Papież: diabeł istnieje i musimy z nim walczyć

Radio Watykańskie
(fot. CTV)

Życie chrześcijańskie jest "walką" przeciwko diabłu, światu i namiętnościom ciała - powiedział Franciszek podczas porannej Mszy św. w Domu Świętej Marty. Komentując fragment z Listu świętego Pawła Apostoła do Efezjan (Ef 6,10-20) papież podkreślił, że diabeł istnieje, a my "musimy z nim walczyć" uzbroiwszy się w prawdę.

 

Franciszek skoncentrował swoją homilię na słowach św. Pawła, który zwracając się do Efezjan, mówił o życiu chrześcijańskim, posługując się językiem militarnym. Trzeba bowiem bronić życia w Bogu, trzeba wojować, aby się ono rozwijało. Potrzebne są więc moc i odwaga, aby się przeciwstawiać pokusom i aby głosić Ewangelię, trzeba walczyć, by rozwijać życie duchowe. Nie jest to byle jaki konflikt, ale nieustanna walka.

Ojciec Święty wskazał, że istnieje trzech wrogów życia chrześcijańskiego: diabeł, świat i ciało, czyli nasze namiętności, będące raną grzechu pierworodnego. Zauważył, że oczywiście zbawienie, które daje Jezus jest nam darmo dane, ale jesteśmy wezwani, aby go bronić. W tym celu trzeba, jak mówi św. Paweł, nałożyć zbroję Bożą. Bowiem broni nas to, co pochodzi od Boga, abyśmy oparli się zasadzkom diabła. "Nie można myśleć o życiu duchowym, chrześcijańskim bez opierania się pokusom, bez walki z diabłem, bez nakładania tej Bożej zbroi, dającej nam moc i broniącej nas" - podkreślił papież.

Nawiązując do słów św. Pawła Ojciec Święty zaznaczył, że nasza walka nie jest przeciwstawianiem się czemuś niepozornemu, lecz jest toczona "przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom", z diabłem i tymi, którzy do niego należą.

Jednocześnie zauważył, że często dziś mówi się, że diabeł jest mitem, jedynie jakąś ideą zła. "Ależ diabeł istnieje i musimy z nim walczyć. Mówi o tym św. Paweł, a nie ja! Mówi o tym słowo Boże. Ale my nie jesteśmy nazbyt o tym przekonani" - stwierdził Franciszek.

Papież wskazał, że do tej Bożej zbroi należy to, na co wskazuje Apostoł: "Stańcie więc [do walki] przepasawszy biodra wasze prawdą". Tak więc Bożą zbroją jest prawda. Zauważył, że diabeł jest kłamcą, ojcem kłamców, ojcem kłamstwa. Przypomniał słowa św. Paweł, że trzeba przepasać biodra prawdą i oblec pancerz, którym jest sprawiedliwość. Tak więc nie można być chrześcijaninem, jeśli nieustannie nie dążymy do bycia sprawiedliwymi.

Ojciec Święty dodał, że w tym kontekście trzeba sobie postawić pytanie, czy naprawdę wierzymy w Boga, czy tylko częściowo, czy jestem na pół wierzącym i na pół zanurzonym w świecie. Podkreślił, że bez wiary nie można obronić Jezusowego zbawienia. Wskazał, że potrzebujemy tarczy wiary, bo diabeł nie atakuje nas kwiatami, ale "płonącymi strzałami", żeby nas zabić. Franciszek wezwał zatem, by wziąć "hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże". Zachęcił też do nieustannej modlitwy, do czuwania "z modlitwą i błaganiami".

"Życie chrześcijańskie jest walką, przepiękną walką, bo kiedy Bóg wygrywa na każdym etapie naszego życia, to obdarza nas radością, wielkim szczęściem, tą radością, że Pan w nas zwyciężył, z darmowością swojego zbawienia. To prawda, że wszyscy jesteśmy trochę leniwi, nie podejmujemy walki, pozwalamy się owładnąć namiętnościami, zniewolić pewnymi pokusami. Dzieje się tak, bo wszyscy jesteśmy grzesznikami. Ale nie zniechęcajcie się. Bądźmy mężni i mocni, bo Pan jest z nami" - zakończył swoją homilię Franciszek.

 

 

 

Więcej»

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (15)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~... 11:39:35 | 2014-10-31
Portal www.TwojaParafia.pl stworzyliśmy z myślą o Osobach, które:

wierzą lub poszukują wiary...
chcą dzielić się z innymi swoimi pasjami i opiniami...
nie chcą wstydzić się okazywać swojej wiary...
chcą poznać ludzi, dla których ważne są chrześcijańskie wartości...
mają ochotę dzielić się zdjęciami i opisami z wydarzeń np. pielgrzymek...
chcą mieć dostęp do ciekawych artykułów, wywiadów i informacji...
kochają Naszą Ojczyznę...
należą lub chciałyby należeć do grup...

Zachęcamy, abyście włączyli się we wspólne tworzenie portalu www.TwojaParafia.pl oraz razem z nami przygotowali się do Światowych Dni Młodzieży!

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Margo 10:31:39 | 2014-10-31
Ten przekaz winien byc głownie do księży niestety!!! Bo to oni najbardziej zaniedbują uświadamianie tej prawdy, którą w tak prosty sposób zaakcentował Papież. W parafialnych Kościołach prawie nie ma o tym mowy, jakby sami księża bali się dotykać tego tematu ,że szatan istnieje naprawdę i trzeba czuwać nie 24h ale 24 na sekundę. Walka trwa, czy w to wierzymy czy nie. Dajemy oręż szatanowi , gdy w niego nie wierzymy. A raczej nieuświadamiamy sobie jego podstępnego na każdym kroku działania , aby odciągnąć nas od zbawienia.

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ziomal 09:00:30 | 2014-10-31
Papież: diabeł istnieje i musimy z nim walczyć
 i z tymi, którzy do niego należą.

Panie Żyłka! Papież hejtrem! A ksiądz Stryczek pisał, że hejterzy pójdą do piekła!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mariusz 08:57:22 | 2014-10-31
Artykuł mi się podoba i zgadzam się z nim, ale mam jedno ale; cyt: "Życie chrześcijańskie jest "walką" przeciwko diabłu, światu i namiętnościom ciała - powiedział Franciszek" Jaki "Franiciszek"? Czy autor pisze o koledze z podwórka, czy o głowie Kościoła
Katolickiego?? Trochę szacunku!

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Franciszek 21:01:58 | 2014-10-30
wyzbylismy się w naszej religii postu ,dlatego żądza nami namiętności.Poszczac ,,zakręcamy paliwo,, dla naszych namiętności.
Od ponad 30 lat według widzacych Maryja w Medziugorje wzywa w środy i piątki do postu o chlebie i wódzie .Część ludzi to czyni inni mówią ze Kościół nie uznał.

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anna 18:50:07 | 2014-10-30
Piękny tekst z mądrym przekazem, aż zaskakujące jest, że podobne problemy widział polski poeta z XVI wieku,Mikołaj Sęp Szarzyński, gdy napisał swój Sonet IV "O wojnie naszej, którą wiedziemy z szatanem, światem i ciałem" - przeczytajcie sobie, polecam :)

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tomi 15:22:59 | 2014-10-30
Przeczytałem od poczatku do konca. Naprawde to jest jedna z najlepszych homilii papieza. Kazde zdanie zawiera esencje tresci.
Warto te slowa papieza sobie zachowac albo powielic iles razy i przekazac innym. 
Dziekuje pieknie za te slowa.

Oceń 9 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~klara 14:41:50 | 2014-10-30
 "Ojciec Święty zaznaczył, że nasza walka (...) jest toczona "przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom", z diabłem i tymi, którzy do niego należą."

Hej, otwarciuchy! Już nie musicie czule "się pochylać" i miłośnie dialogować z szubrawcami. Pora walczyć.
Oj, widzę, że nie pasi....

Oceń 7 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~perun 14:30:15 | 2014-10-30
Krasnoludki tez istnieja i smok wawelski, tyko ze nie musimy z nimi walczyc....

Oceń 7 17 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

AndrzejG. 14:22:54 | 2014-10-30
Zaczynam lubić tego papieża.

Oceń 6 3 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook