Papież Franciszek przyjął premiera Hiszpanii

Papież Franciszek przyjął dziś w Pałacu Apostolskim w Watykanie premiera Hiszpanii Mariano Rajoya Breya. Następnie polityk spotkał się z sekretarzem stanu kard. Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył abp Dominique Mamberti, sekretarz ds. relacji z państwami. W prezencie od szefa rządu Ojciec Święty otrzymał koszulkę piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii z autografami wszystkich zawodników.

 

Komunikat watykańskiego Biura Prasowego informuje, że w czasie rozmów omówiono "niełatwą sytuację gospodarczo-finansową" na świecie, której Hiszpania stawia czoła, podobnie jak inne państwa Europy, a która spowodowała "poważny kryzys zatrudnienia", dotykający wiele rodzin, a zwłaszcza ludzi młodych. Kościół jest blisko nich, czego wyrazem jest znacząca praca wykonana przez Caritas razem z innymi kościelnymi organizacjami charytatywnymi na rzecz najbardziej potrzebujących.

 

Odniesiono się także do obecnego porządku polityczno-instytucjonalnego tego kraju, podkreślając konieczność dialogu w społeczeństwie i między wszystkimi jego warstwami, opartego na wzajemnym szacunku i biorącego pod uwagę takie wartości jak sprawiedliwość i solidarność w dążeniu do wspólnego dobra.

 

Podkreślono również dobre relacje dwustronne miedzy Stolicą Apostolską i Hiszpanią, które w duchu Porozumień z 1979 r. wciąż się umacniają. Poruszono też aktualne sprawy będące przedmiotem zainteresowania Kościoła w tym kraju, w szczególności zaś mówiono o instytucji małżeństwa i znaczeniu edukacji religijnej. Nie zabrakło także wymiany poglądów nt. sytuacji międzynarodowej, ze zwróceniem szczególnej uwagi na Amerykę Łacińską.

 

Rozmowa z papieża z premierem trwała 24 minuty. Na jej zakończenie Rajoy podarował Franciszkowi faksymile książki z 1500 r. "De aetatibus mundi imagenes", napisanej przez Francisco de Holandę dla króla Filipa II. Przekazał również koszulkę piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii z autografami wszystkich zawodników.

 

Rajoyowi towarzyszyła w Watykanie jego małżonka, Elvira Rodríguez, oraz 9 innych osób, w tym ambasador Hiszpanii przy Stolicy Apostolskiej, Eduardo Gutiérrez Sáenz de Buruaga.

 

Szef hiszpańskiego rządu był obecny na Mszy inaugurującej posługę papieża Franciszka 19 marca. Z Benedyktem XVI rozmawiał czterokrotnie, jeszcze jako przywódca opozycji.

 

 

Więcej »

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook