Franciszek przyjął zwierzchnika ewangelików

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Na audiencji prywatnej papież Franciszek przyjął przewodniczącego Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) pastora Nikolausa Schneidera. To pierwszy przywódca jednego z Kościołów protestanckich, jaki spotkał się z papieżem.

 

Ponadto Ojciec Święty przyjął prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa, kard. Mauro Piacenzę a także nuncjusza apostolskiego w Kenii, abp. Charlesa Daniela Balvo i arcybiskupa Héctora Rubéna Aguera, ordynariusza metropolii La Plata w Argentynie.

 

Jeszcze dziś pastor Schneider spotka się z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurtem Kochem oraz prefektem Kongregacji Nauki Wiary, abp. Gerhardem Ludwigiem Müllerem. Wcześniej, w minioną sobotę 6 kwietnia, odwiedził Wspólnotę św. Idziego.

Można oczekiwać, że wśród tematów poruszanych w Watykanie przez przewodniczącego Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech znajdą się przygotowania do 500. rocznicy rozpoczęcia Reformacji. Jak wiadomo za jej początek uznaje się ogłoszenie przez Marcina Lutra 95 tez, przybitych na drzwiach katedry w Wittenberdze 31 października 1517 r. W następstwie tego aktu doszło do podziału chrześcijaństwa zachodniego i ostatecznie obłożenia ekskomuniką Lutra w 1521 r. przez papieża Leona X. Protestanci ufają, że Stolica Apostolska cofnie tę karę.

Inną kwestią jest poruszona na początku bieżącego roku w jednym z wywiadów przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary, abp. Gerharda Ludwiga Müllera ewentualności utworzenia ordynariatów personalnych dla byłych ewangelików. Sprawa ta spowodowała wiele napięć we wzajemnych relacjach.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pytajnik 14:50:30 | 2013-04-08
A próbował go nawrócić?

...
papieża??

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook