Prezydent Komorowski spotkał się z papieżem

Radio Watykańskie
(fot. PAP/Jacek Turczyk)

Papież Franciszek przyjął dzisiaj przed południem w Watykanie prezydenta Bronisława Komorowskiego wraz z małżonką Anną.

 

"Dzień jest szczególny. Myślę, że każdy siłą rzeczy wybiega w przeszłość - we własne wspomnienia związane z wizytami Jana Pawła II w Polsce. Ale myślę też, że wielu z nas wybiega myślami do przodu i myśli o tym, co papież polskiej wolności będzie oznaczał i co nam da na te kolejne dziesięciolecia polskiej wolności" - powiedział prezydent Komorowski po spotkaniu na konferencji prasowej z udziałem polskich dziennikarzy w siedzibie ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej.

Prezydent podkreślił, że jest to wyjątkowa okazja do głębszej refleksji. "Myślę, że każdy z nas będzie o tym myślał i wspominał to po swojemu. A to stworzy sumę ogólnopolskiego myślenia i wspominania, gdzie będzie na pewno bardzo wiele miejsca dla sentymentu, ale też dla prostego poczucia wdzięczności za to, że - jak mówił papież - przydarzyło nam się coś niezwykłego, niesłychanie ważnego. Przydarzyło się i Janowi Pawłowi II, i Polsce - mieliśmy papieża Polaka, który jest święty dla całego Kościoła, i ma też swoje miejsce w polskich sercach od zawsze" - mówił prezydent Komorowski.

Spotkanie z papieżem Franciszkiem prezydent określił jako bardzo miłe. Rozmowa dotyczyła nauczania obu kanonizowanych 27 kwietnia papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II. "Nauki, która pozostała i skutkuje, mam na myśli to, co jest ważne dla Kościoła i wszystkich w Polsce. Dotyczyła pojednania między ludźmi i między narodami, a ze względu na szczególność obecnej sytuacji, to pojednanie oznacza także naszą troskę o to, co dzieje się na Ukrainie" - powiedział prezydent Komorowski. Część rozmowy dotyczyła relacji w naszej części Europy, m.in. pojednania między Polską a Ukrainą oraz rozpoczętego procesu pojednania między Polską i Rosją. Rozmawiano także na temat dramatycznego napięcia w relacjach ukraińsko-rosyjskich.

Inna część rozmowy dotyczyła perspektywy wizyty Ojca Świętego w 2016 roku z okazji Światowego Dnia Młodzieży. Prezydent poruszył m.in. kwestie organizacyjno-techniczne pobytu Franciszka w naszym kraju, a także sprawę przesłania papieskiej wizyty.

"Z satysfakcją odnotowałem fakt, że Ojciec Święty postrzega Polskę jako kraj, który ciesząc się od 25 lat wolnością, zdolny jest do toczenia dialogu ponad podziałami i sygnalizowania woli zachowań wspólnotowych" - powiedział prezydent Komorowski. Wyrazem tego jest jego zdaniem obecność w ramach delegacji oficjalnej na kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II także byłych prezydentów, Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Prezydent wraz z delegacją ofiarowali papieżowi Franciszkowi portret św. Alberta Chmielowskiego. "W jego osobie wyraża się kwintesencja losu polskiego - powstaniec, żołnierz walczący o niepodległość Polski, ale także osoba, która zainicjowała wielkie, piękne dzieła charytatywne, realizowanych z myślą o ludziach ubogich i wreszcie malarz, przelewający na płótno swoje wizje i refleksje" - powiedział prezydent Komorowski.

Ponadto papież otrzymał wyprodukowane przez zakłady w Ćmielowie porcelanowe naczynie do picia yerba mate, ulubionego napoju argentyńskiego wraz ze srebrną rurką (bombilla) do jej picia.

W delegacji prezydenckiej na spotkaniu z papieżem byli m.in. b. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski z żonami oraz marszałkowie Sejmu i Senatu: Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: franciszek

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~... 15:37:20 | 2014-04-26
"Zasłużony opozycjonista nie przyjmie odznaczenia z rąk Komorowskiego. Padają mocne słowa."
http://niezalezna.pl/54524-zasluzony-opozycjonista-nie-przyjmie-odznaczenia-z-rak-komorowskiego-padaja-mocne-slowa

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 15:34:36 | 2014-04-26
co papież polskiej wolności będzie oznaczał i co nam da na te kolejne dziesięciolecia polskiej wolności" - powiedział prezydent Komorowski
...
Że też ma czelność mówić o polskiej wolności, a język mu kołkiem nie stanie w gardle.

Oceń 3 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook