Drugi dzień wizyty Franciszka w Korei Płd.

(fot. PAP/EPA)

Drugi dzień pobytu Franciszka w Korei Południowej wypada 15 sierpnia, gdy Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a Korea - Dzień Wyzwolenia, będący świętem narodowym.

 

Papież odwiedził w tym dniu miasto Daejeon (ok. 140 km na południe od Seulu), gdzie na miejscowym stadionie odprawił Mszę św.. Następnie uda się do odległego o 43 km Solmoe na spotkanie z uczestnikami VI Azjatyckich Dni Młodzieży. Wieczorem powróci do stolicy.


O godz. 8.30 czasu miejscowego (czyli o 1.30 czasu środkowoeuropejskiego) Ojciec Święty wyjechał z nuncjatury apostolskiej, która jest jego rezydencją w tym kraju i szybkim pociągiem pojechał do Daejeonu - piątego co do wielkości miasta Korei Południowej, liczącego ponad 1,6 mln mieszkańców. Jest ono również stolicą diecezji, istniejącej od 10 marca 1962 (w latach 1948-58 była to prefektura apostolska Chungcheong, później wikariat apostolski), której biskupem jest od 19 sierpnia 2003 Lazzaro You Heung-sik (62 lata).

 

Na miejscu na stadionie World Cup Stadium, zbudowanym na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2002 i mogącym pomieścić 50 tys. osób, papież przewodniczył od godz. 10.30 (3.30) Mszy św., na którą zaproszono m.in. rodziny ofiar katastrofy statku-promu "Sewol" i tych, którzy przeżyli tę tragedię.

 

Doszło do niej 16 kwietnia br. Jednostka z 476 pasażerami i członkami załogi na pokładzie wypłynęła dzień wcześniej z portu Inczhon na południowo-zachodnim krańcu kraju, kierując się na odległą o ok. 100 km wyspę Czedżu. Większość pasażerów stanowili uczniowie i nauczyciele szkół średnich z Inczhonu - odpowiednio 325 i 15, którzy płynęli na wycieczkę na wspomnianą wyspę. Nazajutrz prawdopodobnie w wyniku nagłego manewru, może zderzenia z wyspą koralową (panowała wtedy gęsta mgła) przesunął się ładunek na pokładzie, pozbawiając jednostkę stateczności. Prom najpierw przechylił się na jedną burtę a następnie szybko zatonął. Zginęły 293 osoby, a 10 uznano za zaginione. Rodziny ofiar i ci, którzy przeżyli, domagają się ostatecznego wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

 

Po Mszy Franciszek uda się do miejscowego seminarium duchownego, gdzie o godz. 13.30 (6.30) rozpocznie się obiad z ok. 20 młodymi ludźmi, reprezentującymi delegatów na VI Azjatyckie Dni Młodzieży ( AYD-6).

 

I to właśnie spotkanie z jego uczestnikami będzie ostatnim punktem programu tego dnia. O 16.30 (9.30) papież odleci śmigłowcem do oddalonego 43 km od Daejeonu Solmoe (czyli "Pagórka z lasem pinii"), gdzie wyląduje pół godziny później. Najpierw odwiedzi tam prywatnie Sanktuarium wzniesione w miejscu urodzenia św. Andrzeja Kim Dae-jeona - pierwszego rodzimego kapłana koreańskiego, zamęczonego za wiarę w Seulu w 1846, gdy miał zaledwie 25 lat. W 1996 - w 150. rocznicę tego wydarzenia - miejscowa parafia postanowiła odbudować i rozbudować jego dom rodzinny, tworząc w tym miejscu sanktuarium poświęcone męczennikowi.

 

O godz. 17.15 (10.15) Ojciec Święty uda się do wielkiego namiotu, w którym odbywają się główne wydarzenia związane z AYD-6. W tym klimatyzowanym pomieszczeniu, przylegającym do parkingu przed sanktuarium, może się pomieścić jednorazowo ok. 6 tys. osób.

 

Dni przebiegają pod hasłem "Młodzieży azjatycka, powstań! Chwała męczenników jaśnieje nad tobą". Rozpoczęły się one 13 sierpnia uroczystą liturgią, której przewodniczył biskup Daejeonu L. You Heung-sik a jednym z koncelebransów był sekretarz Kongregacji Ewangelizacji Narodów abp Savio Hon Tai-fai SDB. Każdy dzień tego wydarzenia poświęcony jest innemu tematowi - jutro będzie to ponowne odkrywanie korzeni wiary w Korei i w innych krajach azjatyckich.

 

Spotkanie papieża z młodymi rozpocznie się o godz. 17.30 (10.30). Przewidziany jest bogaty program artystyczny i duchowy, na który złożą się śpiewy, pokaz artystyczny, przygotowany przez młodych Indonezyjczyków i ukazujący 5 różnych kultur tego wielkiego archipelagu, wprowadzenie do spotkania przez biskupa Daejeonu, świadectwa i pytania, zadawane przez młodych z Kambodży, Hongkongu i Korei Płd. i musical koreański, nawiązujący do przypowieści o miłosiernym ojcu (Łk 15, 11-32). Następnie przemówi po angielsku Ojciec Święty, po czym wszyscy odśpiewają (po koreańsku) Modlitwę Pańską a na zakończenie papież udzieli wszystkim błogosławieństwa.

 

Około godz. 19.15 (12.15) Franciszek odleci z lądowiska w Daejeonie do Seulu, gdzie spodziewany jest po ponad półgodzinnym locie, po czym uda się od razu do nuncjatury - ma tam być o 20.10 (13.10).

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook