Śmierć męczenników "narodzinami dla nieba"

Radio Watykańskie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

W ofierze męczenników Kościół widzi ich narodziny dla nieba a liturgia dzisiejszego dnia wprowadza nas w prawdziwe znaczenie Wcielenia Pana Jezusa, łącząc Betlejem z Kalwarią - powiedział Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 26 grudnia.

 

Podkreślił, że jest to okazja do pamiętania o wszystkich prześladowanych za wiarę, zwłaszcza za chrześcijan. Wezwał do modlitw w ich intencji i sam przez chwilę modlił się w milczeniu, a następnie odmówił ze zgromadzonymi na Placu św. Piotra w Watykanie Pozdrowienie Anielskie. Po modlitwie maryjnej i udzieleniu wszystkim błogosławieństwa apostolskiego krótko pozdrowił przybyłych.

 

Ojciec Święty przypomniał, że trwająca osiem dni uroczystość Bożego Narodzenia jest czasem radości dla całego Ludu Bożego, zarazem jednak w tym drugim dniu oktawy - wśród radości z Narodzin Pańskich - Kościół wspomina św. Szczepana, pierwszego męczennika. Dzieje Apostolskie, przedstawiając go jako jednego z pierwszych siedmiu diakonów, mówią też o jego męczeństwie, do którego doszło wkrótce po jego "płomiennym przemówieniu, które wzbudziło gniew członków Sanhedrynu".

 

Przeczytaj pełną treść rozważań przed modlitwą Anioł Pański

Wiadomość o męczeństwie "w radosnej atmosferze Bożego Narodzenia może wydawać się nie na miejscu", w rzeczywistości jednak, w perspektywie wiary, święto to w pełni harmonizuje z głębszym znaczeniem Narodzenia Pańskiego. W gruncie rzeczy w męczeństwie przemoc jest przezwyciężana miłością, śmierć - życiem. Kościół widzi w ofierze męczenników ich "narodziny dla nieba".

Skłania to również do pamiętania ludziach, którzy dzisiaj są prześladowani za wiarę, szczególnie o chrześcijanach, którzy doświadczają dyskryminacji z powodu świadectwa składanego Chrystusowi i Ewangelii - powiedział papież. Zapewnił, że Kościół jest blisko tych braci i sióstr, którzy - jak św. Szczepan - są niesprawiedliwie oskarżani i stają się obiektem różnego rodzaju przemocy. Franciszek wezwał do m modlitw za nich i sam przez chwilę modlił się w ich intencji.

Po odmówieniu Anioła Pańskiego udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego i serdecznie pozdrowił wszystkich zebranych.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

XsaweryRicci 14:26:36 | 2013-12-26
Święto św. Szczepana męczennika pokazuje nam, że mamy wyznawać Wcielenie Boga, żyć życiem Chrystusa aż do końca, aż męczeńskiej śmierci. Tak prawdziwe i intensywne ma być nasze życie jako świadków.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook