Franciszek kreował 20 nowych kardynałów

Franciszek kreował 20 nowych kardynałów
(fot. EPA/CLAUDIO PERI)
KAI / psd

Do kierowania się w swoim życiu i posłudze słowami "Hymnu o miłości" z trzynastego rozdziału Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian zachęcił papież Franciszek kardynałów podczas swojego drugiego konsystorza, który odbył się 14 stycznia w bazylice św. Piotra w Watykanie. W uroczystości włączenia do Kolegium Kardynalskiego 20 nowych purpuratów wziął także udział papież-senior Benedykt XVI. Nowi kardynałowie pochodzą z 18 krajów świata i reprezentują wszystkie kontynenty. Ponadto Ojciec Święty ogłosił, że 17 maja br. odbędzie się kanonizacja trzech błogosławionych zakonnic: Francuzki i dwóch Palestynek.

Na wejście uczestników uroczystości chór zaśpiewał pieśń "Tu es Petrus", po czym Ojciec Święty, ubrany w mucet i stułę, odmówił krótką modlitwę u stóp Konfesji św. Piotra. Następnie pierwszy na liście kardynał-nominat Dominique Mamberti - w imieniu pozostałych wypowiedział słowa hołdu pod adresem papieża. Przemawiając prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej zapewnił o ich wdzięczności i oddaniu. Dodał, że łączy się z nimi najstarszy wiekiem kard. José de Jesús Pimiento Rodríguez, który prosił o możliwość otrzymania biretu kardynalskiego w ojczystej Kolumbii. Kardynał-nominat powitał także papieża seniora.

Nawiązując do słów listu Ojca Świętego do nowych purpuratów zapewnił, iż są oni świadomi, że otrzymanie purpury jest nową formą posługi dla braci i Kościoła, służby pokornej, hojnej, aż do przelania krwi. Kard. Mamberti podkreślił, że nowi członkowie Kolegium Kardynalskiego odzwierciedlają powszechność Kościoła. Zapewnił z och strony o gotowości do wspierania posługi Ojca Świętego i zapewnił o ich nieustannej modlitwie w intencji papieża.

Franciszek odmówił modlitwę, po czym odczytano Hymn o miłości z 1. Listu św. Pawła do Koryntian.

DEON.PL POLECA

W homilii Ojciec Święty zaznaczył, że kardynałowie są ważnym punktem odniesienia dla całego Kościoła, będąc inkardynowanymi do Kościoła Rzymu, który "przewodniczy związkowi miłości" i w miłości. Dlatego swoją homilię oparł o słowa "Hymnu o miłości" z trzynastego rozdziału Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian.

Papież zachęcił purpuratów, by ich serca były "wielkoduszne" i "łaskawe", by potrafili kochać bez granic, ale będąc zarazem wiernymi szczególnym sytuacjom i za pomocą konkretnych gestów. Dodał, że łaskawość jest stanowczym i stałym zamiarem miłowania zawsze i wszystkich, także i tych, którzy nas nie miłują. Wezwał, by przezwyciężali ludzką skłonność do zazdrości, pychy i egocentryzmu, szanując innych i będąc wrażliwymi na ich dobro. Wskazał, że prawdziwa miłość uwalnia od reakcji impulsywnych i zachęcił, by nie chować w sobie uraz.

Ojciec Święty podkreślił, że osoba powołana w Kościele do posługi rządzenia musi stanowczo odrzucać niesprawiedliwość i radośnie służyć prawdzie. Zaznaczył, że miłość Chrystusa pozwala kardynałom być ludźmi zdolnymi, by zawsze wybaczyć, by zawsze obdarzać zaufaniem, zawsze budzić nadzieję, osobami umiejącymi cierpliwie znosić wszelkie sytuacje oraz każdego brata czy siostrę, w jedności z Jezusem, który z miłością znosił ciężar wszystkich naszych grzechów.

Na zakończenie Ojciec Święty zachęcił kardynałów do otwartości na działanie Ducha Świętego. "Powinniśmy zatem być inkardynowani i zdolni do uczenia się. Im bardziej stajemy się inkardynowani do Kościoła, który jest w Rzymie, to tym bardziej powinniśmy stawać się zdolni do uległości Duchowi Świętemu, aby miłość mogła nadawać kształt i sens temu wszystkiemu, czym jesteśmy i co czynimy" - powiedział Franciszek.

Papież odmawia krótką modlitwę, po czym odczytuje kolejno imiona i nazwiska nowych purpuratów, zaznaczając przy tym, do której kategorii (prezbiterów bądź diakonów; kardynałowie-biskupi stają się nimi, przechodząc - według określonego porządku - z kategorii prezbiterów i są to wyłącznie purpuraci kurialni) każdy z nich zostaje włączony.

Nowi purpuraci złożyli wyznanie wiary i przysięgę. "Ja Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego obiecuję i przysięgam, że pozostanę odtąd i na zawsze, aż do śmierci wiernym Chrystusowi i Jego Ewangelii, zawsze posłuszny Świętemu Apostolskiemu Kościołowi Rzymskiemu, Świętemu Piotrowi w osobie Najwyższego Pasterza, Franciszka i jego kanonicznie wybranych następców; że zachowam zawsze w słowach i uczynkach komunię z Kościołem katolickim; że nie wyjawię nikomu to, co będzie mi powierzone w zaufaniu, a wyjawienie czego mogłoby spowodować szkodę lub ujmę Kościołowi Świętemu; wypełniać z wielką roztropnością i wiernością zadania do których jestem powołany w mojej służbie Kościołowi, zgodnie z normami prawa. Tak mi dopomóż Wszechmogący Boży" - brzmiały słowa przysięgi.

Potem podchodzili po kolei do Ojca Świętego i na klęcząco przyjmowali od niego pierścień, piuskę i biret w kolorze czerwonym (purpurowym) a także bullę nominacyjną z podaniem tytułu przyznanego każdemu z nich kościoła rzymskiego lub diakonii. Wymienili znak pokoju z papieżem i z pozostałymi obecnymi tam kardynałami. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem (po łacinie) Modlitwy Pańskiej.

Najstarszy z nowych kardynałów, 96-letni Kolumbijczyk, abp José de Jesús Pimiento Rodríguez ze względu na stan zdrowia nie mógł przybyć do Rzymu i otrzyma insygnia kardynalskie w miejscu swego zamieszkania.

Po kreacji nowych kardynałów w drugiej części konsystorza Franciszek ogłosił, że 17 maja 2015 r. odbędzie się kanonizacja trzech błogosławionych zakonnic: Francuzki Joanny Emilii de Villeneuve (1811-54) - założycielki Zgromadzenia Sióstr od Niepokalanego Poczęcia z Castres oraz Palestynek: Marii od Jezusa Ukrzyżowanego (Marie Baouardy; 1846-78) - mniszki Zakonu Karmelitanek Bosych i Marii Alfonsyny Danil Ghattas (1843-1927) - założycielki Zgromadzenia Sióstr Różańcowych z Jerozolimy.

Ceremonię zakończyło odśpiewanie antyfony maryjnej "Salve Regina". Opuszczając bazylikę Franciszek podszedł raz jeszcze do papieża seniora Benedykta XVI i podziękował mu za obecność na uroczystości.

Jeszcze dziś po południu w Pałacu Apostolskim oraz w Auli Pawła VI nowi purpuraci będą przyjmowali gratulacje związane z włączeniem ich do Kolegium Kardynalskiego.

Dopełnieniem dzisiejszej ceremonii będzie jutrzejsza uroczysta Msza św. w bazylice św. Piotra koncelebrowana pod przewodnictwem papieża przez nowych i "starych" purpuratów jako dziękczynienie Panu za dar nowych kardynałów dla Kościoła.

Po wyniesieniu przez Franciszka do godności kardynalskiej 20 kapłanów prawa wyborcze ma 125 hierarchów (na 120 miejsc), a powyżej 80. roku życia jest 102 kardynałów. Najstarszym purpuratem jest obecnie emerytowany arcybiskup Chieti i b. sekretarz Jana XXIII kard. Loris F. Capovilla, który 14 października br. skończy sto lat, a najmłodszym - jeden z nowych kardynałów i pierwszy purpurat z Tongi - Soane Patita Mafi, który 19 grudnia skończy 54 lata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek kreował 20 nowych kardynałów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.