Papież zachęca do dialogu z muzułmanami

Dialog międzyreligijny, rodzina, ewangelizacja - to trzy główne tematy poruszone przez papieża Franciszka w przemówieniu do biskupów Kamerunu, przyjętych dziś z okazji wizyty "ad limina Apostolorum".

 

Ojciec Święty przestrzegł też księży przed pokusami władzy i pieniędzy, które stanowią "antyświadectwo" w regionie, w którym wielu ludzi nie ma tego co niezbędne do życia.

 

W centrum swego przemówienia papież Franciszek umieścił zachętę do świadectwa i dialogu. Zauważył, że w niektórych diecezjach Kamerunu znacząca obecność muzułmanów przynagla do odważnego i radosnego świadectwa wiary w zmartwychwstałego Chrystusa. "Rozwijanie dialogu życia z muzułmanami w duchu wzajemnego zaufania jest dziś niezbędne dla utrzymania klimatu pokojowego współistnienia oraz przeciwstawiania się rozwojowi przemocy, której chrześcijanie są ofiarami w niektórych częściach kontynentu" - stwierdził papież. Ojciec Święty wezwał także kameruńskie duchowieństwo do jedności i wspólnego poszukiwania konkretnych rozwiązań problemów, przed jakim staje tamtejszy Kościół, "przezwyciężając uprzedzenia, szczególnie etniczne".

Franciszek zachęcił kameruńskich biskupów, do angażowania się w formację stałą kapłanów, gdyż wiele jest pokus świata, zwłaszcza pokusa władzy, prestiżu i pieniędzy. Przestrzegł przed antyświadectwem, jakim w regionie, w którym wielu ludzi nie ma tego co niezbędne do życia, byłoby złe zarządzanie majątkiem, osobiste bogacenia się czy marnotrawstwo. Część swego przemówienia papież poświęcił rodzinie, gdyż także w Afryce ma miejsce relatywizm i laicyzacja. Zauważył, że wiele rodzin zmaga się z biedą, brakiem bezpieczeństwa ale także pokusą powrotu do praktyk przodków, niezgodnych z wiarą chrześcijańską.

Ojciec Święty zachęcił również do owocnej współpracy między Kościołem a państwem, podkreślając znaczenie jakie instytucje kościelne mają nie tylko dla Kościoła, ale także dla całego kameruńskiego społeczeństwa. Podkreślił, że "zaangażowanie w dzieła społeczne jest integralną częścią ewangelizacji, ponieważ istnieje ścisły związek między ewangelizacją a promocją człowieka", zwłaszcza osób najbiedniejszych. Na zakończenie swego przemówienia Franciszek powierzył Kościół w Kamerunie Matce Bożej i wstawiennictwu świętego Jana Pawła II, który, jak przypomniał, dwukrotnie odwiedził ten afrykański kraj.

 

 

 

Więcej»

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?