Papież: Nie jest dobrze, gdy młodzież śpi!

Radio Watykańskie
(fot. EPA/YONHAP SOUTH)

Do wnoszenia mądrości wiary w każdy aspekt życia zachęcił papież Franciszek uczestników VI Azjatyckiego Dnia Młodzieży. Obecnych było na niej kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików z ponad 20 krajów tego kontynentu. Podczas Eucharystii na zamku w Haemi wieńczącej to wydarzenie Ojciec Święty zaznaczył, że droga ta jest ściśle związana z docenieniem wartości różnych kultur oraz przezwyciężania wszystkiego, co zagraża nadziei, prawości i miłości. Podkreślił, że jest to także droga służenia najbardziej potrzebującym i ukazywania piękna Ewangelii.

 

Wśród koncelebrujących Mszę św. byli m.in. kardynałowie: Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, i Luis Antonio Tagle z Manili.

Liturgia była odprawiana po łacinie, zaś czytania biblijne odczytano w języku tagalog, po malajsku i koreańsku.

W wygłoszonej po angielsku homilii papież podkreślił, że młodzi katolicy mają prawo i obowiązek pełnego uczestnictwa w życiu swoich społeczeństw. "Nie lękajcie się wnosić mądrość wiary w każdy aspekt życia społecznego!" - zaapelował. Zachęcił do docenienia i oczyszczania wszystkiego co jest piękne, szlachetne i prawdziwe w kulturach i tradycjach tego kontynentu. Jednocześnie wskazał, by młodzi w jedności ze swymi duszpasterzami rozeznawali to, co jest nie do pogodzenia z wiarą katolicką, sprzeczne z życiem łaski oraz "jakie aspekty współczesnej kultury są grzeszne, zdemoralizowane i prowadzące do śmierci".

Kolejnym zadaniem wskazanym przez Franciszka młodzieży Azji jest przemienienie jej naturalnego optymizmu w chrześcijańską nadzieję, energii w prawość moralną, dobrej woli w autentyczną miłość dającą siebie. Papież zaznaczył, że "jest to droga przezwyciężenia wszystkiego, co zagraża nadziei, prawości i miłości w waszym życiu i waszej kulturze. W ten sposób wasza młodość będzie darem dla Jezusa i dla świata".

Zachęcił też młodzież do aktywnego udziału w budowaniu wspólnoty Kościoła, starając się służyć ubogim, samotnym, chorym i zepchniętym na margines, by odpowiedziała na każde wołanie o pomoc z miłością, miłosierdziem i współczuciem. Wezwał, by wychodziła ku światu, żeby przyjaciele, współpracownicy, sąsiedzi, rodacy "mogli dostąpić miłosierdzia Boga".

- Młodzieży Azji, obudź się! - zawołał na zakończenie Franciszek, wzbudzając entuzjazm zgromadzonych.

W modlitwie wiernych po japońsku modlono się za papieża i Kościół, po angielsku o pokój i sprawiedliwość w świecie podzielonym nienawiścią, niezgodą i wojną, w języku hindi za Kościół na kontynencie azjatyckim, by stał się światłem dla wszystkich jego mieszkańców poszukujących miłości Boga, w języku laotańskim za ubogich i zepchniętych na margines, by dodawano im otuchy i byli otoczeni miłosierdziem i wielkodusznością chrześcijan. Ostatnią intencję wzniesiono w języku koreańskim, za młodych zgromadzonych na dziedzińcu zamku Haemi, by wiernie pracowali na rzecz społeczeństw i Kościoła w Azji.

Pod koniec Mszy przewodniczący konferencji episkopatu Korei, bp Peter U-il Kang podziękował papieżowi za to, że "przybył z tak daleka", by spotkać się z młodzieżą Azji.

Z kolei przewodniczący Federacji Konferencji Biskupich Azji kard. Oswald Gracias z Indii ogłosił, że kolejny VII Azjatycki Dzień Młodzieży odbędzie się w 2017 r. w Indonezji. W tym momencie na wielkich ekranach wyświetlono krótki film w języku angielskim o tym kraju i tamtejszym Kościele.

Po spotkaniu z młodzieżą Azji papież powróci helikopterem do Seulu, gdzie spędzi ostatnią noc na ziemi koreańskiej. Jutro po spotkaniu z przedstawicielami innych religii oraz Mszy św. w katedrze w intencji pokoju i pojednania w Korei Franciszek odleci do Rzymu.

Zamek Haemi zbudowano w XV w. jako obronę przeciwko piratom. Szybko jednak stał się koszarami i więzieniem. W czasie prześladowań chrześcijan w XIX w. przetrzymywano tu i zamęczono prawie 3 tys. wyznawców Chrystusa. Mury zamku mają niemal 2 km, zaś na znajdującym się w ich środku wielkim placu może pomieścić się około 200 tys. ludzi.

 

 

Więcej »

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook