Franciszek: W Kościół uderzył wiatr Ducha

Radio Watykańskie
(fot. EPA/TOLGA BOZOGLU)

Po obiedzie drugiego dnia podróży do Turcji, Papież udał się do katolickiej katedry wikariatu apostolskiego Stambułu, noszącej wezwanie Ducha Świętego. W homilii podczas Mszy mówił o znaczeniu Trzeciej Osoby Boskiej dla życia i jedności Kościoła.

 

"Kiedy modlimy się, to dlatego, że Duch Święty rozbudza w sercu modlitwę. Kiedy przełamujemy krąg naszego egoizmu, wychodzimy z naszych ograniczeń i podchodzimy do innych [ludzi], aby ich spotkać, słuchać, pomagać im, to dzieje się tak dlatego, że pobudził nas Duch Boży. Gdy odkrywamy w sobie nieznaną nam [dotąd] zdolność przebaczania, miłowania tych, którzy nas nie kochają, to dzieje się tak, bo porwał nas Duch.

 

Kiedy wychodzimy poza konwencjonalne słówka i zwracamy się do braci z tą czułością, która rozpala serce, to z pewnością dotknął nas Duch. To prawda, że Duch Święty rozbudza różne charyzmaty w Kościele. Pozornie zdaje się to tworzyć nieład, ale w rzeczywistości pod Jego kierownictwem stanowi ogromne bogactwo, ponieważ Duch Święty jest Duchem jedności, która nie oznacza jednolitości. Tylko Duch Święty może wzbudzać różnorodność, wielość, a jednocześnie dokonywać jedności" - powiedział Papież.

 

Franciszek zwrócił uwagę, że kiedy my sami usiłujemy tworzyć różnorodność, wnosimy podziały, popadając w partykularyzm i ekskluzywizm. Kiedy zaś sami chcemy tworzyć jedność według naszych ludzkich planów, prowadzi to do ujednolicenia i homologacji. Natomiast, gdy pozwalamy się kierować Duchowi Świętemu, bogactwo, różnorodność i odmienność nie stają się nigdy konfliktem, bo On nas pobudza do życia różnorodnością w komunii Kościoła.

 

- Duch Święty sprawia jedność Kościoła: jedność w wierze, jedność w miłości, jedność w wewnętrznej spójności. Kościół i Kościoły są wezwane, by dać się prowadzić przez Ducha Świętego, przybierając postawę otwartości, gotowości uczenia się i posłuszeństwa. Chodzi tu o perspektywę [pełną] nadziei, ale jednocześnie mozolną, skoro zawsze jest w nas pokusa, by opierać się Duchowi Świętemu, ponieważ wstrząsa, porusza z miejsca, każe chodzić, przynagla Kościół, by szedł naprzód. A zawsze łatwiej i wygodnej usadowić się na swoich statycznych, niezmiennych pozycjach. W rzeczywistości Kościół okazuje się wiernym Duchowi Świętemu na tyle, na ile nie usiłuje Go uregulować ani oswoić. A my chrześcijanie stajemy się prawdziwymi uczniami-misjonarzami, zdolnymi do budzenia sumień, jeśli zrezygnujemy ze stylu defensywnego, aby dać się prowadzić Duchowi - powiedział Franciszek.

 

Papież wskazał, że te mechanizmy obronne mogą się przejawiać w przesadnym przywiązaniu do naszych idei czy własnych sił, albo w ambicji i próżności. To nie pozwala nam zrozumieć innych i otworzyć się na szczery dialog.

 

- Jednak zrodzonemu z Pięćdziesiątnicy Kościołowi powierzony jest ogień Ducha Świętego. Nie tyle wypełnia on umysł ideami, co rozpala serce. W Kościół uderzył wiatr Ducha, który nie przekazuje władzy, ale zdolność do posługi miłości, język, który każdy może zrozumieć. Im bardziej na naszej drodze wiary i życia braterskiego damy się z pokorą prowadzić Duchowi Pańskiemu, tym bardziej będziemy przezwyciężać nieporozumienia, podziały i kontrowersje, stając się wiarygodnym znakiem jedności i pokoju - stwierdził Franciszek na zakończenie homilii.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (14)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Łukasz 15:56:16 | 2014-11-30
Nie, nie...nie tak ! :) Czyż nie wiecie że zło ma taką moc na jaką się mu pozwoli? Naszym zadaniem nie jest potepianie i nawracanie każdego na właściwą drogę z naszego punktu widzenia. My jedyne co powinniśmy zrobić to pozwolić Duchowi Świętemu działać w nas bez przeszkód i skrępowania. Bo to nie my nawracamy lecz Pan Bóg w nas jeśli rzeczywiście trwamy w Nim, przez przyjecie Jego słowa. Pan Jezus wypełnił wolę Ojca przez Krzyż i Smierć i Mękę. Gdyby istniał jaki kolwiek inny skuteczny sposób na zbawienie człowieka, na pociągnięcie go do siebie to Pan Bóg by z niego skorzystał. Ale istniał tylko jeden najskuteczniejszy ze wszystkich i właśnie Bóg go dokonał na Krzyżu, w calkowitym opuszczeniu, uderzony przez Ojca i odrzucony przez ludzi za nasze grzechy. Miłość zwyciężyła szatana któremu człowiek oddał się z własnej woli. A teraz kiedy Pan Jezus przez swoją Mekę, Śmierć i Zmartwychwstanie przywrócił na nowo odwiecznie ustalony porzadek przez Boga - płacąc za niego cenę nieskończoną by wszystko mogło prosperować tak jak Pan Bóg zamyślił, potrzeba z naszej strony jedynie zgody i wypełniania Bożej woli. Pan Bóg na Krzyżu, wszystkiego dokonał i wszystko wykonał , dlatego jest możliwym byśmy w ogóle mogli się zgodzić na Bożą wolę i byśmy według niej postepując osiągneli szczęście wieczne, a to już się teraz zaczyna, w chwili gdy pozwalamy Duchowi Świetemu w nas działać :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Auge 23:35:42 | 2014-11-29
"Franciszek: W Kościół uderzył wiatr Ducha"

Chyba złego ducha - gdy popatrzeć na owoce działania Bergoglio.

Oceń 1 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 22:00:21 | 2014-11-29
Aniu, przerażasz mnie. Chcesz być taka bardzo propapieska, a tymczasem ta wypowiedź jest tak wroga, tak antykatolicka. I to nie jest żart z mojej strony. Tyle wrogości tam,gdzie twierdzisz, że chodzi o coś odwrotnego!

Oceń 1 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ania 19:43:54 | 2014-11-29
Podczas gdy Ojciec Św. Franciszek realizował program Swojej pielgrzymki słynne media ks. Rydzyka , które jako jedyne miały z racji umowy z Watykańskimi mediami obowiązek relacjonować uroczystości z ogromnie ważnej pielgrzymki ,cały dzień pokazywały swoje sprawy związane z jakąś ich rocznicą, którą mozna było przenieść. O godz 16 w której Papież odrawiał Mszę Św. sami zaczęli transmitować swoją Mszę którą odprawiali  w jakiejś hali z kard Dziwiszem. Ja powiem tak to są jawne kpiny z Papieża i to już nie po raz pierwszy stawiają siebie ponad Ojca Św.Ciekawe czy znajdzie się ktoś kto pociągnie w końcu ich do odpowiedzialności za takie lekceważenie Głowy Kościoła. Ręce opadają

Oceń 8 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook