Papież ochrzcił dziecko nieślubnej pary

Radio Watykańskie
fot. CTV

W Niedzielę Chrztu Pańskiego papież Franciszek ochrzcił w Kaplicy Sykstyńskiej 32 dzieci, wśród nich córkę pary, która nie ma ślubu kościelnego. W kazaniu mówił, że chór płaczących dzieci jest piękny i zachęcał kobiety, by nakarmiły je, jeśli są głodne.

 

Franciszek w zaledwie 3-minutowym improwizowanym kazaniu apelował do rodziców, by przekazywali wiarę swym dzieciom. To one - dodał - są "ogniwem łańcucha wiary". Papież podkreślił, że wiara jest najpiękniejszym dziedzictwem, jakie rodzice mogą zostawić swym dzieciom.

 

"Dzisiaj śpiewa chór, ale piękniejszy jest chór dzieci, które hałasują" - mówił Franciszek słysząc płacz niemowląt.

 

"Niektóre płaczą, bo nie jest im wygodnie albo dlatego, że są głodne. Jeśli są głodne, mamy - nakarmcie je spokojnie. Bo tutaj to one są najważniejsze" - powiedział Franciszek.

 

Wśród ochrzczonych przez papieża dzieci jest 7-miesięczna Giulia, której rodzice mają wyłącznie ślub cywilny. Do tej pory wymogiem udziału w ceremonii w Kaplicy Sykstyńskiej był ślub kościelny rodziców.

 

 

 

 

 

 

Media podały, że matka i ojciec Giulii poprosili Franciszka, by ochrzcił ich córkę podczas audiencji generalnej w Watykanie. Wtedy papież powiedział, by zgłosili się do jego współpracowników. Ci zaś wkrótce skontaktowali się z rodzicami dziewczynki, którzy oboje są w wojsku.

 

"Chrzest otwiera człowiekowi niebo" - przeczytaj tekst papieskiej katechezy

 

Przypomina się również, że wcześniej papież apelował do księży, aby chrzcili dzieci niezamężnych kobiet. Prosił, by nie zamykać przed nimi drzwi Kościoła.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (68)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~tradycja 08:26:04 | 2014-01-23
Jeśli rodzice dziecka parę dni po chrzcie dziecka zginą nagle w wypadku(czego im nie życzę, ale wiemy, że takie zdarzenia bywają, jak to w Kamieniu Pomorskim) to idą do piekła.
Papież ich nie uświadomił, że zaciągaja na siebie niebezpieczeństwo wiecznego potępienia? Ważniejszy był chrzest, niż zbawienie ludzi?
Dokąd nas prowadzisz, Franciszku?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AM 15:04:06 | 2014-01-17
Dziecko do Nieba, rodzice do piekła - czemu nie z wałasnego wyboru. Czy gest Papieża sprawi że przestaną grzeszyć- wątpię...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 12:56:39 | 2014-01-17
Własnie! Naśladujmy Chrystusa! On nigdy nie dawał przyzwolenia na grzech, a do grzeszników mówił "Idź i nie grzesz więcej".


Mówił 'pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie'. Na pewno zlustrował, z jakich rodzin te dzieci, których Apostołowie nie chcieli dopuścić do Niego, i wybrał te dobrze urodzone, a reszta sio.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Melania73 12:35:56 | 2014-01-17


Ludzie to nie bezmózgie stwory. Wiara w Chrystusa nie polega na oglądaniu się na konkubinaty tylko na naśladowaniu Go w naszym życiu.

...

Własnie! Naśladujmy Chrystusa! On nigdy nie dawał przyzwolenia na grzech, a do grzeszników mówił "Idź i nie grzesz więcej".
Kiedy zrozumiecie, że miłośc i miłosierdzie to nie zgoda na zło i na poklepywanie grzesznika po ramieniu?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ada 12:27:34 | 2014-01-17
Słowo.......

Pytanie , czym jest Chrzest Święty ? ...mnie uczono ,że jest to sakrametnt zmazujący grzech pierworodny a nawet dzieci poczęte w rodzinach tzw. w pełni katoplickich , rodzą się właśnie z grzechu pierworodnego . Jeśłi więc chrzest jest własnie takim sakramentem ,to każde dziecko ma do niego prawo, szczególnie to ,które urodziła matka nie mająca ślubu kościelnego z ojcem dziecka. Dziecko jest nie świadome i niewine niczemu . To co zrobił Ojciec Święty ,należy brać za przykład mądrości i miłosierdzia . ....

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Rob1b 10:00:35 | 2014-01-16
Jako ksiądz mogę powiedzieć, że według mnie jedyną sytuacją usprawiedliwiającą odmówienie (a właściwie odłożenie na później) chrztu dziecka - jest sytuacja, gdy nie będę miał wątpliwości, że w najbliższej rodzinie dziecka nie będzie nikogo, kto by się zatroszczył o rozwój jego wiary. Kwestia czy rodzice mają ślub kościelny czy nie wcale nie oznacza że są niewierzący. Nie wiem dlaczego jest tu takie wielkie zdziwienie tym faktem. 

Zapomniał Ksiądz dodać że Bardzo ważną rolę pełnią rodzice Chrzestni. Rodzice biologiczni mogą być nawet niewierzący natomiast Chrzestni nie mogą mieć przeszkody kanonicznej i muszą być wierzący i praktykujący i o to jest najwięcej sporów przy załatwianiu formalności przed Sakramentem Chrztu Świętego.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~amen 21:03:24 | 2014-01-13
Tak jest. Chrzcić wszystkie dzieci, bez zadnych wymagań stawianych rodzicom, ani chrzestnym. Każdy ma prawo do chrztu w Polsce i na świecie. Amen

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~anonim1 20:59:07 | 2014-01-13
A w czym zawiniło to dziecko nieślubnych rodziców?

Czy one jest winne temu że rodzice żyją w ślubie cywilnym? Czy dlatego ma zostać odrzucone od Dzieci Bożych?

Kwestia wychowania w wierze... Czy jest tu ktoś bez grzechu?
Ludzie nie oceniajcie... nie do Was to należy. 

A papież... może w końcu kapłani którzy nie dopuszczali takich "dzieci nie ślubnych rodziców" do chrztu przejrzą w końcu na oczy i przestaną "karać" nic niewinne dzieci

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~XOX 17:40:58 | 2014-01-13
 Tak w ogóle to trzeba mieć niezły tupet, by lecieć w sprawie chrztu dziecka w takiej sytuacji do Papieża. Może nikt im nie chciał ochrzcić tego dziecka, czy co?

Teraz każda para żyjąca bez ślubu ma mocny argument na życie w konkubinatach. A jak jakis kapłan nie będzie chciał ochrzcić ich dziecka to poskarżą się Papieżowi.

...
Ludzie to nie bezmózgie stwory. Wiara w Chrystusa nie polega na oglądaniu się na konkubinaty tylko na naśladowaniu Go w naszym życiu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~XOX 17:34:25 | 2014-01-13Przepraszam, ale w czym przeszkodzi udzielenie chrztu dziecku? Jeżeli rodzice pragną wychowywać dziecko w wierze katolickiej pomimo  osobistych zawirowań, których nie nam oceniać? Sakrament małżeństwa to sakrament jaki udziela się małżonkom - dorosłym i świadomym...Jeśli zgrzeszyli nie należy rzucać w nich kamieniami. Chrzest dziecka nikogo nie zgorszy-przeciwnie ma szansę oczyścić


...Rodzice mają przekazać wiarę, nauczyć moralności i zasad Kościoła Katolickiego. Jak mają przekazać wiarę, skoro sami się nie stosują do moralności Kościoła?

...
Strażniku moralności! To czy się stosują czy nie - nie nam oceniać (ku pamięci: kto nie zgrzeszył niech pierwszy rzuci kamień...0. Poza tym dziecko ochrzczone to dziecko poświęcone Bogu. Egzorcyści piszą i mówią na ten temat wiele

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook