Papież: ludzie są naszymi braćmi

(fot. EPA/FABIO FRUSTACI)

Czy tego chcemy, czy też nie, ludzie są naszymi braćmi - powiedział papież Franciszek w homilii podczas Nieszporów w bazylice św. Piotra w Watykanie. Po adoracji eucharystycznej zostanie odśpiewany dziękczynny hymn "Te Deum" (Ciebie, Boga wysławiamy) za kończący się rok 2013.

 

Ojciec Święty wskazał, że "wraz z przyjściem Boga w historii już jesteśmy w czasach «ostatecznych», po których nadejdzie drugie, ostateczne przyjście Chrystusa". Wraz z Jezusem nadeszła bowiem "pełnia" czasu, pełnia sensu i pełnia zbawienia. - Nie będzie już nowego objawienia, ale pełne ukazanie się tego, co objawił już Jezus. W tym sensie jesteśmy "w ostatniej godzinie". Każda chwila naszego życia nie jest ostateczna i wszelkie nasze działanie jest brzemienne wiecznością. W istocie odpowiedź, jaką dajemy dziś Bogu, miłującemu nas w Jezusie Chrystusie, wpływa na naszą przyszłość - zaznaczył papież.

 

 

Wyjaśnił, że "chrześcijańska i biblijna wizja czasu i historii nie jest cykliczna, lecz liniowa: jest to droga, która prowadzi ku wypełnieniu". - Miniony rok nie prowadzi nas więc do rzeczywistości, która się kończy, ale do rzeczywistości, która się dokonuje, jest kolejnym krokiem do celu, który przed nami stoi: celu nadziei i szczęścia, ponieważ spotkamy Boga, motyw naszej nadziei i źródło naszej radości - podkreślił Franciszek.

 

- Kiedy dobiega końca rok 2013, gromadzimy jakby w koszu przeżyte dni, tygodnie, miesiące, aby wszystko oddać Panu. Zapytajmy siebie: jak przeżyliśmy czas, jaki On nam dał? Czy użyliśmy go przede wszystkim dla siebie, dla naszych interesów, czy też umieliśmy go poświęcić także dla innych? A Bóg? Ile czasu zarezerwowaliśmy, aby "przebywać z Nim" w modlitwie, w milczeniu? - pytał papież.

 

Mówiąc o Rzymie, którego jest biskupem, zastanawiał się "czy w tym roku przyczyniliśmy się w naszym małym kręgu, aby uczynić nasze miasto bardziej możliwym do życia, uporządkowanym, przyjaznym". - Rzym jest miastem o wyjątkowej urodzie. Ma niezwykłe dziedzictwo duchowe i kulturowe. A jednak nawet w Rzymie jest tak wiele osób naznaczonych ubóstwem materialnym i nędzą moralną, osób biednych, nieszczęśliwych, cierpiących, które stanowią wyzwanie nie tylko dla sumień osób odpowiedzialnych za życie publiczne, ale dla sumień każdego obywatela. Być może w Rzymie silniej odczuwamy ten silny kontrast między środowiskiem majestatycznym i pełnym artystycznego piękna, a niedostatkiem społecznym tych, którym jest trudniej - mówił Franciszek.

 

Zauważył, że "Rzym jest miastem pełnym turystów, ale także pełnym uchodźców. Rzym jest pełen ludzi pracujących, ale także ludzi, którzy nie mogą znaleźć pracy lub wykonują pracę niedocenioną, a czasami prace niegodne. A wszyscy mają prawo być traktowani z równą gościnnością i sprawiedliwością, ponieważ każdy niesie ludzką godność" - podkreślił biskup Wiecznego Miasta.

 

- Co uczynimy, jak będziemy działać w przyszłym roku, aby nasze miasto uczynić trochę lepszym? Rzym w nowym roku będzie miał jeszcze piękniejsze oblicze, jeśli będzie jeszcze bardziej bogaty człowieczeństwem, gościnny, przyjazny. Jeśli my wszyscy będziemy wrażliwi i wielkoduszni dla przeżywających trudności. Jeśli będziemy umieli współpracować w duchu konstruktywnym i solidarnym dla dobra wszystkich. Rzym w nowym roku będzie lepszy, jeśli nie będzie osób, które spoglądają nań z daleka, którzy spoglądają na jego życie jedynie "z balkonu", nie angażując się w wiele problemów ludzkich, problemów kobiet i mężczyzn, którzy są w końcu...i od początku, czy tego chcemy, czy też nie, naszymi braćmi. W tej perspektywie Kościół Rzymu czuje się zobowiązany do wniesienia swego wkładu w życie i przyszłość miasta: by je ożywiać zaczynem Ewangelii, by być znakiem i narzędziem Bożego miłosierdzia - oświadczył papież.

 

Po Nieszporach Franciszek pomodli się przy szopce, ustawionej na placu św. Piotra. Została ona wykonana w Neapolu i nawiązuje do XVIII-wiecznej neapolitańskiej tradycji.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~piotrek00375 18:44:14 | 2014-01-01
Tak jesteśmy braćmi , nawet z tymi którzy uwłaczają nam i Kościołowi , bo mamy Jednego Ojca 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AGA 13:11:09 | 2014-01-01
Ludzie są naszymi braćmi.
Czy oby wszyscy?
Ale czy czytelnicy Tygodnika powszechnego też?
A czytelnicy gazety Wyborczej?
A redaktorzy Gazety Wyborczej?
A genderyści?
A czerwoni?
A lewactwo?
A Tusk?
A bp Ryś?

Gdy brat twój zgrzeszy <przeciw tobie>, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata.
Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa
Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik!


Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jacol 20:46:25 | 2013-12-31
A wszyscy mają prawo być traktowani z równą godnością i sprawiedliwością, ponieważ każdy niesie ludzką godność - powiedział papież.

Czyżby papież naczytał się TP?
A może jest genderystą?
Może lewakiem?
Co myślicie deonowcy?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Cogito 19:55:43 | 2013-12-31
Jacol
Bóg wybaczy... problem w tym, że "ludzie Boga" nie zawsze i tylko pod szczególnymi warunkami (patrz mery).

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jacol 19:51:51 | 2013-12-31
Oczywiście że są błądzącymi braćmi i trzeba modlić sie aby sie nawrócili do Boga i z pokorą prosili o wybaczenie grzechów a Bóg im zawsze wybaczy bo Bóg się nigdy nie męczy miłosierdziem i zawsze wybacza - jak o to prosimy. ...

A jak się nie nawrócą i nie bedą z pokorą prosili o wybaczenie? To też będą nam braćmi? I co to znaczy w praktyce?
Jacol to Jacol

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jacol 19:08:29 | 2013-12-31
Ludzie są naszymi braćmi.
Czy oby wszyscy?
Ale czy czytelnicy Tygodnika powszechnego też?
A czytelnicy gazety Wyborczej?
A redaktorzy Gazety Wyborczej?
A genderyści?
A czerwoni?
A lewactwo?
A Tusk?
A bp Ryś?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook