewolnikiem pracy, ale jest Panem, a zatem także i my nigdy nie możemy być niewolnikami pracy, ale "panami". Zaznaczył, że jest przykazanie nakazujące, aby dzień święty święcić. Dodał, że są miliony kobiet i mężczyzn, a nawet dzieci, będących niewolnikami pracy! - Jest to wymierzone przeciwko Bogu i przeciwko godności osoby ludzkiej! - stwierdził Ojciec Święty.

 

Przestrzegł przed obsesją zysku ekonomicznego i efektywności techniki, zagrażającej humanistycznym rytmom życia. - Czas odpoczynku, zwłaszcza niedzielnego jest przeznaczony dla nas, abyśmy mogli się cieszyć, tym czego się nie wytwarza i nie konsumuje, nie kupuje i nie sprzedaje - powiedział papież.

 

Jak zaznaczył, żądza konsumowania, pociągająca za sobą marnotrawstwo to straszny wirus, który między innymi sprawia, że w końcu jesteśmy bardziej zmęczeni niż wcześniej, szkodzi prawdziwej pracy i pochłania życie. - Nieuregulowane rytmy święta powodują ofiary, często wśród młodych - powiedział Franciszek.

 

Papież wskazał, że czas święta jest święty, ponieważ Bóg w nim przebywa w sposób szczególny. - Niedzielna Eucharystia sprowadza na święto całą łaskę Jezusa Chrystusa, Jego obecność, Jego miłość, Jego ofiarę, Jego tworzenie z nas wspólnoty, Jego przebywanie z nami... W ten sposób wszystko otrzymuje pełny swój sens: praca, rodzina, radości i trudy każdego dnia, nawet cierpienie i śmierć; wszystko jest przemienione łaską Chrystusa - wskazał Ojciec Święty.

 

Zachęcił rodziny do zrozumienia i wspierania autentycznej wartości czasu święta, a zwłaszcza niedzieli. - Święto jest cennym darem, jaki Bóg uczynił dla rodziny ludzkiej: nie niszczmy go! - zaapelował papież.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?