Papież spotkał się z prezydentem Libanu

Radio Watykańskie
(fot. EPA/Alessandra Tarantino)

O "delikatnej sytuacji chrześcijan" na Bliskim Wschodzie i o losie syryjskich uchodźców mówiono podczas wizyty prezydenta Libanu Michela Sleimana w Watykanie. Najpierw przyjął go papież Franciszek, następnie zaś szef państwa spotkał się z sekretarzem stanu, kard. Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji z państwami abp Dominique Mamberti.


Omówiono sytuację w Libanie, podkreślając znaczenie dialogu i współpracy między członkami różnych wspólnot etnicznych i religijnych - "które tworzą społeczeństwo i stanowią jego bogactwo" - dla dobra wspólnego, rozwoju i stabilności państwa. W tym kontekście złożono najlepsze życzenia sformowania nowego rządu, który będzie musiał stawić czoło poważnym wyzwaniom krajowym i międzynarodowym.

 

Gdy chodzi o sytuację w regionie, zwrócono szczególną uwagę na konflikt w Syrii, wyrażając zaniepokojenie "ogromną liczbą uchodźców" z tego kraju, którzy szukają schronienia w Libanie i innych państwach sąsiednich. Wezwano wspólnotę międzynarodową do zwiększenia pomocy humanitarnej dla nich i dla "całej cierpiącej ludności" Syrii. Wyrażono także życzenie "szybkiego i pożytecznego wznowienia negocjacji między Izraelczykami i Palestyńczykami, coraz bardziej koniecznych dla pokoju i stabilizacji w regionie".

 

Wspomniano też o delikatnej sytuacji chrześcijan na całym Bliskim Wschodzie i o znaczącym wkładzie, jaki mogą oni wnieść w świetle posynodalnej adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Medio Oriente", która stanowi ważny punkt odniesienia dla wspólnot katolickich i społeczeństw regionu - głosi komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

 

 

 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook