Watykan: walka z przestępstwami w finansach

Watykan: walka z przestępstwami w finansach
(fot. Grzegorz galazka / galazka.deon.pl)
PAP / psd

Papieżowi Franciszkowi bardzo zależy na zwalczaniu przestępczości finansowej i prania brudnych pieniędzy; jego pontyfikat przebiega pod znakiem takiego "mocnego impulsu" - mówiono w sobotę podczas inauguracji roku sądowego w Watykanie.

Promotor sprawiedliwości w trybunale za Spiżową Bramą Gian Piero Milano, czyli odpowiednik prokuratora generalnego, przedstawił podczas uroczystości propozycję utworzenia w żandarmerii watykańskiej specjalnej sekcji do spraw zwalczania przestępczości gospodarczej i finansowej. Jego zdaniem powołanie takiej grupy jest bardzo potrzebne i postulowane.

Przypomniano, że od lipca papież w czterech wydanych dokumentach w formie Motu proprio podjął dalsze decyzje w ramach wielkiej zapoczątkowanej przez Benedykta XVI reformy finansów za Spiżową Bramą, której celem jest przejrzystość i przeciwdziałanie wszelkim nieprawidłowościom oraz przestępstwom na tym polu. Reformą tą objęty jest przede wszystkim watykański bank IOR.

Prokurator Milano stwierdził w swym wystąpieniu, że impuls na rzecz działań w tym kierunku nie jest tylko związany z "polityką stabilności ekonomicznej i finansowej prowadzoną na poziomie międzynarodowym", ale ma także "wiele powodów natury kościelnej, oferujących bardziej wzniosłą motywację". W tym kontekście promotor sprawiedliwości mówił o konieczności kierowania się ideami "solidarności i braterstwa".

DEON.PL POLECA

Ponadto w swej relacji Gian Pieto Milano oświadczył, że także w minionym roku można było znaleźć potwierdzenie tego, iż państwo watykańskie, będące dotąd "enklawą we Włoszech", zmierza stopniowo ku temu, by stać się "enklawą w Unii Europejskiej". W ramach tego procesu - ocenił - możliwe jest współdziałanie z porządkiem prawnym świata zewnętrznego bez czerpania "zanieczyszczeń obcych jego naturze i formule".

W czerwcu Franciszek powołał specjalną komisję ds. badania działalność Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), wstrząsanego wielokrotnie skandalami i krytykowanego za niejasne interesy i zatajanie danych o posiadaczach kont. Powołanie komisji, zmierzające do uporządkowania sytuacji wokół IOR, miało umożliwić papieżowi - jak podał Watykan - lepszą harmonizację działalności Instytutu "z misją Kościoła powszechnego".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: walka z przestępstwami w finansach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.