Papież ochrzci dzisiaj czterech katechumenów

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek dzisiaj późnym wieczorem podczas liturgii Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego udzieli sakramentu chrztu św. i bierzmowania i pierwszej komunii św. czterem katechumenom z Włoch, Albanii, Rosji i USA.

 

Na ceremonii oczekiwanych jest kilka tysięcy pielgrzymów z całego świata. Czterech młodych mężczyzn, którzy przyjmą sakramenty inicjacji chrześcijańskiej jest w wieku od 17 do 30 lat.


17-letni Amerykanin pochodzi z rodziny o wietnamskich korzeniach. Każdego roku w diecezji Rzymu sakrament chrztu przyjmuje ok. 100 dorosłych. Kilkoro z nich przyjmuje go w czasie liturgii Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego.

 

Jak zapowiedział ks. Federico Lombardi SJ, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej w ramach Wigilii Paschalnej, która rozpocznie się dziś o godz. 20.30 sprawowane będą, zgodnie z rytuałem, liturgie: Światła, Sakramentów i Eucharystii. Ta pierwsza rozpoczyna się w ciemnościach, stopniowo rozświetlanych zapalanymi świecami przy śpiewie uroczystej pieśni "Exultet". W czasie Liturgii Sakramentów chrzest, a następnie bierzmowanie i I komunię św. przyjmą czterej katechumeni. Liturgia Wigilii Paschalnej będzie krótsza niż w latach ubiegłych, gdyż została uproszczona. Ta najdłuższa Msza św. w roku trwała zazwyczaj trzy godziny.

 

Mszę św. w Niedzielę Wielkanocną odprawi sam papież, bez koncelebransów. Rozpocznie się ona o godz. 10.15 i potrwa około półtorej godziny, a w samo południe Franciszek udzieli błogosławieństwa "Urbi et Orbi" (miastu i światu).

 

Zdaniem jezuity, w tym roku obrzęd ten potrwa znacznie krócej, nie będzie bowiem prawdopodobnie życzeń w różnych językach, gdyż - wyjaśnił - "jak już zdążyliśmy zauważyć w ciągu tych kilkunastu dni pontyfikatu Ojciec Święty mówi tylko po włosku, nie używa nawet swego ojczystego hiszpańskiego, bo nie chce nikogo wyróżniać".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?