Papież odblokował beatyfikację abp. Romero

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek odblokował sprawę beatyfikacyjną salwadorskiego abp. Oscara Arnulfo Romero, zamordowanego w 1980 r. w czasie wojny domowej w Salwadorze. Hierarcha, który był od 1977 r. metropolitą stołecznego San Salvadoru, zginął zastrzelony podczas odprawiania Mszy św.


Po spotkaniu z papieżem abp Paglia ujawnił, że Franciszek ma nadzieję na szybkie zakończenie procesu beatyfikacyjnego abp. Romero.

 

- Papież Franciszek zawsze bardzo podziwiał abp. Romero i był w pełni przekonany, że był on męczennikiem, że był świętym - mówi z kolei biskup pomocniczy archidiecezji San Salvador, Gregorio Rosa Chávez.

 

W maju z papieżem ma się spotkać w Watykanie prezydent Salwadoru, Mauricio Funes. Zamierza on podziękować Franciszkowi za wznowienie procesu beatyfikacyjnego arcybiskupa i wyrazi nadzieję, że do beatyfikacji dojdzie jak najszybciej - zapowiedział biuletyn Pałacu Prezydenckiego.

 

Abp Romero został zastrzelony 24 marca 1980 r. podczas odprawiania Mszy św. w kaplicy stołecznego szpitala. Trwała już wówczas wojna domowa, która zakończyła się dopiero w 1992 r. Śledztwo wymiaru sprawiedliwości nie przyniosło jak dotychczas żadnego rezultatu. Natomiast z raportu Komisji Prawdy, która badała zbrodnie popełnione w czasie wojny domowej, wynika, iż istnieje "ewidentny dowód" udziału w tym zabójstwie Roberto D’Aubuissona - zmarłego w 1992 r. założyciela Narodowego Sojuszu Republikańskiego - partii rządzącej Salwadorem w latach 1989-2009.

 

Abp Romero walczył o prawa człowieka w swoim rodzinnym Salwadorze, odważnie krytykował przejawy niesprawiedliwości, potępiał akty przemocy obu stron rozdzierającej kraj wojny domowej.

 

Od 1993 r. w rocznicę śmierci hierarchy, z inicjatywy włoskiego Młodzieżowego Ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych, w wielu krajach obchodzony jest Dzień Pamięci i Modlitwy za Współczesnych Misjonarzy Męczenników. Z kolei w 2010 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło rocznicę śmierci abp. Romero Międzynarodowym Dniem Prawa do Prawdy o Ofiarach Poważnych Naruszeń Praw Człowieka. Inicjatywie tej patronowało 45 państw członkowskich ONZ, w tym Polska. Obecny prezydent Salwadoru Mauricio Funes nazywa abp. Romero "duchowym przewodnikiem narodu".

 

Trwa proces beatyfikacyjny abp. Romero. Na szczeblu diecezjalnym odbył się on w latach 1993-1997. Specjalny trybunał zbadał życie i wszystkie rękopisy sługi Bożego (homilie, pisma i listy osobiste), przesłuchał świadków, którzy znali arcybiskupa w czasie jego posługi biskupiej w San Salvador. Materiały te znajdują się obecnie w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Bada ona m.in. czy hierarcha został zamordowany "in odium fidei" (z nienawiści do wiary - byłby wtedy męczennikiem), czy z przyczyn czysto politycznych. Jeśli jego śmierć zostanie uznana za męczeństwo, do beatyfikacji nie byłby potrzebny udokumentowany cud za jego wstawiennictwem.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Zez 22:45:58 | 2014-06-01
Nad czym tutaj dyskutować i prowadzić procesy!!!?:<Błogosławieni,którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości...albowiem do nich należy krolestwo niebieskie>.Śmerć w obrnie sprawiedliwości to idea Chrystusa większa niż Kościół,bo daje obligatorynie niebo!.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook