Tak będzie wyglądać 3. dzień pielgrzymki

(fot. (fot. EPA/Daniel Dal Zennaro)

Odwiedziny Sanktuarium Męczenników i Msza św. w Seulu, połączona z beatyfikacją 124 męczenników oraz spotkania z niepełnosprawnymi, osobami konsekrowanymi i z Katolicką Radą Apostolstwa Świeckich - to główne punkty programu trzeciego dnia wizyty Franciszka w Korei Południowej 16 sierpnia.


O godz. 8.45 czasu miejscowego (01.45 czasu środkowoeuropejskiego) Ojciec Święty opuści nuncjaturę apostolską w Seulu, udając się do położonego o ok. 4 km Sanktuarium Męczenników w Seo So-mun. Wzniesiono je na miejscu wykonywania kary śmierci; zginęli tam śmiercią męczeńską m.in. 103 katolicy koreańscy, których 6 maja 1984 r., podczas swej pierwszej podróży do Korei, ogłosił świętymi Jan Paweł II. Droga prowadząca do Sanktuarium nazywana jest potocznie "ulicą śmierci" lub "ulicą męczeństwa".

 

Po przybyciu na miejsce papież - w towarzystwie dwojga młodych ludzi - złoży wieniec z kwiatów a następnie będzie się w ciszy modlił.

 

Stamtąd po godz. 9.10 (02.10) uda się do Bramy Gwanghwamum - innego symbolicznego miejsca stolicy, związanego z dawnymi i współczesnymi dziejami kraju. Jest to wielka przestrzeń łącząca Bramę Pałacu Cesarskiego z Placem Miejskim, mogąca pomieścić ponad pół miliona ludzi; jest też siedzibą różnych instytucji rządowych i miejscem najważniejszych wydarzeń.

 

O godz. 10.00 (03.00) rozpocznie się tam pontyfikalna Msza św., podczas której papież wyniesie na ołtarze Pawła Yun Ji-chunga i jego 123 towarzyszy, zamordowanych w pierwszym okresie prześladowań chrześcijan na Półwyspie Koreańskim (przełom XVIII i XIX w.).

 

Przyszły błogosławiony zginął za to, że wraz ze swym kuzynem, łamiąc obrzędy konfucjańskie, urządził katolicki pogrzeb swoje matki. W grupie 124 nowych beatyfikowanych - świeckich Koreańczyków - znalazł się też jedyny kapłan: Chińczyk James (Jakub) Ju Mun-mo, który wcześniej jako pierwszy duchowny przybył do Korei. Znany był ze swej gorliwości apostolskiej, o czym świadczy fakt, że w 6 lat po jego zjawieniu się na Półwyspie było tam już 10 tys. katolików. Gdy ścięto go, jego głowę wystawiono na widok publiczny.

 

Jutrzejsza beatyfikacja będzie pierwszym tego rodzaju obrzędem, któremu osobiście będzie przewodniczył obecny papież i pierwszym na ziemi koreańskiej. Należy jednak pamiętać o kanonizacji, której dokonał w Seulu równo 30 lat temu - 6 maja 1984 r. św. Jan Paweł II.

 

Po Mszy papież przybędzie o 12.45 (05.45) do nuncjatury, gdzie zje obiad i nieco odpocznie, po czym o 15.15 (08.15) uda się na lądowisko, skąd odleci o Kkottongnae - 90 km na południe od stolicy.

 

Miejscowość ta, której nazwa znaczy "Wzgórze Kwiatów", powstała w latach siedemdziesiątych z inicjatywy ks. Johna Oh Woong-jina ze wspólnoty Odnowy Charyzmatycznej "Bracia Jezusa z Kkottongnae". Kierując się słowami Jezusa z Ewangelii św. Mateusza: "Wszystko, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich mniejszych, Mnie uczyniliście", kapłan i pomagający mu członkowie wspólnoty utworzyli tu cały kompleks ośrodków, szpitali, uniwersytet i inne placówki, przeznaczone dla ubogich i porzuconych chorych w różnym wieku, którzy stanowią "kwiat" tego dzieła - stąd nazwa wzgórza. Co roku obsługuje się tu tysiące ludzi.

 

Jest to teren diecezji Czeongdżu, powstałej 10 marca 1962 r. (od 1958 r. był to wikariat apostolski). Zajmuje ona powierzchnię ok. 5,8 tys. km kw., na której mieszka ok. 1,4 mln ludzi, z których ponad 160 tys. to katolicy. Mają oni do dyspozycji 76 parafii, w których pracuje 154 kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz ponad 500 sióstr. Biskupem diecezji jest od 11 lat 67-letni obecnie Gabriel Chang Bong-hun.

 

O 16.30 (09.30) rozpocznie się w Kkottongnae spotkanie Ojca Świętego z niepełnosprawnymi: ok. 150 dorosłymi i 50 dziećmi; obecnych będzie równie ok. 70 pracowników służby zdrowia i nauczycieli, posługujących pacjentom. Tradycją tych spotkań jest to, że przybywający tam goście zdejmują przed wejściem obuwie na znak szacunku dla znajdujących się tam chorych. Przed opuszczeniem ośrodka papież będzie się krótko modlił na terenie znajdującego się tam Ogrodu Dzieci Abortowanych.

 

O godz. 17.15 (10.15) na terenie pobliskiej Szkoły Miłości (School of Love) rozpoczną się Nieszpory, podczas których papież pozdrowi wszystkich na początku i udzieli końcowego błogosławieństwa. Będzie to również spotkanie z ok. 5 tys. mężczyzn i kobiet konsekrowanych z całego kraju, do których wygłosi on przemówienie.

 

Następnie Franciszek przeniesie się do Ośrodka Duchowości, gdzie o 18.30 (11.30) rozpocznie się spotkanie z Katolicką Radą Apostolstwa Świeckich. Powstała ona w 1968 i obecnie działa w 16 diecezjach i 27 miejscach. Główną jej misją jest dialog z niewierzącymi. Na spotkanie to zaproszono ok. 150 działaczy najbardziej zaangażowanych w te poczynania. Ojciec Święty wygłosi do nich przemówienie.

 

O godz. 19.00 (12) opuści to miejsce i odleci do Seulu, gdzie ok. 20.00 (13.00) spodziewany jest w nuncjaturze.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook