Nie dla "ideologicznej kolonizacji rodziny"

Papież Franciszek powiedział w piątek w stolicy Filipin, Manili, że świat potrzebuje dobrych i silnych rodzin, aby przezwyciężyć liczne zagrożenia. Przestrzegał przed zjawiskiem, które określił jako "ideologiczna kolonizacja rodziny".

 

Podczas spotkania z filipińskimi rodzinami w stołecznej hali sportowej Asia Arena Franciszek mówił, że każde zagrożenie dla rodziny jest zagrożeniem dla samego społeczeństwa.

 

"To w rodzinie uczymy się, jak kochać, przebaczać, być hojnym i otwartym, a nie zamkniętym i egoistycznym. Uczymy się wychodzić poza nasze własne potrzeby, spotykać innych i dzielić z nimi nasze życie" - dodał.

 

"Wiara nie usuwa nas ze świata, ale wszczepia nas weń głębiej" - mówił papież.

 

Zagrożenia, które zmusiły Świętą Rodzinę do ucieczki do Egiptu, a następnie osiedlenia się w Nazarecie, porównał do niebezpieczeństw, przed jakimi stoją współczesne rodziny i do wywieranej na nie presji. W tym kontekście wymienił próby "określenia na nowo instytucji małżeństwa poprzez relatywizm" i brak otwartości na życie.

 

"Nasz świat potrzebuje dobrych i silnych rodzin, aby przezwyciężyć te zagrożenia" - ocenił Franciszek.

 

Mówił, że Filipinach wiele z nich cierpi z powodu skutków klęsk żywiołowych. Wspomniał o sytuacji gospodarczej zmuszającej ludzi do emigracji i o ogromnych nierównościach społecznych.

Papież Bergoglio wzywał Filipińczyków: "Chrońcie wasze rodziny! Dostrzeżcie w nich największy skarb waszego kraju i umacniajcie je zawsze modlitwą i łaską sakramentów".

 

"Bądźcie sanktuariami poszanowania dla życia, głosząc świętość każdego ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci" - dodał.

 

Przytoczył słowa Jana Pawła II: "Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę".

 

"Rodziny zawsze będą przechodziły przez próby i nie potrzebują, aby dodawano im innych!" - oświadczył Franciszek.

 

Po hiszpańsku, odchodząc od przygotowanego wcześniej tekstu papież ostrzegł przed próbami ideologicznego "skolonizowania rodziny", której celem według niego jest jej zniszczenie.

"Tak jak w historii naszego ludu byliśmy zdolni sprzeciwić się kolonizacji politycznej, powiedzmy teraz +nie+ kolonizacji ideologicznej wymierzonej w rodzinę" - stwierdził.

 

Przypomniał, że Paweł VI w encyklice “Humanae vitae" przestrzegał przed groźbą świata bez dzieci.

 

Przed spotkaniem z rodzinami papież, czego nie było wcześniej w programie pobytu w Manili, odwiedził ośrodek dobroczynny, niosący pomoc dzieciom ulicy. "To było bardzo wzruszające spotkanie" - podkreślił rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

 

Przeczytaj pełny tekst przemówienia >>

 

 

 

 

Więcej»

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Jan 18:31:16 | 2015-01-16
Całość tej pielgrzymki na żywo transmituje TV Trwam i Radio Maryja i nadal można to zobaczyć na ich portalach.

Deon jak często informuje o KK za PAP - podaje to co ich dziennikarze uznają za stosowne. Chyba lepiej samemu sie przekonać jak było - całość na portalach TV Trwam i Radio Maryja.
Dalsza część pielgrzymki też w całości będzie transmitowana na żywo. Warto sprawdzić ich program telewizyjny i radiowy. 

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?