Papież do nowych kardynałów: to nie awans

(fot Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Przyjmij tę nominację sercem prostym i pokornym. I chociaż powinieneś ją przyjąć z radością, spraw, aby uczucie to było dalekie od wszelkiego wyrazu światowości, wszelkiego świętowania obcego ewangelicznemu duchowi prostoty, umiarkowania i ubóstwa - napisał Ojciec Święty do hierarchów, którzy 22 lutego otrzymają biret kardynalski.


Tekst papieskiego listu opublikowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.


Oto tekst tego dokumentu w tłumaczeniu na język polski:


Drogi Bracie,


W dniu, kiedy zostaje upubliczniona Twoja nominacja, byś stał się członkiem Kolegium Kardynalskiego, pragnę przekazać Tobie serdeczne pozdrowienie oraz zapewnienie o mojej bliskości i modlitwie. Pragnę, abyś jako włączony do Kościoła Rzymu, "przyobleczony w cnoty i uczucia Pana Jezusa"(por. Rz 13,14), mógł mi pomóc braterską skutecznością w mej posłudze Kościołowi powszechnemu.


Kardynalat nie oznacza awansu, ani zaszczytu, ani odznaczenia. Jest to po prostu służba, wymagająca poszerzenia spojrzenia i powiększenia serca. I chociaż wydaje się to paradoksem, to jednak tę możliwość spoglądania dalej i miłowania powszechniej, z większą intensywnością, można zyskać jedynie idąc tą samą drogą, co Pan: drogą uniżenia i pokory, przyjąwszy postać sługi (por. Flp 2,5-8). Proszę Cię więc, byś przyjął tę nominację sercem prostym i pokornym. I chociaż powinieneś ją przyjąć z radością, spraw, aby uczucie to było dalekie od wszelkiego wyrazu światowości, wszelkiego świętowania obcego ewangelicznemu duchowi prostoty, umiarkowania i ubóstwa.


Tak więc do zobaczenia 20 lutego, kiedy rozpoczniemy dwa dni refleksji o rodzinie. Pozostaję do Twojej dyspozycji i proszę byś modlił się za mnie i zachęcał do modlitwy za mnie.


Niech Jezus Tobie błogosławi, a Najświętsza Dziewica Ciebie strzeże.


Z braterskimi uczuciami


Franciszek

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

AGNES 21:09:23 | 2014-01-13
I chociaż powinieneś ją przyjąć z radością, spraw, aby uczucie to było dalekie od wszelkiego wyrazu światowości, wszelkiego świętowania obcego ewangelicznemu duchowi prostoty, umiarkowania i ubóstwa.

Upublicznianie takich listów to wręcz zachęta dla dziennikarzy i telewizji, by zrobić wokól tych nominacji jak najwięcej szumu, a uroczystości nałożenia biretów nadać jak największą pompę, z Franciszkiem w roli głównej.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Alicja Snaczke 17:39:39 | 2014-01-13
Piękny i poruszający w swej treści list Papięza Franciszka do kardynałów. Panie błogosław umiłowanemu Papieżowi, darząc Go wszelskimi potrzebnymi łaskami.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~hehehe;) 14:20:00 | 2014-01-13
wiecie dlaczego Papież nie wybrał żadnego Polaka na kardynała? Bo bał się, że by mu źle przetłumaczyli na polski ten list (podobnie jak źle przetłumaczyli adhortację) ;p Tak by wyglądało to tłumaczenie: "Chociaż kardynalat oznacza awans, zaszczyt i odznaczenie, to jest to również droga wymagająca poszerzenia spojrzenia i powiększenia serca".

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~OFM 14:17:07 | 2014-01-13
Papież pisze do kardynałów: "Pozostaję do Twojej dyspozycji"... Boże, dzięki Ci za Franciszka!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook