Papież w drodze do USA odwiedzi Kubę

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)

Papież Franciszek pod koniec września w drodze do Stanów Zjednoczonych odwiedzi Kubę - ogłosił w środę rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, potwierdzając wcześniejsze doniesienia mediów. Nie wiadomo jeszcze, jak długo potrwa ta wizyta.

 

W wydanym oświadczeniu rzecznik poinformował: "Mogę potwierdzić, że Ojciec Święty Franciszek, który otrzymał i przyjął zaproszenie od władz i biskupów z Kuby, postanowił udać się na wyspę w drodze do Stanów Zjednoczonych".

 

Wizyta papieża na Kubie byłaby symbolicznym ukoronowaniem starań Stolicy Apostolskiej, które w grudniu zeszłego roku doprowadziły do poprawy stosunków USA i Kuby oraz dały nadzieję na ich pełną normalizację.

 

W 2014 roku papież, uważany wręcz za architekta tego porozumienia, napisał listy do prezydentów Kuby Raula Castro i Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, by zachęcić ich do przejścia do nowej fazy w dwustronnych relacjach. W Watykanie przebywały także delegacje obu krajów. Stolica Apostolska zaoferowała się jako pośrednik w rozmowach Hawany i Waszyngtonu.

 

Po dekadach napięć i obowiązywania embarga niedawno w Panamie Obama i Raul Castro uścisnęli sobie dłonie, co uznano za historyczny gest.

 

Wcześniej Kubę odwiedzili Jan Paweł II i Benedykt XVI.

 

Data wizyty Franciszka na wyspie i jej program nie są jeszcze znane.

 

Podczas wizyty w USA w ostatnich dniach września Franciszek odwiedzi Waszyngton, gdzie 24 września wygłosi jako pierwszy papież przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu USA. Odwiedzi również Biały Dom, gdzie spotka się z prezydentem Obamą.

 

Tego samego dnia również w amerykańskiej stolicy dokona kanonizacji błogosławionego Junipera Sierry, hiszpańskiego franciszkanina żyjącego w latach 1713-1784, apostoła Kalifornii. Będzie on pierwszym hiszpańskojęzycznym świętym Stanów Zjednoczonych.

 

W Nowym Jorku Franciszek wystąpi na forum ONZ. W Filadelfii weźmie zaś udział w Światowym Spotkaniu Rodzin. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook