Apel o przezwyciężenie napięć na tle imigracji

Radio Watykańskie
(fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)

Po modlitwie "Anioł Pański" Franciszek odniósł się do niedawnych konfliktów między mieszkańcami Wiecznego Miasta a imigrantami. Nawiązał także do przypadającego dziś Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych i zaapelował o zapobieganie wypadkom oraz roztropne prowadzenie pojazdów.

 

"W minionych dniach doszło w Rzymie do bardzo silnych napięć między mieszkańcami a imigrantami. Wydarzenia takie mają miejsce w różnych miastach europejskich, szczególnie w dzielnicach peryferyjnych, naznaczonych licznymi niedostatkami" - powiedział Franciszek i zachęcił instytucje wszystkich poziomów do podjęcia tej sprawy w trybie priorytetowym. "Jest już ona pilnym wyzwaniem społecznym i jeśli nie zostanie podjęta jak najszybciej w odpowiedni sposób, grozi przerodzeniem się w jeszcze gorszą sytuację" - podkreślił Ojciec Święty.

"Niech wspólnota chrześcijańska zaangażuje się w sposób konkretny, aby nie dochodziło do starcia, ale do spotkania. Obywatele i imigranci, wraz z przedstawicielami instytucji, mogą się spotykać nawet w jakiejś sali parafialnej i wspólnie omówić sytuację. Ważne jest aby nie popaść w pokusę konfliktu, aby odrzucić wszelką przemoc. Możliwe jest prowadzenie dialogu, wysłuchanie siebie, wspólne planowanie i przezwyciężanie w ten sposób podejrzenia i uprzedzeń oraz budowanie współżycia coraz bardziej bezpiecznego, pokojowego i inkluzywnego" - zachęcał papież.

Nawiązując natomiast do obchodzonego dziś Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych Ojciec Święty zachęcił do modlitwy za osoby, które straciły w nich życie. Wyraził też pragnienie, aby nie ustawano w zabiegach na rzecz zapobiegania wypadkom. Wskazał na konieczność promowania wśród kierowców zachowań ostrożnych, szanujących normy ruchu drogowego.

 

 

Więcej»

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook