Papież Franciszek o tym, jak ważne są kobiety

(fot. EPA/L'OSSERVATORE ROMANO)

Franciszek spotykając się z uczestnikami obrad Papieskiej Rady ds. Kultury mówił o tym, że kobiety powinny się czuć pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego i kościelnego. Obrady przebiegały pod hasłem "Kultury kobiece: podobieństwo a zróżnicowanie".


Franciszek mówiąc o kwestii poszukiwania równowagi między równością a różnicą w relacji kobiet i mężczyzn, przestrzegł przed traktowaniem tego tematu w sposób ideologiczny, uniemożliwiający dobre postrzeganie rzeczywistości. Zaznaczył, że nie można przeciwstawiać sobie płci, ale należy widzieć ich komplementarność, równą godność, z poszanowaniem istniejących różnic.

 

"Relacja między kobietą a mężczyzną powinna zatem uznawać, że obydwoje są niezbędni, posiadają taką samą naturę, choć w odmienny, właściwy sobie sposób. Jedna jest nawzajem konieczna dla drugiej, aby prawdziwie miała miejsce pełnia osoby".

 

Ojciec Święty zaznaczył, że szczególną rolą kobiety jest rodzenie nowego życia i to nie tylko w sferze biologicznej, ale także edukacyjnej, w tym wychowywaniu w wierze.

 

"Wy kobiety umiecie ucieleśniać czułe oblicze Boga, Jego miłosierdzie, co przekłada się na gotowość, by bardziej poświęcać czas niż zajmować przestrzenie, by zaakceptować, a nie wykluczać. W tym sensie, chciałbym nakreślić kobiecy wymiar Kościoła jako gościnne łono odradzające do życia".

 

Papież wyraził ubolewanie, że kobiece ciało często jest oszpecane przez przemoc. Wezwał do walki ze zniewoleniem, kupczeniem, okaleczaniem ciała kobiecego. Zwrócił uwagę na bolesną sytuację wielu kobiet ubogich, zmuszonych do życia w warunkach niebezpiecznych, wykorzystywania, zepchniętych na margines społeczeństwa, które stały się ofiarami kultury odrzucenia.

 

Mówiąc o roli kobiet w życiu Kościoła Ojciec Święty wyraził przekonanie, że powinny być one bardziej obecne w duszpasterstwie, towarzyszeniu osobom, rodzinom i grupom a także w refleksji teologicznej. Zaznaczył, że nie wolno zapominać o szczególnej roli kobiet w rodzinie, bowiem bez ich darów nie było by możliwe zrealizowanie powołania człowieka.

 

Franciszek opowiedział się również za krzewieniem obecności kobiet w życiu publicznym, w środowiskach pracy i wszędzie tam, gdzie podejmowane są najważniejsze decyzje. Zaznaczył jednocześnie, że szczególnym obszarem ich działania jest rodzina.

 

"Nie możemy zostawić kobiet samych w niesieniu tego ciężaru i podejmowaniu decyzji, ale wszystkie instytucje, w tym wspólnota kościelna, są wezwanie do zapewnienia kobietom swobody wyboru, aby mogły podejmować odpowiedzialne role społeczne i kościelne, harmonizując to z życiem rodzinnym"

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?