Papież do kardynałów o roli rodziny

Radio Watykańskie

"Oczekuje się od nas uznania jak pięknie, prawdziwie i dobrze tworzyć rodzinę, być dziś rodziną; jak bardzo jest ona niezbędna dla życia świata, dla przyszłości ludzkości. Oczekuje się od nas, byśmy uwydatnili wspaniały plan Boga w odniesieniu do rodziny i dopomogli małżonkom w radosnym wprowadzaniu go w życie we własnej rzeczywistości, wspierając ich w tak wielu trudnościach" - powiedział papież Franciszek rozpoczynając obrady Kolegium Kardynalskiego.


Obrady konsystorza nadzwyczajnego odbywają się w Nowej Auli Synodalnej. Bierze w nich udział 185 purpuratów, w tym również i ci, którzy w najbliższą sobotę, 22 lutego otrzymają biret kardynalski. Na początku odmówiono brewiarzową modlitwę w ciągu dnia. Następnie słowa powitania skierował dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano. Po nim głos zabrał Ojciec Święty.

 

Oto słowa powitania wypowiedziane przez papieża Franciszka:

 

Drodzy Bracia,

 

Pozdrawiam was serdecznie i razem z wami dziękuję Panu, że daje nam te dni spotkania i wspólnej pracy. Powitajmy szczególnie braci, którzy w sobotę zostaną kreowani kardynałami i towarzyszmy im modlitwą i braterską miłością.

 

W tych dniach będziemy zastanawiać się szczególnie nad rodziną, która jest podstawową komórką ludzkiego społeczeństwa. Od początku Stwórca pobłogosławił mężczyznę i kobietę, aby byli płodni i rozmnażali się na ziemi. Tak więc rodzina stanowi w świecie jakby odbicie Trójjedynego Boga.

 

W naszej refleksji będziemy stale pamiętać o pięknie rodziny i małżeństwa, wielkości tej ludzkiej rzeczywistości tak prostej a zarazem bogatej, składającej się z radości i nadziei, trudów i cierpień, podobnie, jak całe życie.

 

Będziemy starać się zastanowić nad teologią rodziny i zadaniami duszpasterskimi, jakie powinniśmy realizować w obecnych warunkach. Uczyńmy to dogłębnie, nie popadając w "kazuistykę", gdyż powodowałoby to nieuchronnie obniżenie poziomu naszej pracy. Rodzina jest dziś lekceważona, jest krzywdzona, a oczekuje się od nas uznania jak pięknie, prawdziwie i dobrze tworzyć rodzinę, być dziś rodziną; jak bardzo jest ona niezbędna dla życia świata, dla przyszłości ludzkości. Oczekuje się od nas, byśmy uwydatnili wspaniały plan Boga w odniesieniu do rodziny i dopomogli małżonkom w radosnym wprowadzaniu go w życie we własnej rzeczywistości, wspierając ich w tak wielu trudnościach.

 

Dziękujemy kardynałowi Walterowi Kasperowi za cenny przyczynek ofiarowany nam w jego wprowadzeniu.

 

Dziękuję wszystkim i dobrego dnia!

 

Następnie referat wprowadzający wygłosił emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Walter Kasper.

 

Obrady konsystorza nadzwyczajnego odbywają się dziś i jutro w godzinach od 9.30-12.30 i od 16.30-19.00. Poszczególni kardynałowie mogą swobodnie zabierać głos.

 

 

Więcej»

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~znak 19:12:50 | 2014-02-21
 SAM FAKT, ZE PAPIEŻ DOPUSZCZA DYSKUSJE W SPRAWACH NIE DO DYSKUSJI SWIADCZY O POWANEJ SYTUACJI W KOSCIELE KATOLICKIM.

...
nie bez powodu piorun walnął w kopułę kościoła Świętego Piotra w Watykanie po ustąpieniu papieża Benedykta.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~KORA 08:56:29 | 2014-02-21
KARDYNAŁ Kaaper wyjawił słowa papieża. Zachęcił on kardynała, żeby stawiał pytania w sprawie komunii dla rozwodników w ponownych związkach. SAM FAKT, ZE PAPIEŻ DOPUSZCZA DYSKUSJE W SPRAWACH NIE DO DYSKUSJI SWIADCZY O POWANEJ SYTUACJI W KOSCIELE KATOLICKIM.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gość 19:32:14 | 2014-02-20
 Oto jak kard. Kasper przygotowuje grunt pod dopuszczenie rozwodników w ponownych związkach do Komunii świętej:
"...kard. Kasper.... wspomina o matce, która przygotowuje do Pierwszej Komunii swoje dziecko. Dziecko przystępuje do komunii, a ona nie. „Pytam się: czy można tak. Jest żal, jest miłosierdzie i jest Boże przebaczenie. Czy możemy negować remissione peccatorum – grzechów odpuszczenie” – pytał retorycznie kard. Kasper...."

http://info.wiara.pl/doc/1892576.Dziecko-idzie-do-I-Komunii-a-matka-nie-Czy-mozna-tak

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gość 18:52:20 | 2014-02-20
 Kard. Kasper i jemu podobni mogą doprowadzić tylko do demontażu rodziny katolickiej opartej na małżeństwie. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Cogito 14:15:53 | 2014-02-20
konsytorz odbędzie się w sobotę, obecnie trwają dni skupienia przed konsystorzem, pozdrawiam

...

Konsystorz (łac. consistorium – zgromadzenie) – zebranie, zgromadzenie określonego gremium w celu rozwiązania ważnych spraw:

   - w starożytnym Rzymie było to zebranie doradców cesarza;
   - w Kościele katolickim jest to zwołane przez papieża zebranie Kolegium Kardynałów w celu rozpatrzenia spraw związanych z Kościołem (tzw. konsystorz papieski) lub zebranie doradców biskupa w celach administracyjno-sądowniczych (konsystorz biskupi),
   - w Kościołach protestanckich to najwyższa władza administracyjno-sądowa.

A w sobotę odbędzie się msza na zakończenie konsystorza z nałożeniem biretów.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~m 11:03:32 | 2014-02-20
konsytorz odbędzie się w sobotę, obecnie trwają dni skupienia przed konsystorzem, pozdrawiam

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?