Papież o pladze współczesnego niewolnictwa

(fot. Catholic Church (England and Wales) Foter CC BY-NC-SA)

Historyczne obalenie niewolnictwa jako struktury społecznej zawdzięczamy chrześcijańskiemu przesłaniu. Również dzisiaj walka z tym zjawiskiem jest inspirowana w wielu przypadkach wiarą w Chrystusa wyrażaną przez wielu ludzi naszych czasów.

 

Mówił o tym Ojciec Święty spotykając się z uczestnikami rozpoczętej 17 kwietnia sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

 

Na wyraźnie życzenie Franciszka gremium to skupia się właśnie na kwestii współczesnego niewolnictwa, jego przyczyn i skutków społecznych oraz sposobów zwalczania tego zjawiska. Temat skonkretyzowano w tytule sesji: "Handel ludźmi - kwestie wykraczające poza uznanie za zbrodnię". Papież nawiązał do tej sprawy, wskazując trudności, jakie napotyka walka ze współczesnym niewolnictwem:

 

"Niestety, w globalnym systemie gospodarczym zdominowanym przez zysk, rozwinęły się nowe formy niewolnictwa, w pewnym sensie gorsze i bardziej nieludzkie niż w przeszłości - mówił Ojciec Święty. - Dlatego dzisiaj jeszcze bardziej, idąc za odkupieńczym przesłaniem Pana, jesteśmy wezwani, by je potępiać i zwalczać. Przede wszystkim musimy lepiej uświadomić sobie to nowe zło, które w globalnym świecie pragnie się ukryć, bo jest gorszące i «politycznie niepoprawne». Nikt nie lubi przyznawać, że w jego mieście czy dzielnicy, w regionie czy kraju istnieją nowe formy niewolnictwa, a wiemy, że ta plaga dotyczy prawie wszystkich krajów. Musimy następnie piętnować ten straszliwy kataklizm wskazując na jego powagę. (...) Całe społeczeństwo jest wezwane do pogłębiania tej świadomości, zwłaszcza gdy chodzi o krajowe i międzynarodowe ustawodawstwo. Chodzi o postawienie handlarzy oraz ich wspólników przed wymiarem sprawiedliwości oraz spożytkowanie ich nieuczciwych zarobków na resocjalizację ofiar".

 

Franciszek zaznaczył, że niestety często niewolnictwo jest kryte i wspierane przez te same służby, które powinny chronić obywateli przed przestępczością. Zachęcił zatem członków Papieskiej Akademii Nauk Społecznych do wypracowania w tych dziedzinach skutecznych rozwiązań, zarówno prawnych, jak i socjalnych. Szczególną troską powinno się otoczyć ofiary handlu ludźmi, wobec których należy dostosować normy prawne, na przykład związane z przyznawaniem azylu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~KRis 22:28:32 | 2015-04-19
Jeżeli twoja praca starcza ci tylko na jedzenie i czynsz to jesteś niewolnikiem. W czasach niewolnictwa niewolnik też miał do tego prawo.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ad 21:19:09 | 2015-04-19
W naszym położniu najbliższa taka międzynarodowa hutrownia jest zlokalizowana w czeskiej Pradze. Większośc porwanych właśnie tam trafia w pierwszym rzędzie.

Prawdą jest też to, że wszyscy decydenci o tym dokonale wiedzą, ale nikt nie chce ukrócić tego przestępczego procederu.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook