Księgi święte świadectwem Słowa Bożego

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Słowo Boże poprzedza i przekracza Biblię, dlatego w centrum naszej wiary znajduje się nie sama tylko księga, ale dzieje zbawienia, a zwłaszcza Osoba Jezusa - Słowo Boże, które stało się ciałem - przypomniał dziś papież Franciszek. Ojciec Święty przemawiał do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Komisji Biblijnej, których przyjął w Pałacu Apostolskim w Watykanie.


Nawiązując do tematu obecnej sesji - "Natchnienie i prawda Biblii" - papież zauważył, że dotyczy on nie tylko pojedynczych wiernych, ale całego Kościoła, gdyż życie i posłannictwo Kościoła zasadzają się na Słowie Bożym. Jest ono duszą teologii, a zarazem inspiracją dla całego istnienia chrześcijańskiego - podkreślił papież. Zwrócił uwagę, że właśnie dlatego horyzont Słowa Bożego obejmuje, ale i rozciąga się poza Pismo Święte. Aby móc je właściwie zrozumieć, konieczna jest stała obecność Ducha Świętego, który "przewodzi w prawdzie" - zaznaczył Franciszek.

 

Papież przypomniał, w ślad za soborową konstytucją dogmatyczną "Dei Verbum", że "istnieje nierozerwalna jedność między Biblią a Tradycją, gdyż obie wywodzą się z tego samego źródła". Wynika z tego, że "egzegeta winien zwracać uwagę na postrzeganie Słowa Bożego, obecnego w tekstach biblijnych, umieszczając je w łonie samej wiary Kościoła" - dodał Franciszek.

 

Zauważył, że "interpretacja Pisma Świętego nie może być tylko indywidualnym wysiłkiem naukowym, ale musi być zawsze zestawiana, wpisywana i sprawdzana przez tradycję żyjącą w Kościele". "Jest to norma decydująca dla uściślania prawidłowego i wzajemnego związku między egzegezą a Urzędem Nauczycielskim Kościoła" - podkreślił papież.

 

Papieską Komisję Biblijną pod obecną nazwą powołał do życia Paweł VI w 1971. Wcześniej, od 1902 istniała Papieska Komisja ds. Studiów Biblijnych, utworzona w 1902 przez Leona XIII w celu wspierania i rozwijania badań nad Pismem Świętym oraz czuwania nad poprawnością kolejnych jego wydań. Kolejni papieże zmieniali i uściślali zakres zadań tej Komisji. Wchodzi ona w skład Kongregacji Nauki Wiary, której prefekt - obecnie abp Ludwig Müller - jest z urzędu przewodniczącym Komisji.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Franek 19:10:28 | 2013-04-12
Deon zapomniał dodac kto był z Polski? Był Przewodniczący Komisji Biblijnej w Polsce ks. prof. Witczyk z KUL. Chyba dlatego o tym nie ma, że w odróżnieniu od o. Piórkowskiego ks. prof. Witczyk występuje w Telewizyjnym Uniwersytecie Biblijnym w TV Trwam i Radio Maryja.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook