"Dzięki Niemu odmawiam codziennie różaniec"

Radio Watykańskie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek odmawia codziennie wszystkie tajemnice różańca. Przekonał go do tego Jan Paweł II. Kard. Jorge Mario Bergoglio przyznał to po śmierci Papieża-Polaka.

 

Włoski miesięcznik "30 Giorni" poprosił go wówczas o świadectwo o zmarłym. W odpowiedzi metropolita Buenos Aires skreślił w samolocie tylko kilka zdań. Wspomniał wówczas, jak w 1985 r. jako rektor seminarium przebywał w Rzymie i wziął udział w modlitwie różańcowej w Watykanie, której przewodniczył Jan Paweł II.


"On był z przodu, na kolanach. Widziałem go od tyłu i stopniowo pogrążałem się w modlitwie" - napisał kard. Bergoglio. Podkreślił, że nie był sam. "Modliłem się pośród Ludu Bożego pod przewodnictwem naszego Pasterza.

 

Kiedy spojrzałem na Papieża, przyszła chwila rozproszenia. Jego pobożność była świadectwem. Wyobraziłem go sobie jako młodego kapłana, seminarzystę, poetę, robotnika, dziecko w Wadowicach w tej samej pozycji, co teraz, odmawiającego «zdrowaśki» jedna po drugiej" - wspominał obecny papież.

 

Przyznał, że świadectwo pobożności Ojca Świętego zrobiło na nim wielkie wrażenie. "Zdałem sobie sprawę z prawdziwego znaczenia słów, jakie Matka Boża z Guadalupe skierowała do św. Juana Diego: «Nie lękaj się, czyż nie jestem twoją Matką?». Zrozumiałem obecność Maryi w życiu Papieża. Od tej chwili odmawiam codziennie 15 tajemnic różańca" - wyznał przed siedmiu laty kard. Bergoglio.

 

Różańcowe wspomnienia dawnego prymasa Argentyny przypomniało Radio Watykańskie w związku z ogłoszeniem przez mistrza papieskich ceremonii liturgicznych wykaz uroczystości, którym w najbliższych tygodniach będzie przewodniczył Ojciec Święty. Znalazło się wśród nich właśnie nabożeństwo różańcowe w Bazylice Matki Bożej Większej, które rozpocznie się 4 maja o godz. 18.00. Wiąże się to z pierwszą sobotą miesiąca maryjnego, ale wpisuje się ponadto w osobiste przywiązanie papieża do tej modlitwy, w czym - jak się okazało - ważną rolę odegrało tu osobiste świadectwo bł. Jana Pawła II.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Ona 20:54:57 | 2013-04-04
Ja sie modle juz bardzo długo o odmiane polski o pokuj na swiecie i narazie nic

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~viki 20:40:31 | 2013-04-04
Wg. mnie,to nic specjalnego,że Człowiek Kościoła,tym bardziej na tak odpowiedzialnym stanowisku,odmawia Różaniec...ja też odmawiam 20 tajemnic różńca codziennie (to zalmuje tylko 1h 30 minut).Nie widzę w tym żadnego bohaterstwa:) Mi się wydaje,że dla wierzących ludzi,którzy mają chęć do modlitwy w takiej formie,to normalność.
Tak banalne wiadomości naprawdę "maja zapach" takiego banalnego "bla-bla-bla". :)

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Alfista 11:13:50 | 2013-04-04
Siedem lat temu było już 20 tajemnic. A Franciszek odmawia 15, nie wiedziałem , że taki tradycjonalista z papieża.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~roses 10:26:29 | 2013-04-04
Różanieć składał się z 3 cześci: radosnej, bolesnej i chwalebnej. Każda z nich z 5 tajemnic czyli łącznie 15 tajemnic. Papież Jan Paweł II dodał jeszcze cześć czwartą - światła, czyli kolejne 5 tajemnic. Obecnie cały różaniec składa się z 4 cześci: radosnej, bolesnej, chwalebnej i światła. Każda z nich z 5 tajemnic, czyli łącznie różaniec ma 20 tajemnic.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~M.A.M.H. 22:24:43 | 2013-04-03
Dziękuję! :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~monia 22:13:08 | 2013-04-03
Rożaniec ma 3 części a każda składa się z 5 tajemnic ( 3x5=15 ) nie licząc tajemnic światła dodanych przez JP II . Papież nie może się mylić :-)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~eee 22:11:38 | 2013-04-03
"Wyznał przed siedmiu laty kard. Bergoglio." 7 lat temu było 3 cześci różańca: radosna, bolesna, chwalebna, później weszła jeszcze tajemnica światła więc nie ma 5 części, w każdej tajemnicy jest 5 dzieśątków

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~monia 22:08:37 | 2013-04-03
Ja zaczełam też odmawiać 1 kwietnia nowenne pompejańską. Maryjo pomóż mi wytrwac , a jeśli jej intencja będzie zgodna z twoją wolą ... :-) :-) :-D

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~M.A.M.H. 22:00:56 | 2013-04-03
Jeśli umieszczacie ten artykuł, to czy moglibyście wytłumaczyć mi o co chodzi w cytuję: " Od tej chwili odmawiam codziennie 15 tajemnic różańca " . Różaniec cały jeden składa się z 5, prawda? Więc jak-nie łapię tu czegoś. Proszę o pomoc.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook