"Religia nie może być powodem przemocy"

Radio Watykańskie
(fot. EPA/ARMANDO BABANI)

"Niech nikt nie myśli, że może zasłaniać się Bogiem, gdy planuje i dopuszcza się aktów przemocy i prześladowania! Niech nikt nie używa religii jako pretekstu do działań sprzecznych z godnością człowieka i jego podstawowymi prawami, na pierwszym miejscu prawem wszystkich do życia i wolności religijnej!" - powiedział papież Franciszek spotykając się w Pałacu Prezydenckim w Tiranie z przedstawicielami władz Albanii.

 

W swoim przemówieniu Franciszek przypomniał, że Albania jest ojczyzną ludzi heroicznych, którzy oddali swoje życie za niepodległość, oraz męczenników, którzy dawali świadectwo swej wiary w trudnych czasach prześladowań. Odnosząc się do zainicjowanych niemal ćwierć wieku temu przemian demokratycznych papież zaznaczył, że poszanowanie praw człowieka, w tym wolność religijna i swoboda słowa, jest warunkiem wstępnym rozwoju społecznego i gospodarczego danego kraju. Rozwija się wówczas także kreatywność i przedsiębiorczość.

 

Zobacz tekst papieskiego przemówienia


Ojciec Święty zachęcił do szczególnego pielęgnowania klimatu szacunku i wzajemnego zaufania między mieszkającymi w Albanii katolikami, prawosławnymi i muzułmanami. "Nabiera on szczególnego znaczenia w naszych czasach, w których ze strony grup ekstremistycznych wypaczany jest autentyczny sens religii oraz ulegają zaburzeniu i instrumentalizacji różnice między poszczególnymi wyznaniami, czyniąc z nich niebezpieczny czynnik konfliktu i przemocy" - stwierdził. Następnie Franciszek podkreślił: "Niech nikt nie myśli, że może zasłaniać się Bogiem, gdy planuje i dopuszcza się aktów przemocy i prześladowania! Niech nikt nie używa religii jako pretekstu do swych działań sprzecznych z godnością człowieka i jego podstawowymi prawami, na pierwszym miejscu prawem wszystkich do życia i wolności religijnej!". Zaznaczył, że doświadczenie albańskie ukazuje, iż pokojowe i owocne współżycie między ludźmi i wspólnotami należącymi do różnych religii jest nie tylko pożądane, ale również praktycznie możliwe i wykonalne. "Jest to dar, o który zawsze trzeba prosić Pana w modlitwie. Oby Albania zawsze mogła podążać tą drogą, stając się przykładem godnym naśladowania dla wielu krajów!" - powiedział Ojciec Święty.

Papież wskazał na pomyślny rozwój misji Kościoła w minionych latach, którego obecność Kościoła i działania służą całemu narodowi. Jednocześnie zauważył, że obecnie pojawiają się nowe wyzwania, aby globalizacji rynków odpowiadała globalizacja solidarności, wzrostowi gospodarczemu towarzyszyło większe poszanowanie stworzenia. Zaapelował o umocnienie rodziny. Zapewnił, że podobnie jak przed 21 laty św. Jan Paweł II, także i on zawierza opiece Maryi, Matce Dobrej Rady Albanię i jej mieszkańców.

 

 

Więcej»

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~andao 17:27:41 | 2014-09-21
http://www.youtube.com/watch?v=CeJRgEWvJoY

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook