Pawło Klimkin spotkał się z Franciszkiem

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Przebywający obecnie z wizytą w Watykanie minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin spotkał się 27 maja na audiencji w Watykanie z papieżem Franciszkiem. Dzień wcześniej rozmawiał z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i z podsekretarzem w Sekretariacie Stanu ds. stosunków z państwami abp Paulem R. Gallagherem. Wiadomość o tym podała 28 bm. Religijno-Informacyjna Służba Ukrainy (RISU).

 

W czasie spotkania z Ojcem Świętym szef dyplomacji ukraińskiej oświadczył, że jego rodacy niezmiennie mają nadzieję na powitanie Franciszka na swej ziemi. Na pamiątkę podarował mu obrazek namalowany przez wychowanków domu dziecka z wezwaniem, aby papież modlił się za Ukrainę.

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy podało, że przedmiotem wszystkich rozmów Klimkina w Watykanie była przede wszystkim sytuacja humanitarna w tym kraju, a także proces pokojowego uregulowania obecnego konfliktu w Donbasie. Według MSZ w czasie tych spotkań podziękował za pomoc humanitarną, jaką Caritas Internationalis przekazuje poszkodowanym w Donbasie i uchodźcom za pośrednictwem Caritas Ukrainy.

 

Gość z Kijowa poinformował również swych rozmówców o najnowszych wydarzeniach na wschodzie swego kraju, a także o wynikach niedawnego spotkania na szczycie "Partnerstwa Wschodniego" w Rydze i o wysiłkach, podejmowanych przez stronę ukraińską na rzecz pokojowego uregulowania konfliktu. Wyraził przy tym wdzięczność za poparcie przez Watykan terytorialnej integralności Ukrainy i wezwał przedstawicieli Stolicy Apostolskiej do dalszego wspierania procesu pokojowego w tym regionie.

 

Obie strony poruszyły też sprawę włączenia się dyplomacji papieskiej do działań na rzecz zapewnienia zgody społecznej i powstrzymania konfrontacji na Ukrainie. Podkreślono zwłaszcza jako zjawisko pozytywne utworzenie w tym kraju Społecznej Rady ds. Współpracy z Organizacjami Religijnymi przy MSZ Ukrainy. Według rozmówców będzie to służyło jako podstawa współdziałania Kościoła i państwa w stosunkach międzynarodowych.

 

Szef dyplomacji ukraińskiej odwiedził także Towarzystwo "Święta Sofia", gdzie spotkał się ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego abp. Swiatosławem Szewczukiem, z kierownictwem Towarzystwa i z przedstawicielami wspólnoty ukraińskiej we Włoszech, w tym z młodzieżą. Udzielił ponadto wywiadu Radiu Watykańskiemu i francuskiemu dziennikowi "La Croix".

 

Stowarzyszenie Religijne "Święta Sofia" dla katolików ukraińskich powołał do życia 3 listopada 1970 kard. Angelo Dell'Acqua (1903-72), ówczesny wikariusz generalny papieża dla diecezji rzymskiej. Głównym celem organizacji jest "umacnianie tradycyjnych więzi jedności chrześcijańskiej między Rzymem a katolikami sławnego narodu ukraińskiego, zgodnie z życzeniem kard. Josyfa Slipego (...) i za zgodą Stolicy Świętej". Pierwszym i długoletnim przewodniczącym Stowarzyszenia był właśnie kard. Slipyj. Obecnie na czele organizacji stoi ks. Marko Jarosław Semehen.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook