W Kurii Rzymskiej jest opozycja wobec papieża

(fot. EPA/Claudio Peri)

W Kurii Rzymskiej jest opozycja wobec papieża Franciszka - powiedział jego doradca, kardynał Oscar Rodriguez Maradiaga z Hondurasu. Wśród hierarchii są tacy, którzy nie chcą utraty przywilejów - przyznał koordynator 8-osobowej Rady Kardynałów.

 

Kardynał Maradiaga, który jest jednym z najbliższych i najbardziej zaufanych współpracowników papieża z Argentyny, podkreślił, że wyrażana przez niego chęć budowy nowego stylu działalności Kościoła napotyka trudności w samej Kurii Rzymskiej.

 

Purpurat z Hondurasu w wystąpieniu na Florydzie podczas spotkania z franciszkanami, cytowanym przez agencję Ansa, zwrócił uwagę na to, że ogromna popularność Franciszka sprawia, że wiele osób nawraca się. "Ale z drugiej strony musimy być przygotowani na skrytą opozycję nie tylko wśród starszych przedstawicieli Kurii Rzymskiej, ale także ze strony tych, którzy nie chcą utracić swych przywilejów" - oświadczył kardynał Maradiaga. Wraz z siedmioma kardynałami z całego świata pomaga on papieżowi w zarządzaniu Kościołem i przygotowaniu reformy instytucji Stolicy Apostolskiej.

 

Papieski doradca powiedział: "Zaczyna się słyszeć takie wyrażenia: 'Czego chce ten mały Argentyńczyk?' albo słowa bardzo znanego kardynała: 'Popełniliśmy błąd'". Ta druga opinia, przytoczona przez arcybiskupa Tegucigalpy, to aluzja do decyzji konklawe sprzed ponad roku o wyborze kardynała Jorge Mario Bergoglio.

 

W poniedziałek, 28 kwietnia, a więc dzień po kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, w Watykanie po raz czwarty zbierze się na trzydniowym posiedzeniu Rada Kardynałów. Tematem dyskusji doradców papieża ma być reforma Kurii Rzymskiej, przede wszystkim reorganizacja kongregacji i rad. Ma ona polegać na połączeniu niektórych z nich i jasnym określeniu ich kompetencji.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (30)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ck 11:11:50 | 2014-04-24
To takie trochę przygodne gadanie. Zawsze tak było i zawsze tak będzie, że znajdzie się jakaś opozycja, nawet taka która będzie chciała przeszkadzać. Natomiast jak dla mnie niektórzy kardynałowie z otoczenia papieża są niewiarygodni przez swoje wypowiedzi. 

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Natanel 21:10:02 | 2014-04-23
W parafii Trójcy Św. w Janowie Podlaskm Proboszcz  ks. Stanisław Grabowiecki też czuje niedosyty materialne i finansowe....  kilka mieszkań własnościowych, udział w firnie transportowej w Łosicach, dopłaty unijne na grunty rolne nalezace do prarafii w Janowie Podlaski, gdzie parafianie nie wiedzą ile i w jakiej wysokości, wszystko jest zatajone.... (do własnej kieszeni), Planował sprzedarz terenu przy zmowie z  wójtem gminy przy  kosciele Św. Jana Chrzciciela, aby tam został zrobiony stadion sportowy....Wikariusze tu pracujący ... zmiany co jakis czas auta marki Saab, Volkswaagen, Skoda...(lepszej klasy). Ufamy że kiedy obejmie pasterzowanie  w naszej diecezji siedleckieckij przez nowego ordynariusza Ks. Bp. Jana Gurdę, cos zmieni w tej parafii, bo za poprzedniego ordynariusza Bp Zbigniewa Kiernikowskiego  widać że panował dość dobry układ  miedzy wyżej wymienom proboszczem a Biskupem :(

Oceń 7 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~typ 15:17:10 | 2014-04-23
Kard. Maradiaga troche jak tow. Gomułka;-) "Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy!":-)...

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Velasquez9 13:43:33 | 2014-04-23
Co zmieniło się w oststnim roku w Kościele in plus? Jakie to zmiany zostały wprowadzone, które wzbudziły opozycję? Co takiego było złe przedtem, a teraz zostało naprawione? Po roku pontyfikatu chyba nie bedzie czymś niezręcznym zapytać o mały bilansik?

Oceń 7 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wer 11:59:37 | 2014-04-23
A ja bym chciał byc tak ubogi jak papież:-)... Mieszkac w 5 gwaizdkowym hotelu , miec do dyspozycji cała flote samochodów, helikopter, ochrone, nic nie zarabiac i miec zapewnione utrzymanie do końca życia....

Oceń 4 18 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~rzymianin 11:10:43 | 2014-04-23
Tytuł artykułu iście jak w GW lub innym brukowcu. Budzi wrogość, podejrzliwość i opluwanie ludzi Kościoła. Jacyś "oni", w Kurii Rzymskiej, bez imienia, itp. Byle tylko sprawić wrażenie "afery",  sensacji. Zli kardynałowie, księża, a dobry Papież i oczywiści prawdziwi synowie Kościoła, czyli kard. Maradjaga i cała 8! No świetnie! Coż za pokora i miłość do Kościoła. A przysłowie mówi: Zły to ptak, który własne gniazdo kala". Mądrość ludowa. O takich sprawach rozmawia się gronie własnym. Tam potrzebna jest odwaga, spieranie sie o wartośći, mówienie sobie trudnej prawdy. A nie do gazety, publicznie, bezkarnie oskarżając własnych współbraci. Gdzie tak solidarność i wspólna wierność każdemu papieżowi, którą przyrzeka każdy kardynał. Co to za kardynał (czyli zawias bramy Kościoła), który publicznie osłabia to, co ma umacniać. Jakoś tego nie mogę zrozumieć. No i na koniec komentarze, również jak z onetu! Od razu oskrażenia, pomówienia, bluzganie na innych. Kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuca kamień. A modlisz sie najpierw za Kościół, za papieża, za swojego biskupa, proboszcza, katechetę? Czy naprwdę kochach Kościół? 

Oceń 34 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kosa tnie z ukosa 11:00:24 | 2014-04-23
nie angażuje się w sprawy urzędowe i sprawia dobre wrażenie. Przypomina naszego Jana Pawła II.

przeczytaj waść "Przemilczane nauki Jana Pawła II"
i nie osądzaj, nie osądzaj, czy modliłeś się o papieża?
Jan Paweł II scalił to co było przez liberałów bardzo podniszczone. Dyplomacją
a że nie słuchali nawet ci, którzy mają w ślubowaniach posłuszeństwo papieżom.
Jan Paweł II nie mógł zrobić rewolucji jak np. Lenin, Trocki, Stalin bo był przedstawicielem Jezusa Chrystusa na ziemi.

Oceń 5 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Piw 10:46:10 | 2014-04-23
Myślę że pasibrzuchy celowo wybrali Bergoglio. Znakomicie odwraca uwagę od rzeczywistych problemów, nie angażuje się w sprawy urzędowe i sprawia dobre wrażenie. Przypomina naszego Jana Pawła II. Niestety Kościół trzeba porządnie oczyścić od wewnątrz, potrzebny jest sprawny administrator i jednocześnie "skromny pracownik winnicy Pana" jak Benedykt XVI. Jego abdykacja była konsekwencją działań pewnych gremiów obwaiających się utraty stanu posiadania...

Oceń 8 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Wip 10:41:14 | 2014-04-23
Maradiaga robi się "nadpapieżem". Niedawno krytykował prefekta Kongragacji Nauki Wiary, teraz kurialistów. Jest koordynatorem "wesołej ósemki" i niestety brak mu pokory.

Oceń 18 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wladek 09:58:33 | 2014-04-23
A ja powiem wprost,że bardzo wielu duchownych,i u nas w Polsce i  w wielu krajach o wyższej stopie życia bardzo wygodnie rozsiadło sie na swoich włosciach kościelnych i ani myśli ruszyć czterech liter,aby ze wspólnota KK realizować ewangeliczne przesłanie!!!
Sam,na własne uszy słyszałem,jak mój poprzedni proboszcz obruszył się na kazaniu,że "wy byście chcieli,żebym sobie juz poszedł stąd,a gdzie ja pójdę,żeby znowu od początku wszysto budować,jak mnie wyślą na jakieś dziadostwo".
Tutaj z uporem maniaka budował sobie,oczywiście naszymi rekami i z naszych kieszeni,plebanię o pow.użytkowej może z 500 m kw.Ale jak wcześniejszy wikary zwrócił sie do niego o lokum po przyjeżdzie z misji,to miejsca nie znalazł,a wikary,który w 2011 roku kończył okres pobytu u nas,musiał opuścić plebanię i przeprowadził się na okres wakacji do sąsiedniej parafii i do dnia dzisiejszego tam przyjeżdża.
Dzisaj mieszkam w innej parafii i nie muszę go tolerować.Dzisiaj mogę powiedzieć,że żal mi go i tych wszystkich parafian,których ubywa w zastraszającym tempie.
Ilu jest takich duchownych?
Myślę,że wystarczająco dużo,aby zasiać ferment w głowie i duszy niejednego katolika.

Oceń 20 5 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?