Papież Franciszek powrócił z Albanii do Rzymu

(fot. EPA/ARMANDO BABANI)

Papież Franciszek powrócił w niedzielę wieczorem do Rzymu po 11-godzinnej wizycie w Albanii. W kraju, który przedstawił jako wzór dialogu różnych religii i wyznań, papież mówił światu, że "nikt nie może używać imienia Boga, by popełniać akty przemocy".

 

"Niech nikt nie myśli, że może zasłaniać się Bogiem, gdy planuje i dopuszcza się aktów przemocy i prześladowania! Niech nikt nie używa religii jako pretekstu do swych działań sprzecznych z godnością człowieka i jego podstawowymi prawami, na pierwszym miejscu z prawem wszystkich do życia i wolności religijnej!" - wzywał Franciszek podczas ceremonii powitalnej w Pałacu Prezydenckim w Tiranie.

 

Podczas pielgrzymki podkreślił, że "zabijanie w imię Boga jest wielkim świętokradztwem", a "dyskryminowanie w imię Boga jest okrutne".

 

W papieskiej Mszy na placu Matki Teresy udział wzięło - według Watykanu - około 250-300 tysięcy osób.

 

Drugim ważnym wątkiem podróży do Albanii był hołd złożony męczeństwu wiernych wszystkich religii i wyznań, prześladowanych przez komunistyczny reżim Envera Hodży, który w 1967 roku proklamował Albanię "pierwszym ateistycznym krajem świata".

 

Franciszek nazwał Albanię "krajem męczenników" i "heroicznych ludzi". Szczególną wymowę miały nieszpory w stołecznej katedrze, gdy papież głęboko poruszony wspomnieniami sędziwego księdza, torturowanego w więzieniu, popłakał się i odłożył przygotowaną wcześniej homilię, w której mowa była o "nowych" i "subtelnych" formach dyktatury": indywidualizmie i rywalizacji.

 

Papież z Argentyny przyznał: "W ciągu ostatnich dwóch miesięcy przygotowywałem się do tej wizyty czytając historię prześladowań w Albanii. I to było dla mnie zaskoczenie; nie wiedziałem, że wasz naród tyle wycierpiał".

 

To była czwarta zagraniczna podróż Franciszka, po Światowych Dniach Młodzieży w Brazylii, wizytach w Ziemi Świętej i w Korei Południowej. 25 listopada papież odwiedzi Parlament Europejski w Strasburgu, a kilka dni później uda się do Turcji. Szczegółowy program tej pielgrzymki nie jest jeszcze znany.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook