"Katolicy i luteranie razem mogą wiele"

"Katolicy i luteranie razem mogą wiele"
(fot. PAP/EPA)
KAI / slo

Wspólnie podzielane świadectwo chrześcijańskie jest szczególnie niezbędne w obliczu nieufności, zagrożeń, prześladowań i cierpień, jakich doświadcza wiele osób w dzisiejszym świecie.

Takie przekonanie wyraził Franciszek w przemówieniu do delegacji ekumenicznej z Finlandii, którą przyjął w Watykanie 22 stycznia. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem przedstawiciele wspólnot katolickiej i luterańskiej z tego kraju przybyli do Rzymu, aby wspólnie uczcić znajdujące się tam relikwie św. Henryka - apostoła i patrona Finlandii.

Witając swych gości, papież zauważył, że wizyty te mają już za sobą 30-letnią tradycję, a "tegoroczne wydarzenie jawi się jako prawdziwe duchowe i ekumeniczne spotkanie katolików i luteran". Przypomniał słowa św. Jana Pawła II skierowane do pierwszej delegacji ekumenicznej z Finlandii 30 lat temu: "Fakt, że przybyliście tutaj razem, już świadczy o doniosłości wysiłków na rzecz jedności. Fakt, że wspólnie się modliliście, jest świadectwem waszej wiary, że tylko przez łaskę Bożą będzie można osiągnąć jedność. Fakt, że razem odmówiliście Credo, jest świadectwem jednej wiary, wspólnej dla całego chrześcijaństwa".

Były to pierwsze ważne kroki postawione na wspólnej drodze ekumenicznej ku pełnej i widzialnej jedności chrześcijan - podkreślił Ojciec Święty. Dodał, że od tamtego czasu wiele już zrobiono, ale też wiele jeszcze trzeba będzie zrobić w Finlandii, aby "częściowa komunia, istniejąca między chrześcijanami, wzrastała ku pełnej komunii w prawdzie i miłości", jak to ujął Jan Paweł II w swej encyklice "Ut unum sint".

DEON.PL POLECA

Nawiązując do faktu, iż pobyt delegacji fińskiej w Rzymie zbiega się w czasie z Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, papież zaznaczył, że w tym roku przebiega on pod hasłem "Daj mi pić". Słowa te przypominają, że źródłem wszelkiej łaski jest sam Pan i że Jego dary przeobrażają tych, którzy je otrzymują, czyniąc ich świadkami prawdziwego życia, pochodzącego jedynie od Chrystusa. Katolicy i luteranie mogą wspólnie wiele uczynić, aby świadczyć o miłosierdziu Bożym w naszych społeczeństwach - stwierdził Franciszek.

Podkreślił, że wspólnie "podzielane świadectwo chrześcijańskie jest szczególnie konieczne w obliczu nieufności, poczucia zagrożenia, prześladowań i cierpień, doświadczanych przez wiele osób w dzisiejszym świecie".

To wspólne świadectwo może być wspierane i pobudzane przez dialog teologiczny między Kościołami - ciągnął papież. Według niego podpisana 15 lat temu przez Światową Federację Luterańską i Kościół katolicki Wspólna Deklaracja w sprawie nauki o usprawiedliwieniu "może nadal przynosić wśród nas owoce pojednania i współpracy".

Franciszek z uznaniem wyraził się także o Nordyckim Dialogu Luterańsko-Katolickim, prowadzonym w Finlandii i Szwecji nt. Usprawiedliwienia w życiu Kościoła. Skupia się on na ważnych zagadnieniach wynikających ze wspomnianej Wspólnej Deklaracji. Życzył, aby mogła się wyłonić dalsza zbieżność z tego dialogu nt. koncepcji Kościoła "jako znaku i narzędzia zbawienia danego nam w Jezusie Chrystusie".

Na zakończenie Ojciec Święty zapewnił, że modli się o to, aby wizyta delegacji fińskiej w Rzymie mogła umocnić "pozytywne od lat" stosunki ekumeniczne między luteranami a katolikami w tym kraju. "Niech Pan ześle na nas Ducha prawdy i niech poprowadzi nas do coraz większej miłości i jedności" - zakończył swe przemówienie gospodarz spotkania.

Delegacji fińskiej współprzewodniczyli emerytowany luterański arcybiskup Turku i Finlandii John Vikström i katolicki biskup Helsinek Teemu Sippo SCI.

 

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Katolicy i luteranie razem mogą wiele"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.