Co naprawdę powiedział Franciszek?

(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

Słowa papieża Franciszka dot. odpowiedzialnego rodzicielstwa wzbudziły wiele kontrowersji. Poniżej - za Catholic News Agency - przedstawiamy  bardziej dosłowne tłumaczenie wypowiedzi papieża:

 

O liczbie trojga dzieci, którą Pan wymienił - to sprawia mi cierpienie. Myślę, że jest to liczba, którą eksperci wymieniają, jako ważną by populacja się rozrastała. Troje na parę. Jeśli ta liczba się zmniejszy, dojdziemy do takiej skrajności, jak to się dzieje we Włoszech. Słyszałem, nie wiem czy to prawda, że w 2024 roku nie będzie pieniędzy na emerytury z powodu spadku populacji. Dlatego słowo klucz, które dałoby Panu odpowiedź, i którego Kościół używa cały czas, i ja to też robię, to odpowiedzialne rodzicielstwo. Jak je realizujemy? Poprzez dialog. Każda osoba z własnym duchownym stara się realizować odpowiedzialne rodzicielstwo.


Ten przykład, o którym wcześniej wspomniałem, o kobiecie, która spodziewała się swojego ósmego dziecka, a miała już siedem, które były urodzone poprzez cesarskie cięcie, to jest nieodpowiedzialność. Ta kobieta może powiedziała: "nie, ja ufam Bogu". Ale proszę spojrzeć, Bóg daje nam sposoby, by być odpowiedzialnymi. Niektórzy myślą, że - przepraszam za wyrażenie - by być dobrymi katolikami, musimy być jak króliki. Nie. Odpowiedzialne rodzicielstwo. To jest jasne i  dlatego w Kościele są grupy małżeńskie, są eksperci w tej dziedzinie, są duchowni, których można odnaleźć; i wiem, że jest wiele dróg, które są dozwolone i pomocne. Dobrze Pan zrobił, że Pan o to spytał.

 

Kolejną ciekawą kwestią odnoszącą się do tego tematu jest to, że dla większości biednych ludzi dziecko to skarb. To prawda, że tu też trzeba być roztropnym, ale dla nich dziecko to skarb. Niektórzy powiedzieliby "Bóg wie jak mi pomóc" i być może niektórzy nie są roztropni, to prawda. Odpowiedzialne rodzicielstwo jest ważne, ale spójrzmy także na hojność, na to, że ojciec i matka widzą skarb w każdym dziecku.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (60)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Pawellas 12:34:42 | 2015-01-23
Szkoda, że w innych mediach próżno szukać tej wypowiedzi.

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~bonaventura 09:56:25 | 2015-01-21
http://www.doerre.pch24.pl/turecki-prezydent--kontrola-urodzen-to-zdrada-stanu-,32915,i.html

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~RVbis 07:46:14 | 2015-01-21
~RV 16:40:32 | 2015-01-20
Papieska konferencja prasowa w samolocie: o pielgrzymkowych planach, problemie korupcji, ideologii gender i odpowiedzialnym rodzicielstwie
PRZECZYTAJ NA PORTALU RVTekst pochodzi ze strony http://pl.radiovaticana.va/news/2015/01/20/papieska_konferencja_prasowa_w_samolocie:_o_pielgrzymkowych_planach,/pol-844384
strony Radia Watykańskiego
Oceń1odpowiedz

~RV 16:06:10 | 2015-01-20
Podobnie jak podczas przelotu ze Sri Lanki na Filipiny Franciszek ponownie spotkał się z dziennikarzami i odpowiadał na ich pytania. Tym razem konferencja prasowa na pokładzie samolotu była wyjątkowo długa, trwała ponad godzinę. Jej treść została objęta embargiem, aby wszyscy dziennikarze mogli opublikować relację w tym samym czasie. Szczegółowo poinformujemy o niej dopiero jutro.


Tekst pochodzi ze strony http://pl.radiovaticana.va/news/2015/01/19/papie%C5%BC_powr%C3%B3ci%C5%82_do_watykanu/pol-844317
strony Radia Watykańskiego 

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

AGNES 02:23:32 | 2015-01-21
Najwyższą głupotą jest stwierdzenie, że o liczbie osób powołanych do Królestwa Niebieskiego może zadecydować ktoś inny niż Bóg Ojciec Wszechmogący.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Słaba 01:00:22 | 2015-01-21
No cóż - słowa o królikach nie powinny paść z ust papieża, chyba, że padły w pytaniu dziennikarza (to pytanie nie jest podane).
Nie tylko ze względu na franciszkańską sympatię do stworzeń Bożych :-) czy elegancję wypowiedzi. Ale przede wszystkim ze względu na to, co papież powiedział w ostatnim zdaniu zacytowanej wyżej wypowiedzi: "Odpowiedzialne rodzicielstwo jest ważne, ale spójrzmy także na hojność, na to, że ojciec i matka widzą skarb w każdym dziecku."

Tak samo nie powinno paść słowo "nieodpowiedzialność", w odniesieniu do matki spodziewającej się ósmego dziecka, po siedmiorgu urodzonych przez cesarkę. Za mało wiadomo o sytuacji tej rodziny, żeby postawić taki zarzut.

Oceń 4 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Paweł Gajda 23:57:04 | 2015-01-20
Ech, niedobrze mi się robi jak czytam te wszystkie komentarze "prawdziwych katolików", tak bardzo zaniepokojonych w sytuacji, gdy ktoś śmie podważać dogmaty, których tak bronią... Tylko, że to nie są żadne dogmaty! Czy Wy wiecie, jak dalego odeszliście od prostego, "ludzkiego" nauczania Jezusa, skupiając całą uwagę na ostatecznie niewiele znaczących szczegółach? Jezus jadał i przebywał z ludźmi pogubionymi, skruszonymi grzesznikami. A obserwując polskich katolików, widzę raczej niezbijalną pewność swego i arcykapłański arbitralizm. Nie ma miejsca na wątpliwości.
Czy Wy wiecie ludzie, że te zasady, za które dalibyście się powiesić mają niekiedy tylko kilkusetletnią tradycję i nikt nie zawracał sobie nimi głowy przez całe tysiąclecie chrześcijaństwa? Wiecie, jak wiele z tych "dogmacików" upadało w kościele w ciągu ostatnich stu lat? Wielu głupców broniło kwestii takich jak msza po łacinie z nie mniejszą gorliwością, niż Wy bronicie celibatu, odtrącenia rozwodników od sakramentu komunii, czy zakazu używania prezerwatyw.
Miłość i pokora, tylko to nas może uratować. Europejski katolicyzm idzie na dno, starając się utrzymać na powierzchni ciężki balast naleciałych przez setki lat rygorystycznych i szczegółowych przepisów. Kościół jest żywy w krajach, w których nie szerzy się kodeksów, a Ewangelię.

Oceń 19 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mf 23:42:47 | 2015-01-20
A teraz wyobraźmy sobie, że papież na spotkaniu z młodzieżą -aby lepiej dotrzeć do tego gremium-  mówi o odpowiedzialnym zalewaniu formy.

Też go będziecie bronić i znajdziecie dziesiątki powodów aby usprawiedliwić język który musi być prosty i zrozmiały.Bo wiadomo...my ciemnota inteligentniejszego języka nie rozumiemy.

Oceń 4 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Magdalena 23:10:19 | 2015-01-20
Poniżające opinie złego ducha o istotach ludzkich powinny być dla przywódcy Kościoła Katolickiego tak oczywiste, że aż wstyd je analizować, tym bardziej przytaczać publicznie …

Oceń 4 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~miro 72 22:16:29 | 2015-01-20
a mnie się wydaje że słowa które padły były w kontekście tej kobiety która juz siedmiokrotnie miała cesarkę a w drodze ósme dziecko , wiadomo że zalezy od organizmu ale lekarze przewiduja juz komplikacje po czwartej cesarce, więc nie za wszelką cenę gromadka dzieci

Oceń 11 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tolek 21:44:56 | 2015-01-20
No teraz będzie tłumaczenie jak z Wałęsą co chciał powiedzieć przez to co powiedział

Oceń 7 5 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?