Franciszek ogłosił sześcioro nowych świętych

(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

Z udziałem tysięcy wiernych podczas pontyfikalnej Mszy św. na Placu św. Piotra w niedzielę 23 listopada papież Franciszek ogłosił świętymi sześcioro błogosławionych.

 

W gronie tym jest czterech Włochów i dwie osoby z Indii, w tym jedna kobieta. Była to druga tego rodzaju uroczystość w tym roku po kanonizacji 27 kwietnia papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Ponadto 3 kwietnia Ojciec Święty dokonał tzw. kanonizacji równoważnej, włączając do grona świętych 3 osoby.


"Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni: Jan Antoni Farina, Cyriak Eliasz Chavara od Świętej Rodziny, Ludwik z Casorii, Mikołaj z Longobardi, Eufrazja od Świętego Serca i Amat Ronconi są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen - powiedział papież wygłaszając formułę kanonizacyjną.

 

Wcześniej prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato, w towarzystwie postulatorów, podeszli do papieża i poprosili, aby przystąpiono do kanonizacji błogosławionych. Kardynał zaprezentował krótkie biografie nowych świętych.

 

Jan Antoni (Giovanni Antonio) Farina był jednym z najwybitniejszych biskupów włoskich XIX w., wielkim społecznikiem oraz założycielem Zgromadzenia Sióstr Nauczycielek od św. Doroty - Córek Najświętszych Serc.

 

Cyriak Eliasz Chavara od Świętej Rodziny, Hindus, był zakonnikiem, członkiem katolickiego Kościoła syreomalabarskiego, autorem dzieł duchowych, liturgicznych i poetyckich oraz założycielem karmelitańskich zgromadzeń zakonnych - męskiego i żeńskiego.

 

Ludwik z Casorii (Arcangelo Palmentieri), żyjący w XIX w. Włoch był franciszkaninem, założycielem dwóch zgromadzeń zakonnych, działaczem oświatowym i społecznym. Zakładał szkoły, schroniska, konwikty, hospicja, kasy zapomogowo-pożyczkowe, czasopisma, drukarnie, zespoły muzyczne.

 

Mikołaj z Longobardi, Włoch, żył w drugiej połowie XVII i na początku XVIII w. Był zakonnikiem, minimistą i mistykiem.

 

Amat Ronconi, żyjący w XIII wieku Włoch był tercjarzem franciszkańskim, ascetą i mistykiem.

 

Eufrazja (Rose) Eluvathingal od Świętego Serca, Hinduska z katolickiego Kościoła syromalabarskiego żyła na przełomie XIX i XX wieku. Była zakonnicą ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Góry Karmel i mistyczką.

 

Potem odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych. Po jej zakończeniu papież odczytał formułę kanonizacyjną. Przy wtórze Psalmu 23 na ołtarz wniesiono relikwie kanonizowanych.

"Ojcze Święty, w imieniu całego Kościoła dziękuję Waszej Świątobliwości za tę proklamację i jak najpokorniej proszę, aby Wasza Świątobliwość polecił wydać List Apostolski o dokonanej kanonizacji" - powiedział kard. Amato dziękując Ojcu Świętemu za kanonizację. "Tak zarządzamy" - odpowiedział Franciszek.

 

Na frontonie bazyliki św. Piotra znajdują się portrety nowych świętych.

 

 

 

 

Więcej»

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Marianna 18:36:51 | 2014-11-23
Ciekawe tylko, dlaczego zmienił ceremoniał kanonizacyjny. Jeszcze w kwietniu, podczas kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII podczas procesji na wejście śpiewano całą litanię do wszystkich świętych, potem zaś prefekt kongregacji ds. kanonizacji i beatyfikacji trzykrotnie prosił papieża o dokonanie aktu kanonizacji. Na koniec śpiewano Te Deum. Teraz kardynał prefekt tylko raz zwrócił się do Ojca Świętego, po czym odśpiewano okrojoną wersję litanii do wszystkich świętych (bez "Wybaw nas, Panie" i "Wysłuchaj nas, Panie"). Jak można rozumieć te zmiany? Czyżby chęcią ulżenia wygodnictwu wiernych, którzy nie chcieliby tylu różnych modlitw? Niepojęte.

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jan 14:00:25 | 2014-11-23
Całość na żywo w TV Trwam i Radio Maryja i nadal do zobaczenia na portalu. Będzie też na żywo transmisja całośći wizyty papieża w PE w Strasburgu

Oceń 1 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

XsaweryRicci 11:54:24 | 2014-11-23
Ciekawe czy przetrwali próbę czasu i żyją w pamięci nie tylko zgromadzeń, ale i wiernych świeckich podobnie jak św. Faustyna, św. Franciszek, św. Dominik czy św. Ignacy, który opracował ćwiczenia duchowe nie tylko dla osób duchownych. Dobrze jak jest wielu świętych kanonizowanych, ale jeszcze lepiej jak są oni czczeni, gdy Bóg przez nich odbiera chwałę.

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook