Papież: "byśmy nie zamieniali wiary we władzę"

(fot. CTV)

Świadectwo męczenników pomaga nam nie popaść w pokusę, by przekształcić wiarę we władzę powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

 

W swojej homilii Franciszek skomentował słowa czytanego dziś fragmentu Ewangelii (J 6,22-29), gdzie mowa o tym, że tłum szukał Jezusa po rozmnożeniu chleba i ryb nie z powodu religijnego zadziwienia prowadzącego do adorowania Boga, ale ze względów materialnych. Dodał, że istnieje w wierze zagrożenie nie zrozumienia prawdziwej misji Chrystusa. Ma to miejsce wówczas, kiedy wykorzystuje się Jezusa, aby zyskać władzę.


Ojciec Święty przypomniał, że taka postawa w Ewangelii się powtarza. Wielu poszło za Jezusem poszukując własnego interesu, jak na przykład apostołowie, synowie Zebedeusza, którzy chcieli być ważnymi urzędnikami w Królestwie Bożym, mieć władzę. "Owo namaszczenie, by nieść dobrą nowinę ubogim, więźniom wolność, niewidomym przywracać wzrok, uciśnionym głosić rok łaski od Pana, jakby stawało się matowe, zatracało się i zamieniało w jakąś formę władzy" - zauważył papież. Dodał, że taka pokusa istnieje zawsze. Pojawiła się też ona podczas kuszenia Pana Jezusa na pustyni - dotyczących zamiany kamieni w chleb, spektakularnych cudów, czy też oddawania czci bożkom. Jest to pokusa, by oddawać cześć boską władzy doczesnej, prowadząca do letniości i wreszcie obłudy. Wówczas stajemy się nominalnymi chrześcijanami, zachowującymi postawy zewnętrzne, ale serce przywiązane jest do własnych korzyści. O tym właśnie mówi Jezus: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, żeście widzieli znaki, ale dlatego, żeście jedli chleb do sytości". "Jest to pokusa popadania w światowość, posiadanie władzy, ale wówczas osłabia się wiara, misja, osłabia się Kościół" - stwierdził Franciszek.

 

Następnie papież powiedział: "Pan nas budzi poprzez świadectwo świętych, przez świadectwo męczenników, którzy każdego dnia głoszą nam, że pójście drogą Jezusa jest pójściem drogą Jego misji: obwieszczania roku łaski. Ludzie rozumieją upomnienie Jezusa i mówią: «Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boże?». Jezus im odpowiedział: «Na tym polega dzieło zamierzone przez Boga, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał», czyli wiara w Niego, tylko w Niego, pokładanie ufności w Nim, a nie w innych rzeczach, które zaprowadzą ciebie w końcu daleko od Niego. To jest dzieło Boga, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał, w Niego" - podkreślił Ojciec Święty.

 

Na zakończenie homilii papież skierował modlitwę: "Aby Pan dał nam tę łaskę zadziwienia spotkania, a także pomógł nam, byśmy nie popadli w ducha światowości, to jest tego ducha, który pod płaszczykiem chrześcijaństwa doprowadzi nas do życia jak poganie".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~non 14:52:26 | 2015-04-20
Franciszek: niech męczennicy pomagają nam, byśmy nie zamieniali wiary we władzę
2015-04-20 13:56
st (KAI) / Watykan / KAI


Świadectwo męczenników pomaga nam nie popaść w pokusę, by przekształcić wiarę we władzę powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W swojej homilii Franciszek skomentował słowa czytanego dziś fragmentu Ewangelii (J 6,22-29), gdzie mowa o tym, że tłum szukał Jezusa po rozmnożeniu chleba i ryb nie z powodu religijnego zadziwienia prowadzącego do adorowania Boga, ale ze względów materialnych.

A JAKI TYTUŁ DAŁ DEON? DLA SAMYCH SWOICH?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?