Trzeba zrobić wszystko, by wykorzenić pedofilię

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)

Papież Franciszek wyraził przekonanie, że trzeba zrobić wszystko, by wykorzenić z Kościoła plagę pedofilii i rozpocząć proces pojednania oraz leczenia jej ofiar. Przestrzegł też przed wszelkimi próbami uniknięcia skandalu w imię innych pobudek.

 

Watykan rozpowszechnił w czwartek treść listu Franciszka do przewodniczących episkopatów i przełożonych zakonów, w którym papież poprosił ich o pełną współpracę z powołaną przez niego w marcu 2014 roku Komisją ds. Ochrony Nieletnich. Zasiada w niej m.in. była premier i była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka. Zadaniem Komisji jest przygotowanie propozycji i inicjatyw w celu poprawy norm oraz procedur na rzecz ochrony nieletnich oraz dorosłych niepełnosprawnych przed seksualnym wykorzystywaniem, a także kroków w ramach prewencji.

 

Zobacz tekst listu papieża Franciszka

 

Papież podkreślił, że w skład tej komisji powołał osoby o najwyższych kwalifikacjach, znane z zaangażowania na tym polu. Następnie nawiązał do swego lipcowego spotkania z grupą ofiar pedofilii z kilku krajów i dodał, że utwierdziło go ono w przekonaniu, iż "należy dalej czynić wszystko, co możliwe, by wykorzenić z Kościoła plagę seksualnych nadużyć wobec nieletnich i otworzyć drogę pojednania i leczenia tych, którzy zostali wykorzystani".

 

Franciszek dodał, że za kilka dni Komisja zbierze się po raz pierwszy w pełnym składzie, reprezentującym wszystkie kontynenty.

 

"Rodziny muszą wiedzieć, że Kościół nie szczędzi wysiłków, by chronić ich dzieci i że mają one prawo zwrócić się do niego z pełnym zaufaniem, ponieważ jest bezpiecznym domem" - napisał papież. Następnie podkreślił: "Nie można zatem dawać pierwszeństwa innym względom jakiejkolwiek natury, jak na przykład pragnienie uniknięcia skandalu, gdyż nie ma absolutnie miejsca w posłudze duszpasterskiej dla tych, którzy wykorzystują nieletnich".

 

Do episkopatów i przełożonych zgromadzeń zakonnych zaapelował o realizację postanowień i wskazówek Kongregacji Nauki Wiary z 2011 roku, która przedstawiła wytyczne w sprawie traktowania przypadków pedofilii. Zadaniem biskupów i przełożonych, dodał papież, jest zapewnienie bezpieczeństwa nieletnim i niepełnosprawnym, bezbronnym dorosłym w parafiach i w innych placówkach kościelnych.

 

Franciszek polecił, aby wyrazem obowiązku Kościoła, by okazać współczucie ofiarom wykorzystywania i ich rodzinom, było przygotowanie przez diecezje i instytuty życia konsekrowanego oraz stowarzyszenia życia apostolskiego programów pomocy duszpasterskiej. Powinna ona, jak wskazał, obejmować pomoc psychologiczną i duchową.

 

Papież dodał, że duszpasterze i przełożeni wspólnot zakonnych powinni być gotowi spotkać się z ofiarami i ich bliskimi po to, by ich "wysłuchać i prosić o przebaczenie".

 

Na zakończenie listu Franciszek przypomniał o szczególnej odpowiedzialności ludzi Kościoła za nieletnich i bezbronnych dorosłych. Musimy - podkreślił - "wielkodusznie i skrupulatnie wypełniać nasz obowiązek pokornego uznania i naprawienia niesprawiedliwości z przeszłości i być zawsze wierni zadaniu ochrony tych, których Jezus kocha najbardziej". 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Krystyna.P. 21:26:50 | 2015-02-05
Przeklęta ,obłudna,pełna przestępców i zboków firma.

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Tom Fox 15:05:38 | 2015-02-05
To prawda: zaden homo-pedo nie powinien zostac ksiedzem! To problem i bolaczka Kosciola. To p.w. problem wspolczesnej rodziny, bo tacy nie spadaja znikad. Im bardziej uderza sie w rodzine, tym wiecej przypadkow niezdrowych osobowosci. Jak widac, zeby zniszczyc Kosciol najpierw uderzono w kobiete (poprzez wypaczona emancypacje), a pozniej w rodzine (przez rozwody, nieformanle zwiazki, ideologie gender, redefincje natury i malzenstwa). Bedzie gorzej. Nie dziwie sie reakcji islamu, ktory widzi w tym bluznierstwo wobec Stworcy.

Oceń 3 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jest nadzieja że tak będzie 13:30:07 | 2015-02-05
Kiedy za pornoedukacje w CNK odpowie deonowy jezuita - ks. Jacek Prusak ?

Oceń 7 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Alfista 13:22:54 | 2015-02-05
Coś na tej fotce papież wychudzony, czy to fotka z początku pontyfikatu, czy ma teraz jakiś problem, może nadchodzący synod...

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Effa 13:14:02 | 2015-02-05
Amen....

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ministrant 13:07:01 | 2015-02-05
Redakcja deon. pl jak zwyke newsy z Watykanu podaje za PAP.
Apel do redakcji: Opamiętajcie się !!!!
Jestem ciekaw kiedy papież wystosuje podobny list ws. nadużyć liturgicznych i współczesnych herezji, które wiele dusz prowadzą do piekła.

Oceń 10 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?