Papież: Teolog musi być otwarty na znaki czasu

Radio Watykańskie
(fot. Grzegorz Gałazka / galazka.deon.pl)

Na potrzebę słuchania Słowa Bożego, odczytywania znaków czasu, docenienia wkładu kobiet w refleksję teologiczną oraz różnorodności perspektyw wypracowanych przez osoby pochodzące z różnych krajów wskazał Ojciec Święty przyjmując członków Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

 

W gronie jej trzydzieściorga członków jest także ks. prof. Krzysztof Góźdź z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.


W swoim przemówieniu Franciszek podkreślił, że teolog to przede wszystkim wierzący, który słucha Słowa Boga żywego i przyjmuje je w swoim sercu i umyśle. Musi on jednak również pokornie słuchać "tego, co mówi Duch do Kościołów" (Ap 2,7), poprzez różne przejawy wiary ludu Bożego. Przypomniał, że tę właśnie kwestię porusza najnowszy dokument Komisji: "Sensus fidei w życiu Kościoła". Teolog bowiem, wraz z całym ludem Bożym wezwany jest do otwarcia oczu i uszu na "znaki czasów".

 

Następnie Ojciec Święty podkreślił rolę kobiet w refleksji teologicznej, aby dzięki swemu "geniuszowi kobiecemu" mogły wydobyć pewne niezbadane aspekty niezgłębionej tajemnicy Chrystusa, w którym są ukryte "wszystkie skarby mądrości i wiedzy" (Kol 2,3). - Zachęcam więc was do jak najlepszego wykorzystania tego szczególnego wkładu kobiet w rozumienie wiary - stwierdził Franciszek. Dodał, że są one jak truskawki na torcie i powinno ich być więcej. Papież mówił również o niezaprzeczalnym wkładzie kobiet w "inteligencję wiary".

 

Papież zauważył, że członkowie Komisji pochodzą z różnych krajów, co odzwierciedla katolickość Kościoła. - Różnorodność punktów widzenia powinna ubogacić katolickość, nie szkodząc jedności. Jedność teologów katolickich rodzi się z ich wspólnego odniesienia do jednej wiary w Chrystusa i karmi się różnorodnością darów Ducha Świętego. Wychodząc z tego założenia i w zdrowym pluralizmie, różne podejścia teologiczne, które rozwinęły się w różnych kontekstach kulturowych i przy wykorzystaniu różnych metod, nie mogą się nawzajem ignorować, lecz w dialogu teologicznego powinny się wzajemnie ubogacać i korygować - stwierdził Ojciec Święty.

 

Papież zawierzył pracę Międzynarodowej Komisji Teologicznej Matce Bożej, która była kobietą zasłuchania, kobietą kontemplacji, zawsze bliska problemom Kościoła i ludzi.

 

Utworzona w 1969 r. przez papieża Pawła VI Międzynarodowa Komisja Teologiczna działa przy Kongregacji Nauki Wiary. Jej celem jest analizowanie na potrzeby Stolicy Apostolskiej najważniejszych problemów współczesnej teologii. Przewodniczącym Komisji jest z urzędu prefekt Kongregacji Nauki Wiary - od 2012 roku kard. Gerhard Ludwig Müller, zaś sekretarzem generalnym od 2011 roku - francuski dominikanin, o. Serge Thomas Bonino.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~antymodern 19:56:04 | 2014-12-05
Papież do Międzynarodowej Komisji Teologicznej: teolog musi mieć nie tylko kompetencje intelektualne, ale też dyspozycje duchowe, zwłaszcza wiaręMiędzynarodowa Komisja Teologiczna powstała w Watykanie krótko po Soborze, by pozwolić Stolicy Apostolskiej korzystać z refleksji teologów pochodzących z różnych stron świata. Przypomniał o tym Papież, spotykając się z członkami tej Komisji. Podkreślił, że ich misją jest służba Kościołowi, a to wymaga nie tylko kompetencji intelektualnych, ale też dyspozycji duchowych, z których szczególne znaczenie ma słuchanie z wiarą.

Tekst pochodzi ze strony http://pl.radiovaticana.va/news/2014/12/05/papie%C5%BC_do_mi%C4%99dzynarodowej_komisji_teologicznej:_teolog_musi_mie%C4%87_nie/pol-839506
strony Radia Watykańskiego 
POPATRZIE JAK PAPIEŻEM MANIPULUJE DEON - JAKI TYTUŁ JEST W RV A JAKI NA DEONIE?

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?