Papież ogłosił rok dedykowany miłosierdziu

(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)

Papież Franciszek ogłosił w piątek, w drugą rocznicę swego wyboru Nadzwyczajny Rok Święty dedykowany miłosierdziu. Rozpocznie się on w uroczystość Niepokalanego Poczęcia 8 grudnia i zakończy 20 listopada 2016 roku.

 

Papież zapowiedział Jubileusz Miłosierdzia, który rozpocznie tradycyjne otwarcie Drzwi Świętych w bazylice Świętego Piotra, w homilii wygłoszonej podczas piątkowego nabożeństwa pokutnego w Watykanie.

 

Watykan w związku z tą zapowiedzią przypomniał, że na początku tego roku Franciszek powiedział: "To jest czas miłosierdzia. Ważne jest, aby wierni świeccy żyli nim i zanieśli je do różnych sfer społecznych. Naprzód!".

 

Otwarcie Jubileuszu Miłosierdzia przypadnie w 50. rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II.

 

Ponadto Watykan poinformował, że oficjalne i uroczyste ogłoszenie Roku Świętego odbędzie się podczas tegorocznej Niedzieli Miłosierdzia 12 kwietnia, uroczystości wprowadzonej przez świętego Jana Pawła II. Jest ona obchodzona w pierwszą niedzielę po świętach wielkanocnych.

 

Papież, stojąc przed Drzwiami Świętymi, ogłosi wtedy Bullę na Rok Święty.

 

W watykańskiej nocie przypomniano, że Kościół Katolicki rozpoczął tradycję Roku Świętego wraz z pontyfikatem Bonifacego VIII w 1300 roku. Papież ten zaproponował celebrację Roku Jubileuszowego co 100 lat.

 

Od 1475 roku, aby umożliwić każdemu pokoleniu przeżycie takiego Jubileuszu, czas ten został skrócony do 25 lat. Jubileusz nadzwyczajny natomiast zostaje ogłoszony ze szczególnej i ważnej okazji.

 

Dotychczas w Kościele zostało ogłoszonych 26 Lat Jubileuszowych. Ostatnim był Jubileusz Roku 2000 za pontyfikatu Jana Pawła II.

 

Jubileusz - wyjaśniono - polega na przebaczeniu, odpuszczeniu grzechów otwartym dla wszystkich, na możliwości odnowienia relacji z Bogiem i z bliźnim. W ten sposób Rok Święty staje się możliwością pogłębienia wiary.

 

Obrzęd inicjujący Jubileusz to otwarcie Drzwi Świętych, które są zazwyczaj zamurowane. Znajdują się one w czterech rzymskich bazylikach: św. Piotra, św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami oraz św. Matki Bożej Większej i we wszystkich nich zostaną po kolei otwarte.

 

Zwraca się uwagę na szczególne przywiązanie papieża Franciszka do miłosierdzia.

 

Podczas pierwszego po swym wyborze spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański powiedział: "Usłyszenie słowa +miłosierdzie+ zmienia wszystko. To najlepsze, co możemy usłyszeć: że zmienia świat. Odrobina miłosierdzia czyni świat mniej zimnym i bardziej sprawiedliwym. Musimy zrozumieć dobrze to miłosierdzie Boga, tego miłosiernego Ojca, który ma tak wiele cierpliwości".

 

Papież Franciszek powierzył organizację Jubileuszu Miłosierdzia Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

 

 

Więcej»

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (15)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Słaba 14:45:45 | 2015-03-14
Bardzo się cieszę z tego nadzwyczajnego roku świętego dedykowanego miłosierdziu!
Myślę, że jest potrzebny ludziom w tym obecnym czasie.

A papieżowi Franciszkowi, z okazji wczorajszej rocznicy jego wyboru, składam bardzo serdeczne życzenia!
Drogi Ojcze św. - niech Bóg Cię błogosławi i prowadzi we wszystkim z czułą miłością! Niech twój pontyfikat (czy będzie krótki, czy długi) przyniesie wiele wspaniałych owoców! Z miłością i modlitwą - Słaba

Oceń 3 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kamila 10:15:30 | 2015-03-14
Jazmigu, gorliwy obrońco czystości wiary. Który ze świętych KK powiedział: "Choćby z najgorszym człowiekiem nawiązało się rozmowę o rzeczach Bożych, zawsze z tego płynie zysk niemały"??? Dla ułatwienia dodam, że bardzo był ceniony przez Piusa XI

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 21:46:20 | 2015-03-13
http://www.pch24.pl/feministki-w-watykanie--skandaliczna-konferencja-na-temat-roli-kobiet-w-kosci...

Oceń 2 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ang 20:48:36 | 2015-03-13
jak to ? nikt nie hejtuje Franciszka? Przecież ten rok miłosierdzia może przynieść komunię dla rozwiedzionych i inne dobrodziejstwa ! e-katolicy do roboty !

Oceń 3 11 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook