Papież wzywa chrześcijan i żydów do współpracy

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Do współpracy w dziele poszanowania życia ludzkiego i stworzenia, na rzecz ludzkiej godności, sprawiedliwości i solidarności, a nade wszystko pokoju wezwał Ojciec Święty chrześcijan i wyznawców judaizmu, przyjmując delegację najstarszej nieprzerwanie działającej żydowskiej organizacji B’nai B’rith International.

 

W swoim przemówieniu papież przypomniał ogromne znaczenie jakie dla relacji wzajemnych ma soborowa deklaracja "Nostra aetate". W tym kontekście podkreślił wielki postęp osiągnięty na przestrzeni minionych pięćdziesięciu lat, w tym szereg inicjatyw sprzyjających wzajemnemu zrozumieniu i dialogowi, a zwłaszcza rozwój poczucia wzajemnego zaufania i szacunku.

 

Ojciec Święty przypomniał, że istnieje wiele obszarów, na których chrześcijanie i wyznawcy judaizmu mogą współpracować: poszanowanie życia ludzkiego i stworzenia, na rzecz ludzkiej godności, sprawiedliwości i solidarności. - W sposób szczególny jesteśmy wezwani do modlitwy i wspólnej pracy na rzecz pokoju. Niestety, istnieje wiele krajów i regionów świata, w których ludzie żyją w sytuacjach konfliktowych. Myślę szczególnie o Ziemi Świętej i Bliskim Wschodzie. Wymaga to odważnego zaangażowania na rzecz pokoju, którego nie tylko trzeba pragnąć, ale także poszukiwać oraz cierpliwie i wytrwale budować przez wszystkich, zwłaszcza ludzi wierzących - stwierdził papież.

 

Franciszek przypomniał, że wielki wkład w relacje z judaizmem mieli jego poprzednicy, zwłaszcza św. Jan XXIII i św. Jan Paweł II, który jako pierwszy Następca Piotra odwiedził Wielką Synagogę w Rzymie. Zapewnił, że także i on chce podążać ich śladem, zachęcony wieloma pięknymi spotkaniami i przyjaźniami, nawiązanymi w okresie kierowania diecezją Buenos Aires.

B’nai B’rith (Synowie Przymierza) to istniejąca od 1843 r. organizacja wspierająca społeczność żydowską na świecie i w Izraelu. Zajmuje się m.in. opieką społeczną i przyznaje stypendia dla żydowskich studentów, wspiera też prawo państwa żydowskiego do istnienia oraz zwalcza antysemityzm. Pod jej patronatem działa Liga Przeciwko Zniesławieniu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook