Chrześcijanin to nie zakładnik "normalności"

Radio Watykańskie
(fot. CTV)

Nie można sprzedać daru bycia dziećmi Bożymi, z powodu źle pojmowanego poczucia "normalności", które prowadzi do zapomnienia Jego słowa i życia tak jakby Bóg nie istniał - przestrzegł dziś papież podczas Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty.

 

Ojciec Święty nawiązał do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (1 Sm 8,4-7.10-22a), mówiącego o tym, jak przywódcy ludu żądają od starego już Samuela, by ustanowił im króla, dążąc w istocie do tego, żeby to oni mogli rządzić. Chodzi o pokusę "normalności", bycia takimi jak inne narody, choć lud ten jest narodem dzieci Bożych, a więc w pewnym sensie mamy do czynienia ze "sprzedażą" daru szczególnego umiłowania przez Boga, by zanurzyć się w światowym uniformizmie. Papież zauważył, że wówczas lud nie tylko nie słuchał Boga, ale wręcz odrzucił Słowo Boże. To zerwanie z Bogiem wyraża się w słowach: "ustanów raczej nad nami króla, aby nami rządził, tak jak to jest u innych narodów". Dodał, iż oznacza to, że odrzucają Boga miłości, wybranie i szukają drogi światowości, podobnie jak dziś czyni wielu chrześcijan.

"Normalność życia wymaga od chrześcijanina wierności swojemu wybraniu, a nie sprzedawania go, by podążać ku światowemu uniformizmowi. Ta pokusa ludu jest także i naszą pokusą. Czyż wiele razy nie zapominamy o Słowie Bożym, o tym, co mówi do nas Pan, by podjąć słowo mody. Także to z telenoweli jest słowem mody, bierzemy je - bo wydaje się nam zabawniejsze! Apostazja to właśnie grzech zerwania z Panem, ale jest jasna, apostazję wyraźnie widać. Światowość jest natomiast bardziej niebezpieczna, bo jest bardziej subtelna" - zauważył papież. 

Ojciec Święty przyznał, że chrześcijanin powinien być normalny, ale zarazem otwarty na Słowo Boże, żeby nie oddalić się od wybrania. Zachęcił, by prosić o łaskę przezwyciężenia naszych egoizmów, chęci pełnienia swojej woli, a nie Bożej woli oraz o łaskę otwartości serca na Słowo Boże.

 

 

 

 

 

p>  

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: franciszek

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~tradycja 21:47:26 | 2014-01-22
Niedobry to lekarz, który tylko  "pochyla się na grzesznikiem" i poklepuje go po pleckach zamiast zaserwować skuteczne lekarstwo...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~syla 12:07:56 | 2014-01-18
Polecam  medytację nad czytaniem z dzisiejszej Ewangelii tzn. Mk 2,13-17. Faryzeusze i uczeni byli oburzeni, że Jezus jada i przesiaduje z grzesznikami i celnikami. Chrystus im odpowiedział, że zdrowi nie potrzebują lekarza a do chorych właśnie przyszedł. Dla mnie papież Franciszek jest żywym obrazem Jezusa, który pochyla się nad grzesznikiem, który kocha człowieka w jego biedzie i słabości. 

''....Normalność życia wymaga od chrześcijanina wierności swojemu wybraniu, a nie sprzedawania go, by podążać ku światowemu uniformizmowi
....'' 
...
a czym było wyróżnienie ludzi żyjących  w wolnym związku i chrzest ich nieślubnego dziecka, jak nie podążaniem ku swiatowemu uniformizmowi?

...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zobacz belkę w swoim oku 08:52:02 | 2014-01-18
''....Normalność życia wymaga od chrześcijanina wierności swojemu wybraniu, a nie sprzedawania go, by podążać ku światowemu uniformizmowi....'' 
...
a czym było wyróżnienie ludzi żyjących  w wolnym związku i chrzest ich nieślubnego dziecka, jak nie podążaniem ku swiatowemu uniformizmowi?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Szakal 21:09:28 | 2014-01-17
Czy znacie krzyż św. Benedykta? Jeśli nie to zachęcamy do zapoznania się z jego symboliką.

http://youtu.be/UQERQ38ni4k

http://wzrostwiary.blogspot.com/2014/01/symbolika-krzyza-sw-benedykta.html

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook