Franciszek jest niechętny wobec Opus Dei?

Na łamach poniedziałkowego wydania dziennika "Corriere della Sera" Vittorio Messori dementuje rzekomą niechęć papieża Franciszka - i jezuitów - do Opus Dei.

 

 

(fot. EPA/Daniel Dal Zennaro)


W artykule na temat zbliżającej się beatyfikacji następcy św. Josemarii Escrivy de Balaguera włoski pisarz katolicki wyjaśnia, że odbędzie się ona w Madrycie, a nie w Rzymie, dlatego że "w Rzymie nie ma wystarczająco dużego placu, by pomieścić przewidziane tłumy". Tymczasem - jego zdaniem - specjaliści od zakulisowych wyjaśnień "pospieszyli się z hipotezą, że zabronił tego papież Franciszek, niechętny wobec Opus Dei, przypominając, że Towarzystwo Jezusowe przeszkadzało na początku tej nowej rodzinie zakonnej i właśnie niektórym jezuitom zawdzięczamy «czarną legendę», która osiągnęła swoje apogeum u Dana Browna", autora "Kodu da Vinci".

 

Messori zapewnia, że "rzeczywistość była odmienna", a aby się o tym przekonać, "wystarczy rzut oka na jedno ze zdjęć Jorgego Bergoglia jako arcybiskupa Buenos Aires: na biurku oprawiona w ramki fotografia uśmiechniętego św. Escrivy de Balaguera".

 

Przypomina też, że przyszły papież modlił się kiedyś na grobie założyciela Opus Dei w rzymskiej dzielnicy Parioli. "Spodziewano się, że będzie klęczał przez kilka minut, tymczasem podniósł się dopiero po trzech kwadransach intensywnej modlitwy z zamkniętymi oczami" - pisze Messori.

 

Podkreśla, że od swego wyboru Franciszek już trzy razy przyjął obecnego prałata Opus Dei, bp. Javiera Echevarrię, a "w Argentynie relacje licznej wspólnoty Opusu z arcybiskupem Bergogliem polegały zawsze na ścisłej współpracy, także dlatego, że uczniowie św. Escrivy pracują z typową dla siebie konkretnością i skutecznością w Villas Miserias na peryferiach Buenos Aires".

 

 

Zobacz także >> Ojciec Dariusz Kowalczyk SJ o relacjach między jezuitami a Opus Dei

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~tomek 17:00:20 | 2014-09-15
Postaram sie poszukac jakiejs placowki w Villas Miserias, na terenie Buenos Aires. Pewnie to dej pory ignorowalem prace Opus Dei w najbiedniejszych dzilnicach Buenos. Pozdrowienia z Argentyny!

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Effa 12:59:42 | 2014-09-15
Dziękuję za to wyjaśnienie..... i o. Dariuszowi za komentarz o powodach napięć w relacjach...

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jan 12:29:07 | 2014-09-15
Denowi jezuici chociaż tytuł dziwaczny przytoczą. Tak zwykle robią i rozsiewają na wzór TP czy wyborczej zamęt i dysydenctwo -  usiłują bezskutecznie tworzyć medialny pontyfikat

Oceń 5 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?