Ważne słowa papieża Franciszka do jezuitów

Radio Watykańskie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Dziś Kościół wspomina w liturgii, po raz pierwszy jako świętego, Piotra Fabera, jezuitę spośród pierwszych towarzyszy św. Ignacego Loyoli, misjonarza Europy i jednego z mistrzów udzielania Ćwiczeń duchowych.

 

Z tej okazji uczestnikami porannej Mszy papieskiej byli młodzi jezuici z różnych krajów biorący udział w europejskim spotkaniu formacyjnym w Rzymie. Na klerykach duże wrażenie zrobiło spotkanie ze swym zakonnym współbratem Papieżem, jego bezpośredniość i prostota, a zarazem widoczna jezuicka tożsamość. Tym bardziej, że już przedwczoraj byli z nim na obiedzie w kurii generalnej Towarzystwa Jezusowego.

 

"Dla mnie było to niezwykłe spotkanie, przede wszystkim spotkanie ze współbratem - powiedział Radiu Watykańskiemu jeden z polskich uczestników tych wydarzeń, Łukasz Lewicki SJ. - To, co było dla mnie szczególnie ważne ze spotkania, z tego, co powiedział Papież na Mszy św., to wskazanie na drogę, którą idzie Jezus i którą przemierza On w obecności Boga Ojca, wskazując nam, jak my mamy przeżywać naszą drogę życiową, też w obecności Boga, konkretnie właśnie Jezusa. A cała nasza droga przeniknięta jest Jego obecnością. To, czego mamy szukać, to bliskość Boga, bowiem Bóg jest zawsze blisko nas na tej drodze. To, co możemy zrobić, aby być bliżej Niego, to przybliżać się do Niego przede wszystkim poprzez modlitwę i poprzez służbę. I właśnie tutaj pojawiła się postać Piotra Fabera, naszego świętego jezuity, który właśnie w ten sposób przybliżył się do Boga, poprzez modlitwę, poprzez służbę i poprzez szukanie bliskości Boga. A później mógł on ten wzorzec przekazywać innym, mógł też być «tu i teraz» obecny w swoich czasach, w swojej rzeczywistości. Mógł być bardziej obecny w życiu innych ludzi".

 

Za komentarz do liturgicznego wspomnienia św. Piotra Fabera może też posłużyć dzisiejszy papieski wpis na Twitterze, gdzie pobrzmiewa echo drugiego tygodnia ignacjańskich Ćwiczeń duchowych. "Kiedy nie wielbi się Boga, wielbi się coś innego. Pieniądze i władza są bożkami, które często zajmują miejsce Boga" - napisał Franciszek.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~monika 20:01:13 | 2014-08-02
miłośc i służba człowiekowi to takie naturalne a być blisko Boga to wielka radość, wielbic Go za to co sie ma. wciąż sie tego uczę juz od 20 lat

Oceń 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook