Papież: Wygodniej mieć pieska niż dziecko

Radio Watykańskie
(fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)

Małżeństwa bezpłodne z wyboru nie podobają się Jezusowi. Mówił o tym papież Franciszek w homilii podczas porannej Mszy św. w kaplicy Domu św. Marty. W liturgii uczestniczyło 15 par małżeńskich, które zawarły swój związek 25, 50 lub 60 lat temu.

 

Ojciec Święty wskazał, że wzorem dla małżeństwa są "trzy miłości Jezusa": do Ojca, do swej Matki i do Kościoła. Chrystus "poślubił Kościół z miłości". Ta Jego oblubienica jest "piękna, święta, grzeszna". On ją kocha, a Jego sposób kochania charakteryzują trzy cechy: wierność, wytrwałość i płodność.

- Jest to miłość wierna. Jest to miłość wytrwała, nie nuży Go miłość do swego Kościoła. Jest to miłość wierna! Jezus jest wierny! - powtarzał papież. Przypomniał, że nawet jeśli ktoś nie jest wierny Jezusowi, to On pozostaje wierny, gdyż "wierność jest istotą" Jego miłości. Ta "wierność miłości" jest niczym światło rzucone na małżeństwo.

Miłość Jezusa do swej Oblubienicy jest też "zawsze niezmordowana w swej wytrwałości". Tak jak wielokrotnie Jezus przebacza Kościołowi, podobnie w małżeństwie trzeba prosić o przebaczenie, by miłość małżeńska się rozwijała. A nie rozwija się ona bez wytrwałości "w chwilach pięknych i w chwilach trudnych", gdy pojawiają się problemy z dziećmi czy trudności ekonomiczne. - Miłość jest wytrwała, idzie naprzód, zawsze szukając rozwiązania problemów, aby ocalić rodzinę - podkreślił Ojciec Święty.

Trzecią cechą miłości Jezusa jest płodność. Poprzez chrzest daje ona Kościołowi nowe dzieci, dzięki czemu on się rozwija. W małżeństwie ta "płodność może być nieraz wystawiona na próbę", gdy dzieci nie przychodzą na świat lub są chore. W tym doświadczeniu małżeństwa te spoglądają na Jezusa i z Niego czerpią swoją moc. Natomiast "nie podobają się Jezusowi" małżeństwa bezpłodne z wyboru.

- Te małżeństwa, które nie chcą mieć dzieci; które chcą pozostać bezpłodne. Ta kultura dobrobytu, która dziesięć lat temu nas przekonała: "Lepiej jest nie mieć dzieci! Tak jest lepiej! Możesz wtedy jeździć na wakacje i poznawać świat, możesz mieć willę na wsi, mieć spokój...". Lepiej - wygodniej - jest raczej mieć pieska, dwa kotki i miłością obdarzać dwa kotki i pieska. (...) I w końcu małżeństwo starzeje się w samotności, w rozgoryczeniu złej samotności - zaznaczył Franciszek.

 

 

Więcej»

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (62)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Jo 13:04:54 | 2014-06-04
Czy ja wiem, czy łatwiej jest mieć pieska niż dziecko. Dziecko dorasta, zmienia się i w wielu wypadkach trud wychowania zwróci się z nawiązką. Pies, czy kot na zawsze zostanie na etapie malego dziecka: karmienie, kąpanie, sprzatanie kupek, itp. Nigdy nie przeprowadzimy ze zwierzęciem dorosłej rozmowy. Zwierzę domowe jest utrudnieniem jesli planujemy dłuzszy wyjazd, z dzieckiem łatwiej jest podróżować. No tyle, ze zwierzę można z łatwością oddać. Wydaje mi się, że w przesłaniu papieża chodzi o to, że pary bezdzietne z wyboru dość dużo w zyciu tracą. 

Oceń 1 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Tomek 19:07:50 | 2014-06-03
Zastanawiam się nad tym, czy w styuacji w jakiej znajduje się społeczeństwo warto jeszcze dążyć do "powielania" ludzkości... Dlaczego przesadnie walczyć o wzrost demograficzny??? Będę lepszym chrześcijaninem kiedy będę miał gromadkę dzieciaków? A może to nie cel mojej życiowej drogi? Może egoistyczne jest zmuszanie, narzucanie poglądów odnośnie takiej formy drogi życiowej?
Św. Paweł też żony i dzieci nie miał a jak wartościowo przeżył życie....

Oceń 4 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~qilin 14:45:40 | 2014-06-03
W połowie XX wieku na Ziemi żyło 2 mld ludzi. Obecnie żyje 7 mld. Powoli wyczerpują się zasoby pitnej wody. Cały obszar ziemi zdatnej do uprawy jest już zajęty. Ale płódźmy się i rozmnarzajmy abyśmy zapełnili Ziemię.

Oceń 3 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jacek 11:19:04 | 2014-06-03
A ja z wyboru swego celibatariuszem jestem, ia akurat jak Benedykt XVI mam Kota, którego towarzystwo niezmiernie sobie cenię :-P

Oceń 7 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Zatroskana 10:02:34 | 2014-06-03
Drogi Deonie bardzo bym prosiła, aby na przyszłość lepiej dobierać tytuł artykułu do jego treści, bo źle można to odczytać. A treść jest bardzo pouczającą i zgadzam się z nią całkowicie, zgadzam się całkowicie z papieżem.

Oceń 6 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gosia 09:43:50 | 2014-06-03
Jasne, że wygodniej mieć pieska czy kotki, a co w tym złego, że czlowiek świadomie nie bierze sobie kłopotów na głowę? Tu nie chodzi o egoizm, ale o perspektywy życia, jakie one są w obecnych czasach? Mam urodzić dziecko, aby oddać do żlobka? Które małżeństwo stać na to,a by kobieta nie pracowała? Mam urodzić dziecko, aby wychowywało mi je państwo? Karmiło w złobku sztycznym mlekiem, a w predszkolu zupkami w proszku? Mam urodzić dziecko i pozwolić na obowiązkowe szczepienia, aby struć rtęcią i innymi adjuwantami, aby w przyszłości koncerny farmaceutyczne miały pewny zysk? I wreszcie mam pozwolić, aby chodziło do szkoły, gdzie będą mu wciskać ideologię gender i inną fałszywą wiedzę?
Jeśli zdecyduję się na dziecko, to tylko wtedy, kiedy będę miała pewność, że stać mnie na porzucenie pracy, na samodzielną opiekę! na edukację domową i kiedy będę miała pewnośc, że prawnie nic mi nie grozi za nieszczepienie i wychowywanie według własnego światopoglądu.

Oceń 8 19 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~XYZ 00:00:44 | 2014-06-03
a najlepiej (sprawdziłam) mieć 2 dzieci, 2 psy i 2 koty. W domu może nie jest sterylnie ale nie ma ŻADNYCH ALERGII !!!

Oceń 5 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kotek 21:29:34 | 2014-06-02
każdy człowiek ma wolną wolę, rozum i prawo wyboru. odnosi się ono również do tego, czy posiadać dzieci oraz ile. I nikt nie powinien w tej kwestii ingerować. Podobnie jak sprawy zw. z życiem intymnym. To wyłącznie sprawa DWOJGA LUDZI i nikogo więcej. No, chyba że są tacy, którzy lubią jak ktoś inny z butami wchodzi im do łózka.

Oceń 7 17 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ejter 19:30:03 | 2014-06-02
a Jezus to ile miał dzieci?  :)

Oceń 9 17 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Paweł 19:05:54 | 2014-06-02
autorowi trzeba zrobić kurs tworzenia tytułów, bo komercja komercją, ale to jest jawne przegięcie.

Oceń 13 2 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook