Podróż papieża na Sri Lankę i Filipiny

Podróż papieża na Sri Lankę i Filipiny
(fot. PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG)
PAP / Sylwia Wysocka / ptsj

Papież Franciszek wyrusza w poniedziałek wieczorem w najdłuższą ze swych dotychczasowych zagranicznych podróży, na Sri Lankę i Filipiny. Jego siódma pielgrzymka przebiegać będzie pod hasłami dialogu, pojednania i miłosierdzia - podkreślił Watykan.

Wizytę w tych dwóch krajach przedstawia się jako kolejny dowód wielkiej uwagi jaką papież udziela Azji, dokąd uda się już po raz drugi, zaledwie kilka miesięcy po pobycie w Korei Południowej. W trakcie tej podróży papież pokona ponad 22 tys. kilometrów, wygłosi 11 homilii i przemówień.

Franciszek podążać będzie śladami Pawła VI, który był na Filipinach, i Jana Pawła II; polski papież odwiedził oba te państwa. To w Manili w 1995 roku padł rekord Światowych Dni Młodzieży; uczestniczyło w nich 4 mln ludzi.

Watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi przyznał, że biskupi Filipin bardzo nalegali na przyjazd Franciszka chcąc, aby przywiózł słowa otuchy dla ludności, która ucierpiała w listopadzie 2013 roku w wyniku najsilniejszego w dziejach cyklonu, jaki uderzył w ląd. Zginęło wtedy około 8 tys. ludzi, a zniszczonych zostało pół miliona domów.

DEON.PL POLECA

W przypadku Sri Lanki - wyjaśnił ks. Lombardi - pragnieniem papieża było dokonanie kanonizacji ojca Józefa Vaza, zakonnika żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku. Chrześcijanie stanowią 7 proc. ludności tego kraju, wśród której najwięcej jest buddystów.

Na Sri Lance, która będzie pierwszym etapem papieskiej pielgrzymki, dopiero w 2009 roku zakończyła się prawie 30-letnia wojna domowa miedzy Tamilami a większością syngaleską. Rzecznik Watykanu powiedział, że papież położy w swych wystąpieniach szczególny nacisk na aspekt pojednania po latach krwawego konfliktu domowego.

Komentatorzy zwracają zarazem uwagę na atmosferę politycznego chaosu, jaki zapanował tam tuż przed przyjazdem papieża oraz poważne obawy, że jego pobyt może zostać zakłócony przez napięcia po czwartkowych wyborach prezydenckich, które przegrał dotychczasowy szef państwa Mahinda Rajapaksa. Wybory wygrał dotychczasowy minister zdrowia Maithripala Sirisena, który został zaprzysiężony w piątek, wcześniej niż planowano, by nie dopuścić do eskalacji napięcia.

Franciszek przybędzie do stolicy kraju Kolombo we wtorek rano. Po oficjalnej ceremonii powitania na lotnisku spotka się z tamtejszymi biskupami , a następnie z prezydentem Siriseną. Na pierwszy dzień wizyty papieża zaplanowano także jego udział w spotkaniu międzyreligijnym.

W środę 14 stycznia w parku nad brzegiem Oceanu Indyjskiego Franciszek dokona kanonizacji błogosławionego Józefa Vaza (1651-1711), zakonnika ewangelizatora, beatyfikowanego przez Jana Pawła II w tym samym miejscu w 1995 roku. Następnie papież uda się do miasta Madhu na zdominowanej przez Tamilów północy kraju, do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, gdzie przewodniczyć będzie modlitwie.

W czwartek Franciszek odwiedzi Instytut Kultury im. Benedykta XVI, krzewiący idee dialogu, odbudowy i rozwoju kraju, zniszczonego w rezultacie długiej wojny.

Następnie papież odleci na Filipiny, jedynego kraju Azji, gdzie katolicy stanowią większość. Jak twierdzą obserwatorzy Filipiny przygotowują się już do przypadającej w 2021 roku 500. rocznicy ewangelizacji. Zauważa się, że bardziej niż wizytą państwową pobyt Franciszka będzie pielgrzymką o ściśle religijnym charakterze, która przebiegnie w duchu miłosierdzia i współczucia dla ofiar katastrofalnego cyklonu, który nawiedził wyspy w 2013 roku.

Oficjalnie papież zostanie powitany w piątek rano w Pałacu Prezydenckim w Manili, gdzie spotka się z szefem państwa Benigno Aquino III i przedstawicielami wszystkich najwyższych władz. Kolejny punkt programu wizyty to papieska msza w stołecznej katedrze Niepokalanego Poczęcia. W obiekcie sportowym Asia Arena papież spotka się z filipińskimi rodzinami.

Sobotę Franciszek spędzi w portowym mieście Tacloban, które najbardziej ucierpiało w rezultacie katastrofalnego cyklonu ponad rok temu. Na tamtejszym lotnisku odprawi mszę. Następnie zje obiad z grupą ludzi, którzy ocaleli z tego kataklizmu. Papież poświęci również wzniesiony w tym mieście ośrodek pomocy dla ubogich, noszący jego imię oraz spotka się w katedrze z duchowieństwem i wiernymi. Wieczorem wróci do Manili.

W niedzielę, w ostatnim dniu pobytu na Filipinach rozmawiać będzie z przywódcami religijnymi na Uniwersytecie Świętego Tomasza, a później spotka się z młodzieżą na terenie ośrodka sportowego tej uczelni. Odprawi także mszę w stołecznym Rizal Park. Oczekuje się przybycia nawet kilku milionów ludzi.

W poniedziałek Franciszek odleci z Filipin do Rzymu, gdzie przybędzie pod wieczór. Watykan zwrócił uwagę dziennikarzy na to, że w drodze powrotnej, podobnie jak w sierpniu podczas podróży do Korei Południowej, papieski samolot przeleci nad Chinami. Uznano to za symboliczne wydarzenie w kontekście prób normalizacji stosunków między Stolicą Apostolską a Pekinem. Przelot nad terytorium Chin oznacza zaś, że wystosowany zostanie papieski telegram do władz kraju i do narodu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podróż papieża na Sri Lankę i Filipiny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.