Papież wspominał swą podróż do Turcji

Papież wspominał swą podróż do Turcji
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie KAI / CTV / ptsj / slo

Wspomnienia z niedawnej podróży apostolskiej do Turcji były przedmiotem katechezy Franciszka podczas audiencji ogólnej 3 grudnia na Placu św. Piotra. Odbyła się ona w dwóch częściach: na Placu i w Auli Pawła VI - dla chorych, którzy zgromadzili się tam ze względu na deszcz, jaki padał w tym czasie w mieście. Mimo niepogody audiencja zgromadziła ponad 10 tys. osób z Rzymu, Włoch i całego świata.

Przeczytaj tekst całej papieskiej katechezy.

DEON.PL POLECA




Na wstępie odczytano w kilku językach, m.in. po polsku, fragment Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian, po czym Ojciec Święty rozpoczął swe rozważania, poświęcone zakończonej w niedzielę 30 listopada wizycie w Turcji. Papież wyraził również uznanie tym, którzy przybyli na spotkanie, mimo złej pogody.

Przechodząc do głównej treści swego przemówienia, papież podziękował wiernym za towarzyszenie modlitwą zarówno przygotowaniom, jak i przebiegowi tej pielgrzymki, prosząc jednocześnie o dalsze modlitwy, aby przyniosła ona owoce w postaci dialogu międzychrześcijańskiego i międzyreligijnego oraz pokoju między narodami. Przypomniał swe spotkania z prezydentem, premierem i pozostałymi przedstawicielami władz państwowych i religijnych i jeszcze raz podziękował im za serdeczne przyjęcie. Podziękował również biskupom katolickim różnych obrządków za ich zaangażowanie i patriarsze Konstantynopola Bartłomiejowi za przyjęcie, jakie mu okazał. Dodał, że nad jego pielgrzymką czuwali z nieba bł. Paweł VI i św. Jan Paweł II, którzy też odwiedzali ten kraj i św. Jan XXIII, który był tam delegatem apostolskim.

Franciszek omówił następnie kolejne dni swego pobytu w Turcji. Podczas spotkań pierwszego dnia - z władzami państwowymi - poruszył sprawę zapewnienia wszystkim rzeczywistej wolności religijnej, także mniejszościom wyznaniowym. Papież przypomniał, że właśnie brak tej wolności i fundamentalistyczne wypaczenia religii rodzą przemoc i dodał, że właśnie dlatego podkreślił znaczenie wspólnego zaangażowania chrześcijan i muzułmanów na rzecz sprawiedliwości, pokoju i solidarności oraz że każde państwo musi zapewnić swym obywatelom i wspólnotom wyznaniowym rzeczywistą wolność kultu.

Drugi dzień to odwiedziny szeregu miejsc symbolicznych dla wiernych różnych religii w tym kraju, w tym Msza św. w katedrze katolickiej z udziałem chrześcijan różnych wyznań i w obecności patriarchy Bartłomieja, ze wspólnym przywoływaniem Ducha Świętego - dawcy jedności

W trzecim i ostatnim dniu wizyty, w uroczystość św. Andrzeja - patrona Patriarchatu Konstantynopola - głównymi akcentami były liturgia w katedrze patriarszej, spotkanie z Bartłomiejem i podpisanie wspólnej deklaracji. Ważnym akcentem było też podwójne błogosławieństwo, udzielone przez papieża i patriarchę, "modlitwa jest bowiem podstawą każdego owocnego dialogu ekumenicznego pod kierunkiem Ducha Świętego" - dodał Ojciec Święty.

Wiele uwagi poświęcił również odwiedzinom jednego z obozów dla uchodźców na terenie tego kraju. Podkreślił, że jest to smutne i bolesne zjawisko, wyrażając przy tym uznanie miejscowym władzom za udzielenie schronienia tysiącom ludzi, którzy uciekli ze swych krajów przed okropnościami wojny. Wezwał do wspierania tych ludzi modlitwą i materialnie.

Na zakończenie papież prosił "wszechmogącego i miłosiernego Boga", aby nadal chronił i strzegł narodu tureckiego, rządzących i mieszkających tam ludzi różnych religii i aby Turcja stawała się miejscem ich pokojowego współistnienia. Wezwał też do modlitw, aby "Duch Święty uczynił tę podróż apostolską owocną i wspierał w Kościele zapał misyjny, aby głosił on wszystkim narodom, w poszanowaniu dialogu braterskiego, że Pan Jezus jest drogą, prawdą, pokojem i miłością".

 

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież wspominał swą podróż do Turcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.