Urbi et Orbi i orędzie Franciszka

Radio Watykańskie
(fot. CTV)

O powstrzymanie klęsk, jakie nawiedzają ludzkość, w tym o pokój w Syrii i na Ukrainie, modlił się Papież podczas wielkanocnego spotkania z wiernymi. Franciszek odprawił przed południem Mszę rezurekcyjną na Placu św. Piotra, a po liturgii wygłosił z balkonu bazyliki watykańskiej tradycyjne orędzie i udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi - miastu i światu.

 

W swoim przemówieniu przypomniał istotę wielkanocnych obchodów, czyli wydarzenie Zmartwychwstania Chrystusa, którego świadkami mają być chrześcijanie.

 

Oto polski tekst orędzia papieskiego

 

"Orędzie jakie chrześcijanie wnoszą w świat jest następujące: Jezus, Miłość wcielona umarł na krzyżu za nasze grzechy, ale Bóg Ojciec wskrzesił Go i uczynił Panem życia i śmierci - mówił Ojciec Święty. - W Jezusie miłość zwyciężyła nad nienawiścią, miłosierdzie nad grzechem, dobro nad złem, prawda nad kłamstwem, życie nad śmiercią. Dlatego mówimy wszystkim: «chodźcie i zobaczcie!». W każdej ludzkiej sytuacji, naznaczonej słabością, grzechem i śmiercią, Dobra Nowina jest nie tylko słowem, ale jest świadectwem miłości bezinteresownej i wiernej: jest wyjściem poza siebie, aby udać się na spotkanie drugiego i być blisko tych, którzy zostali zranieni przez życie, jest dzieleniem się z tymi, którzy nie mają tego, co niezbędne do życia, to trwanie u boku tych, którzy są chorzy, starzy lub wykluczeni... «Chodźcie i zobaczcie!». Miłość jest silniejsza, Miłość daje życie, Miłość sprawia, że na pustyni rozkwita nadzieja".

 

To przesłanie, jak zaznaczył Papież, trafia pośród ogromu ludzkiej biedy, dlatego wierzącym potrzebna jest Boża moc, by umieć rozeznawać potrzeby i wyjść naprzeciw potrzebującym. Franciszek wymienił w tym kontekście klęskę głodu, wykorzystywanie dzieci, kobiet i osób w podeszłym wieku, epidemię Ebola w zachodniej Afryce, plagę porwań, których ofiarą padają także duchowni, oraz zjawisko migracji w nadziei lepszego życia. Ojciec Święty zwrócił szczególną uwagę na obszary ogarnięte wojną bądź innymi krwawymi konfliktami:

 

"Błagamy Ciebie zwłaszcza za Syrię, umiłowaną Syrię, aby osoby cierpiące z powodu konfliktu mogły otrzymać niezbędną pomoc humanitarną, a jego strony nie używały już siły, by siać śmierć, zwłaszcza wobec bezbronnej ludności, ale aby miały odwagę wynegocjowania oczekiwanego nazbyt długo pokoju! Jezu chwalebny, prosimy Ciebie, byś pocieszył ofiary bratobójczej przemocy w Iraku i wspierał nadzieje wzbudzone wznowieniem negocjacji między Izraelczykami a Palestyńczykami. Błagamy Ciebie, by nastał kres walk w Republice Środkowoafrykańskiej i ustały okrutne zamachy terrorystyczne w niektórych częściach Nigerii oraz przemoc w Sudanie Południowym".

 

Franciszek objął pamięcią także kraje, gdzie konflikt polityczny może w każdej chwili przynieść jeszcze bardziej dramatyczne skutki.

 

"Prosimy Ciebie, aby w Wenezueli serca skłoniły się ku pojednaniu i braterskiej zgodzie - kontynuował Papież. - Prosimy Cię, niech Twoje Zmartwychwstanie, które obchodzimy w tym roku wspólnie z Kościołami posługującymi się kalendarzem juliańskim, oświeci i natchnie pokojowe inicjatywy na Ukrainie, aby wszystkie zainteresowane strony, wspierane przez wspólnotę międzynarodową, podjęły wszelkie wysiłki, mające na celu zapobieżenie przemocy i budowanie przyszłości kraju w duchu jedności i dialogu, by [mieszkańcy kraju] mogli dzisiaj wołać jak bracia: Christos woskriese".

 

Na zakończenie Papież udzielił tradycyjnego błogosławieństwa miastu i światu i złożył świąteczne życzenia.


 

 

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook